Kaip sureguliuoti cirkuliacijos greitį saulės kolektoriuje?

Kategorijos: 

Keletas skaitytojų suabejojo, ar jų nusipirkti cirkuliacijos siurbliai saulės kolektoriui nebus per daug galingi. "Kas bus, jeigu saulės kolektorius nespės vandens šildyti tokiu greičiu? - klausia jie. - Ar  į šilumokaitį nebus varomas šaltas vanduo? Kaip sumažinti cirkuliacijos greitį?"

Jeigu naudosite štai  šį valdiklį, šaltas vanduo niekada nepateks į šilumokaitį. Šį prietaisą  pagal mūsų pateiktą schemą gali susilituoti elektroniką šiek tiek išmamantis meistras ir pats, kiti prašo mūsų pagalbos. Tokie valdikliai naudojami ir orui šildyti - jie tinka junginėti ir ventiliatorius. Veikimo principas toks: valdiklis įjungia siurblį (ventiliatorių), kai temperatūra saulės kolektoriuje būna bent trimis laipsniais aukštesnė už temperatūrą šilumokaityje (kambaryje, jeigu šildomas oras). Kol šviečia saulė, ir šildo vandenį (kambario orą), temperatūra saulės kolektoriuje visą laiką būna aukštesnė (netgi ne trimis laipsniais, bet visa dešimčia ar daugiau).

Aišku, jeigu dėsi itin galingą siurblį (ventiliatorių), ir saulės kolektorius nespės įšildyti vandens (oro) tokiam greitam srautui, valdiklis išjungs prietaisą ir palauks, kol vėl atsiras bent trijų laipsnių skirtumas. Įjungs ir vėl išjungs. Dažnai junginėti prietaisą nėra gerai. Todėl mes patariame saulės kolektoriams nedėti galingų cirkuliacijos siurblių, kurie naudojami galingose šildymo sistemose ir aušina keliolikos kilovatų galingumo šildymo katilus.  Saulės klektorių galingumas paprastai būna vos keli kilovatai ar dar mažiau. Be to, jis svyruoja ir priklauso nuo  saulės spindulių kiekio. Ankstyvą pavasarį ir rudenį didelio galingumo tikrai nereikia tikėtis.

Cirkuliacijos siurblio galingumas turi atitikti saulės kolektoriaus galingumą
- kitaip labai sunku suderinti sistemą. Kai kurie išradėjai nedideliems saulės kolektoriams deda automobilių kuro pompas ir tvirtina, kad jų galingumo pakanka. Bet pats jų nesu išmėginęs. Iš pramoninių siūlyčiau pirkti recirkuliacinius karšto vandens siurblius - jų būna ir 15 W galingumo. Kainuoja apie 400. Kuro pompą, beje, galima nusipirkti už 40 litų...

Jeigu cirkuliacijos siurblio ir saulės kolektoriaus galingumų neatitikimas labai jau didelis, reikia derinti sistemą. Yra du būdai. Galima naudoti paprasčiausią laikmatį ir nustatyti, pavyzdžiui, 15 min. intervalą. Kitas būdas patikimesnis - sumažinti cirkuliacijos greitį.

Tam reikėtų padaryti mažąjį vandens ratą. Didysis ratas - tai vandens kelias nuo cirkuliacijos siurblio į saulės kolektrių, šilumokaitį ir atgal į cirkuliacijos siurblį. Mažasis kelis būtų nedidelis to paties skersmens vamzdžio lankas nuo cirkuliacijos siurblio atgal į cirkuliacijos siurblį. Šį lygiagretų lanką reikia būtinai dėti su sklende. Kuo labiau atidarysi sklendę ir kuo daugiau vandens paleisi mažuoju ratu, tuo mažiau vandens liks didžiąjam ratui, ir jame mažės srovės greitis. Taip sureguliuosi sistemą ir nustatysi optimalų cirkuliacijos greitį saulės kolektoriuje.

 

Bet jeigu turite galimybę saulės kolektorių pastatyti žemiau už šilumokaitį ir sistemą montuosite pagal tokią schemą, jums nieko reguliuoti nereikės. Natūraliai, savaiminei cirkuliacijai nereikia nei cirkuliacijos siurblio, nei valdiklio. Sakyčiau, tai beveik ideali sistema: kuo  labiau įšyla vanduo saulės kolektoriuje, tuo greitesnė jo cirkuliacija, nereikia bijoti, kad dings elektra, cirkuliacija sustos, vanduo per daug įkais ir atsitiks avarija.  Tačiau ne visuose namuose saulės kolektorių galima įrengti žemiau šilumokaičio, daugelis žmonių šilumokaičius turi įrengę pusrūsiuose, o saulės kolektorius  tenka kelti ant stogo. Tokiu atveju be priverstinės cirkuliacijos ir valdiklio neišsiversi.