Biodujų generatorius valo ir nuotekas

Kategorijos: 

Nuo šiol mūsų DarGazas yra kartu ir nuotekų valymo įrenginys. Joms valyti mes jau seniai turėjome savadarbį įrenginį, todėl praeitą rudenį, montuodami naują DarGazo generatorių, mes su Vincu dar abejojome, ar verta į jį paleisti ir nuotekas. Neseniai sužinojau, kad bedeguonės (anaerobinės) bakterijos, kurios darbuojasi biodujų generatoriuje, biologines atliekas sutvarko greičiau ir geriau už deguonį mėgstančias (aerobines) savo giminaites. Tada neliko jokių abejonių.

Jeigu kanalizacijos liniją iki generatoriaus būtume atvedę iškart, viskas būtų buvę daug paprasčiau. Dabar reikėjo atkasti užpildymo vamzdį ir kaip nors prie jo prijuntgi kanalizacijos atšaką.

Vamzdis 20 centimetrų skersmens, tai nupirkau tokio pat skersmens trišakį. Galėjau išmontuoti visą vamzdį ir įmontuoti trišakį, bet radau paprastenį būdą. Trišakį galima prijungti prie šono. Pirmiausia jį perpjauni pusiau, po to vamzdyje išpjauni reikiamo dydžio skylę.

Pusiau perpjautą trišakį labai lengva uždėti ant vamzdžio:

Trišakis laikosi be nieko, užkastumei žemėmis, ir jis niekur nedingtų, bet dėl viso pikto prieš dėdamas patepiau jį klijais, kurie liaudyje vadinami skystomis vinimis:

Štai atšaka gatava. Dabar iki čia ateis linija nuo kanalizacijos trasos.

Tokiu pat būdu dėjau trišakį ar prie 10 cm skersmens kanalizacijos vamzdžio:

Dabar man beliko iškasti griovį nuo kanalizavijos trasos iki dujų generatioriaus ir sujunti vamzdžius. Vincui - užkasti.

Nuo šiandien visos nuotekos iš virtuvės ir iš abiejų tualetų pirmame bei antrame aukštuose pirmiausia keliaus į dujų generatorių. Taigi kiekvienas mūsų svečias jau gali be didelių pastangų prisidėti prie alternatyviosios energetikos bei ekologiško atliekų perdirbimo.  DarGazo verslovė dėkinga už žaliavą!

Senasis valymo įrenginys pastovės be darbo, bet ir jis dar gali  praversti. Jeigui DarGazo generatorius užsikištų, nuotekos galės puikiausiai keliauti senuoju vamzdžiu į senąjį valytuvą.

Kodėl mes ėmėmės šios rekonstrukcijos? Tikimės iš kanalizacijos išspausti daug metano? Ne, iš vieno buto nuotekų jo kažin kiek nebus. Tačiau dujų generatorius nuolatos, žiemą ir vasarą, bus papildomas vandeniu ir, kas svarbiausia, žarnyno bakterijomis, kurios dujų generatoriuje pabaigs savo darbą. Juk dujų generatorius iš tiesų veikia tarsi didžiulis žarnynas, o visus jame vykstančius biologinių atliekų ardymo procesus teisingiausia būtų vadinti virškinimu.

Beje, senasis nuotekų valymo įrenginys veikia tokiu pat principu - tai sandari 5 kubų metalinė storasienė bačka. Negaudamos deguonies, joje veikia tos pačios anaerobinės bakterijos ir gamina tokias pat biodujas, kurios be naudos išeina pro alsuoklį. Tvarkydami savo kanalizaciją prieš 10 metų, mes dar nieko nežinojome apie kinų seniai išrastą biodujų gamybą ir nė neįtarėme, kad jau esame visai netoli dujų generatoriaus. Jeigu nuotekų valymo įrenginį darytume dabar, mes jį paverstume ir generatoriumi.

Nedidelius valymo įrenginius tokioms kaip mūsų sodyboms gamina ir pramonė, girdėjau, jų kainos nuo kosminių monopolistinių priartėjo prie žemiškų, nes korumpuota valstybė pagaliau leido tuo užsiimti ne tik išskirtiniam "Traideniui". Šitie pirktiniai įrenginiai veikia aerobinėmis (deguonį mėgstančiomis) bakterijomis, todėl reikalinga nuolatinė priežiūra ir papildoma įranga, kuri aprūpintų bakterijas deguonimi. Įdomu, kodėl pasirinktos būtent tokios bakterijos? Juk  anaerobinės organines medžiagas ėda geriau, išskyrus ligniną, jos sunaikina ir visokias ligų sukėlėjas bakterijas. Kodėl toks pasirinkimas? Kaip tik dėl to, kad būtų reikalinga papildoma įranga (tai pakelia kainą) ar kad nesigamintų metanas, kurio paprastai nemokama sunaudoti? O mes sunaudotume... Kam pirkti propaną, jeigu dykai burbuliuoja metanas?

 

Komentarai

Jeigu gyvenate namuose kaip

Jeigu gyvenate namuose kaip senesniais laikais tai šis vamzdis labai bus naudingas DarGaz'ui. Tačiau dabar visa buitinė chemija indams plauti, unitazams valyti, skalbiniams skalbti - daugelis be to šiais laikais neišsiverčia ar tiesiog nemoka išsiversti. Ar neužmuš tai naudingųjų bakterijų? Ypač tam nepalankios, kiek domėjęsis yra skalbimo milteliai.

Jokio pavojaus nėra

Jeigu Alius skaitei mano tinklalapį, tai turėjai pastebėti, jog tai labai moderniznizuota sodyba. Plauti indus visokiais kvailais feiriais ar skalbti neaiškiais milteliais - jau atgyvenęs reikalas. Darau savo muilą,  kuriuo prausiuosi, plaunu indus ir skalbiu. Jis visiškai nepavojingas gamtai, įskaitant metanogenines bakterijas, yra joms maistas.

Jeigu naudočiau atgyvenusias skalbimo priemones, jos irgi nelabai pakenktų, nes jų koncentyracija būtų per menka. O feiriai netgi skatina upių ir ežerų dumblėjimą, todėl Europoje žadama juos uždrausti. Jeigu skatina dumblėjimą, tai DarGazui būtų į naudą, nes jis pats gamina ne tik dujas, bet ir dumblą.

Kaip yra su dujų talpyklos

Kaip yra su dujų talpyklos valymu? ar vandens perteklius gali būti pašalinamas, kaip su kietom medžiagom ar jos taip pat gali būti pašalinamos? Kaip suprantu dujų generacija vyksta pagrinde paviršiuje, nes nėra maišytuvo. Beje ar dujos ir rūgštys nesugrauš bačkos? Metalas ir konstrukcijos aplink toletus pūva labai greit..

Jeigu generatorių darant kaip

Jeigu generatorių darant kaip valymo įrenginį (biodujos kaip antrinė,likvidinė,naudinga atllieka). Gal galit pasidalinti patirtimi kokios kūbatūros talpos reiktų? Mūsų name gyvename penkiese.

Kuo didesnė

Kuo didesnė talpa, tuo geriau. Bakterijoms reikia laiko, kad spėtų suardyti biologines atliekas. Taigi kuo ilgiau nuotekos bus generatoriuje, tuo švaresnės iš jo ištekės. Generatorių patarčiau daryti bent 5 kubinių metrų. Tada galima būtų į jį dar ir papildomai pilti kokios biologinės medžiagos - sugedusio maisto, obuolių nuograužų ir t.t. Maniškis 2.5 kubo yra aiškiai per mažas. Mažaisiais generatoriais laikomi nuo 5 iki 10 kubinių metrų.