Alternatyvus apšvietimas: pigu ir garantuota

Kategorijos: 

Mano namuose prie durų rasite du elektros jungiklius. Galima pasirinkti. Viršutinis: aukšta įtampa ir aukšta kaina, apatinis: žema įtampa ir žema kaina.Viršutiniu jungtuku įjungsite palubėje kabantį 220V šviestuvą, kuris ima 15 vatų ("taupioji" lemputė), apatiniu - ant lubų priklijuotą 12V šviesios diodų juostą, imančią 4 vatus elektros. Sakyčiau, keturis kartus mažiau elektros imantys diodai šviečia kur kas geriau. Tokią šviesos juostą labai patogu priklijuoti ir ant sienos, tarkim, kur nors prie kriauklės ir veidrodžio.

Įsirengti alternatyvią apšvietimo sistemą mane paskatino elektros dinginėjimai, kurie kaime kol kas neišvengiami. Nėra elektros - negaliu dirbti kompiuteriu. Vincas pasiūlė panaudoti automobilio akumuliatorių ir impulsinį elektros srovės keitiklį, kuris naudojamas automobiliuose, jei važiuodamas nori dar ir  dirbti kompiuteriu.

Prijungėme kompiuterį su keitikliu prie akumuliatoriaus, o akumuliatorių, kad jis neišsikrautų, prie akumuliatorių krautuvo. Tai paprasčiausias krautuvas be jokio valdiklio, todėl valdyti mėginau pats - kai krovimo įtampa pakildavo iki 14V ir daugiau, krautuvą išjungdavau ranka. Taip sugadinau du apygerius akumuliatorius, o tada supratome, kad be automatikos nieko nebus.


    

Vincas jau buvo daręs keletą elektroninių termostatų, tai labai panašiu principu sumontavo valdiklį, kuris laiko pakrautą akumuliatorų, o srovę iš jo ima tik tada, kai dingsta elektra 220 V tinkle. Dabar mano kompiuteris apsaugotas nuo elektros tiekimo pertrūkių, o akumuliatorius -  nuo perkrovimo.

Visgi rašyti kompiuteriu tamsoje nėra labai malonus užsiėmimas...

Taip gimė antroji mintis: pasidaryti alternatyvų, avarinį 12 V elektros tinklą. Iš pradžių pamėginau su keliomis 12 V diodinėmis lemputėmis ir nustebau, kaip stipriai jos šviečia, teimdamos porą ar tris vatus! Tai ko jomis neapšvietus viso namo? Juk vis tiek būna įjungtas transformatorius, kuris kintamą 220 V srovę verčia pastovia 12 V srove!

Visa diodų bėda, kad jie brangūs. Viena 3,5 W lemputė kainuoja 35 litus. Panašiai kainuoja ir į vieną juostą suklijuoti šviesos diodukai, bet jie skleidžia labiau išsklaidytą šviesą ir labiau tinka viso kambario apšvietimui.  Vieną tokios šviečiančios juostos metrą pirkau už 40 litų, jos galingumas - 4 vatai. Tačiau tie keturi diodų vatai žibina tarsi galinga kokių 100 vatų kaitinamoji lemputė. Šviesos diodai ima elektros mažiau ir už vadinamąsias "taupiąsias" lemputes. Kokius tris ar keturis kartus. Jeigu jie ilgai laikys, tai tikrai atsipirks.


Tikiuosi, kad šviesos diodai laikys ilgiau už tas "taupiąsias", kurias verslas taip nuchaltūrino, kad nebespėji pirkti, ir  iš didelio taupumo išeina šnypštas. O diodai dar nepopuliarūs, kinų verslas, tikiuosi, jais dar neužsiima.

Į juostą suklijuoti šviesos diodai turi vieną minusą - jie jautresni už įprastas lemputes elektros įtampos pokyčiams, todėl gali kilti mirgėjimas. Mirgėjimą panaikina didesnės talpos kondensatorius ir vienas diodas, kuriuos reikėtų jungti pagal patrodytą labai paprastą schemelę.

Taupumas, žinoma, puikus dalykas. Kas nenorės tokio apšvietimo, kurs beveik nekainuoja? Tarkim, kas naktį po 10 valandų laikydamas įjungtą 4 vatų šviečiančią diodų juostą, per mėnesį išdeginčiau elektros už 54 centus. Realiai viso namo apšvietimui sunaudosiu elektros už kelis litus. Ar gali būti pigiau? Bet svarbiausia - netgi ne tai. Dabar aš turiu garantuotą elektrą, o jos dinginėjimai magistraliniuose tinkluose manęs nei kiek nebejaudina.

Komentarai

Kinieciai

Uzsiima kinieciai sviesos diodais, ir dar kaip uzsiima. Kogero netgi labiau nei visas likes pasaulis kartu sudejus. Bet jei diodams parinktas teisingas maitinimo saltinis, reguliuojantis srove, diodai tikrai tarnaus daug ilgiau nei kaitrines ar liuninescencines lemputes.

Tikėsiuos :)

Tai va - JEIGU kokybiški... :)
Tokiu atveju man apšvietimas būtų kaip ir nemokamas. Juk tie diodai, kad ir brangūs, netruks atsipirkti.

Bet juostelę reikia klijuoti

Bet juostelę reikia klijuoti ant aliuminio juostelės dėl vėdinimo, nes priklijuota prie medžio perkaista ir tarnauja labai trumpai.

LED'ų "trūkumas"

kokybiški LED'ai patys iš savęs nekaista. Bet jų didžiausia bėda aplinkos temperatūra. T.y. prie 25 laipsnių ir aukščiau ilgaamžiškumas trumpėti pradeda eksponente.
a.š.

Šyla ir "nuo savęs"

Deja, kokybiškos diodinės lemoutės kaista ir iš "savęs" - t.y. nuo elektros srovės. Dar nėra sukurta elektros lempos, kuri elektros energiją sunaudotų 100 procentų šviesai. Diodų efektyvumas yra bene 40 procentų. O kur išgaruoja likę 60 procentų? Niekur neišgaruoja - jie virsta šiluma. Visa laimė, kad tų vatų reikia labai mažai, daug mažiau, negu visoms kitoms lempoms. Todėl ir šilumos daug mažiau.

Taip pat nėra sukurta jokio variklio, kuris elektros energiją 100 procentų paverstų mechanine energija.

Jeigu reklaminiuose prospektuose rašoma, kad lemputė ar variklis energijos visai neeikvoja šilumai, tai yra marketingo triukas - verslo apgaulė, ir nieko daugiau.

led,ai

Juk istisa ledu juosta buna naujametines girliandos , kuriu kaina apie 15lt ,o ne sezono metu dar mazesne. Tik reiktu rinktis nespalvota ir pasalinti zaisma

LED lemputes

Laba diena
Pajungiau šviestuvą 3-jų lempų. Kad degtų 1 ,2 arba 3 lemputes led. Jungtis fazė tiesiai o 0 per dvigubą jungiklį. Pastebeėjau jog išjungtos lempos tamsoje žiburiuoja , ka reiktų padaryt ?

sveiki,geriau nulini laida

sveiki,geriau nulini laida jungti tiesiogiai o fazini per jungikli.dar gali ziburiuti del lempuciu jungtuke,jas reikia atjungti.