Muilas per kelias šeštadienio valandas

Kategorijos: 

Ką daryti lietingą rudens šeštadienį, kai nėra kas veikti?
Galima išsivirti muilo!
2500 gramų kiaulės taukų, 400 gramų kokoso aliejaus, 300 gramų bičių vaško, 425 gramai natrio šarmo, litras vandens - ir štai jums visas puodas. Ak taip, dėl kvapo dar įpyliau du buteliukus eterinio citrinų aliejaus...
- O tavo muilas neriebalina drabužių?


Tai pats įdomiausias klausimas, kurį gavau apie muilą. Muilas riebalina? Kodėl turėtų?..
- Pats juk sakei, kad dėjai taukų!
Kažkada ir pats nežinojau, kas yra muilas. Kažkokia mistinė medžiaga, kuri tirpsta vandenyje, putoja ir plauna riebalus.
Tikrai keista - riebalai plauna riebalus! Tai ne šiaip riebalai - jie paveikti šarmu. Šarmu paveikti riebalai ir yra muilas. Jokio kito muilo nėra ir nebuvo. Netgi tikras, pirktinis yra šarmu paveikti riebalai. O pirktinis neriebalina?..
Riebalai gali būti visokie. Tai gali būti ir sviestas, ir margarinas, ir aliejus. Iš skysto saulėgrąžų aliejaus išeina skystesnis muilas, jis nenori kietėti - taigi puikus skalbiamasis! Kiaulės taukų muilas gerai kietėja. Aš dar įdėjau kokoso aliejaus, nes jis ir kietas, ir putoja gerai. Dar vadinamas muilų karaliumi. Dėl kietumo dėjau ir bičių vaško. Muilas su bičių vašku išeina labai kietas, netyžta muilinėje, laiko ilgai.
Paprastai per žiemą išsiverdu kelis tokius puodus muilo. Man pačiam nereiktų ir pusės, bet didžiąją dalį išdalinu. Tiems, kuriems jis neriebalina drabužių...
Dar skystą muilą supilu į formas ir palaukiu, kol jis sukietėja.Tada iškratau iš formų, supjaustau ir padedu džiūti. Savaitę dvi, mėnesį... Skubėti man nėra kur. Tai dar vadinama muilo nokinimu. Kuo ilgiau nokinsi, tuo jis bus geresnis. Mat jame likęs šarmas dar vis reaguoja su riebalais, toliau vyksta muilinimo reakcija.
Muilą ne būtinai pilti į formas. Iš vėstančio ir kietėjančio galima ką nors nulipdyti. Tarkime, rutulį. Bet ne, geriau du rutulius - bus mažesni.
- O lipdant muilą rankos neišsiriebaluoja?
Taišku, kad taip!
Pasiimu muilo ir nusiplaunu.
Aš juk turiu gyvą velnią.

Štai dar dvi nuotraukos. Po dviejų valandų muilas iškratytas iš formų, didesnieji gabalai padalyti į mažesnius. Kada į muilą įdedi bičių vaško, jis kietėja labai greitai. Sukietės per daug - bus sunku pjaustyti. Dar palaikysiu ant stalo, tegu stvirtėja, o rytoj nešiu į šiltą vietą - ant vandens šilumokaičio.