Kaip užauginti daigų hidroponikos daržui?

Kategorijos: 

Šeštadienį mano kambaryje virš lovos buvo sėja. Kambario hidroponikos vamzdžiuose telpa 36 plastikiniai indeliais su keramzitu, kiekviename pasėjome po kelis pomidorus, paprikas, Čilės pipirus, bazilikus, salierus, petražoles. Dabar tikimės, kad per 10 dienų visos daržovės sudygs, o balandžio 20 dieną kiek paaugusius daigus išnešime į lauko šiltnamius. Dar bus stiprių šalnų, bet žeme šildomi šiltnamiai jų nebijo.

Kol daigai nedideli, jų šaknys nebūna labai susipynusios ir nesunkiai atpainiojamos. Išberi keramzitą į kokią lėkštę, atskiri daigus ir jau sodini atskirai. Tačiau tai bus balandžio pabaigoje. Kol kas laukiame pirmųjų daigų. Pernai sėjome kovo 20 dieną, ir pomidorai prasidėjo liepos pabaigoje. Šiemet visu mėnesiu sėją paankstinome, ir pomidorų tikimės liepos pradžioje ar net birželio pabaigoje. Daug kas priklausys nuo to, koks šiltas bus pavasaris. Tačiau vieną dalyką žinome tikrai - hidroponikos šiltnamiuose auginamos daržovės auga maždaug 50 proc. greičiau, negu auginamos žemėje.

Virš dviejų dvimetrinių hidroponikos vamzdžių kabo cinkuotos skardos reflektorius su raudonomis ir mėlynomis diodinėmis lemputėmis, kurių bendras galingumas 150 W. Kiek duoda šviesos, nežinome, nes neturime prietaiso pamatuoti. Paprasčiausiai eksperimentų keliu nustatėme, kad tiek lempučių pakanka.

 

Vandenį hidroponikos vamzdžiais varinėja paprasčiausia akvariumo pompa, deguonimi jį prisodrina akvariumo burbuliatorius. Dar reikalingas skysčių elektrinio laidumo matuoklis, kuriuo nustatome vandenyje ištirpusių trąšų kiekį, ir pH matuoklis. Anksčiau naudojome paprastesnį pH matuoklį:

Vėliau nusipirkome tikslesnį:

Akvariumų parduotuvėse galima nusipirkti specialių juostelių tirpalo šarmingumui matuoti. Tikslumo užteks, bet abejoju, ar tai bus pigiau. Kaip ten bebūtų, pH matuoti kokiu nors būdu reikia - tenka stebėti, kad vandens pH būtų neutralus - nuo 6 iki 7. Jeigu pH pakrypsta į šarmą, apskaičiavę pilame acto rūgšties, jeigu vanduo užrūgsta - pelenų šarmo. Augalams geriau truputį rūgštesnis, negu šarmingas tirpalas.

Mūsiškis elektrinio laidumo matuoklis atrodo taip:

Visus prietaisus pirkome internetu. Parsisiųsti juos iš užsienio yra daug pigiau, negu pirkti Lietuvoje iš spekuliuojančių parduotuvių. PH matuoklių yra čia, elektrinio laidumo matuoklių - čia ir čia. Pasižiūrėkite, kur pigiau.

Kartais mūsų skaitytojai klausia, ar galima išsiversti be matavimo prietaisų. Kaip būtų galima išsiversti be pH matuoklio ar testavimo juostelių, visai neįsivaizduoju. Tačiau be elektrinio laidumo matuoklio gyventi galima. Jeigu į vandens litrą  pilsite 0,5 iki 1,5 gramo trąšų, koncentracija bus gera. Kai augalai dalį vandens nugers, sistemą papildykite ne gėlu vandeniu, bet gatavai padarytu skiediniu.

Dar mūsų klausia, ar daigams būtina pasidaryti tokia kambario hidroponiką, kokią pasidarėme mes su Vincu, ar negalima būtų daiginti daržovių žemėje ant palangės?

Manau, daigams kambario hidroponikos sistema nėra būtina. Mes ją pasidarėme daržovėms per žiemą auginti, o pavasarį paverčiame daigynu. Žemėje daržovių niekada nedaiginome, bet skaičiau, kad tai visiškai įmanoma, tik išnešant daigus į hidroponikos šiltnamį, juos reikėtų švariai nuplauti ir dar dezinfekuoti kalio permanganatu, kad neužkrėstumėt visos sistemos kokia liga.

Bet jeigu imatės hidroponikos, tai ar ne paprasčiau ir daiginti daržoves vandenyje? Galima apsieiti ir be sudėtingos sistemos - daigams užteks kad ir tokių lovelių vazonėliams sumerkti:

Jeigu į tuos lovelius dar burbuliuosite orą, daigai tikrai augs gerai. Didelių juk neauginsit - vos tik paaugs, išnešit į šiltnamį.

Labai svarbu daigus į šiltnamį išnešti kuo anksčiau, kad daržovės užaugtų vasaros pradžioje, kol jos turguje ir prekybos centruose dar labai brangios. Nėra jokio reikalo šiltnamyje statyti pečiaus - stiprokas pavasario šalnas atlaiko ir žeme šildomas šiltnamis, kur šiltnamio oras varomas žeme užkastais vamzdžiais. Anksti pavasarį tokiu būdu galima įšildyti žemę ir paankstinti derlių, o paskui dar pailginti derėjimo laiką - ši sistema puikiai veikia ir rudenį. O vasarą po žeme užkasti vamzdžiai atvėsina šiltnamį ir išsaugo jame palankią santykinę drėgmę - viename šiltnamyje mes sėkmingai auginame agurkus ir pomidorus, jie nei kiek "nesipyksta".

Vamzdžius po žeme užkasti didelio mokslo nereikia, bet kur gauti šiltamio automatiką, kad ji protingai junginėtų ventiliatorius, saugodama daržoves nuo pavasario šalnų ir nuo vidurvasario perkaitimo? Jokiose parduotuvėse jų dar nerasite, nes tai visai nesenas Vinco išradimas, bet galite pasidaryti patys pagal jo pateiktą schemą. Nesiseka? Tada kreipkitės pagalbos į mus.

Išsamiau apie hidroponikos patirtį galite paskaityti čia.