Nėra jokio reikalo pirkinėti visokius feirius, leisti pinigus visokiems "ekologiškiems" plovikliams. Visai natūralų ir draugišką aplinkai ploviklį galime pasidaryti už kelis centus. Tam reikia sodos, obuolių acto ir skysto naminio muilo, kurį galite pasidaryti, sutarkavę gabaliuką ūkiško ir užpylę karštu vandeniu. Jeigu norite, kad jūsų naminis ploviklis dar turėtų ir gaivų kvapą, prireiks ir citrinos.
Aš dariau taip. Kelis šaukštis sodos užpyliau obuolių actu, mišinys pradėjo putoti.
Kad actas greičiau reaguotų su soda, jį pamaišiau šaukštu.
Iš štai sodos-acto mišinys nustojo putoti. Dabar tai neutralus junginys - nei rūgštis, nei šarmas. Kiek dėti sodos ir pilti acto? Yra sakoma, kad sodos ir acto santykis turėtų būti 3:5, bet naminio acto rūgštingumas gali nebūti vienodas, todėl dėl garantijos acto reikia pilti tiek, kad indo dugne liktų šiek tiek nesureagavusios sodos. Tada tikrai žinosite, kad paviršiuje liko ne acto rūgštis.
Kaip matote nuotraukoje, junginio pH6,9. Kaip tik toks yra distiliuoto vandens rūgštingumas/šarmingumas. Tačiau acto ir sodos junginys neprarado savybės tirpinti riebalus. Dabar jį galime maišyti su skystu muilu ir jo nesugadinti. Jeigu turite pasidarę naminio obuolių acto, jums kelis centus kainuos tik šaukštas sodos ir ūkiško muilo gabaliukas. Naująjį savo gaminį jau galite naudoti kaip indų, orkaičių, grindų, stalviršių, rankų ploviklį. Dar nemėginau juo skalbti žlugto, bet manau, kad turėtų.
Savo universalųjį ploviklį norėdami pagerinti gaiviu aromatu, į actą įpilkite šiek tiek citrinos sulčių. Citrinos sulčių ir acto mišinio galite pasidaryti daugiau. Supjaustykite kelias citrinas, sudėkite į stiklainį ir užpilkite obuolių actu kelioms savaitėms.
Citrinų sulčių ir acto mišinys pats savaime yra puikus ploviklis, bet jo negalima maišyti su muilu, nes rūgštys reaguos su muilo šarmu ir jį sugadins. Pernai mėginau pagerinti savo naminį muilą, maišydamas jį su actu, bet nieko doro iš to neišėjo: rūgštis suėdė visą šarmą, ir muilas vėl pavirto į taukus. Pasirodo, actą galima neutralizuoti, prieš tai jį sumaišius su soda!
Tiesą sakant, šeimininkės jau seniai žino šitą gudrybę lengvai išplauti kriaukles - pabarstai soda, o po to užpili actu ir su visais purvais nuplauni putojantį skystį. Tačiau acto-sodos putojantis skystis plaus dar geriau, jeigu jį sumaišysime su skystu muilu. Aš naudoju skystą naminį muilą, kurį pasidarau iš pelenų šarmo ir kiaulės taukų. Taigi man kainuoja tik soda ir citrina. Ak taip, kelis centus kainuoja ir kiaulės taukai muilui pasigaminti!
Komentarai
Pasinaudojau ankstesniu Petro
Pasinaudojau ankstesniu Petro patarimu apie pelenu sarma ir nusivaliau ziauriai apdegusia dujine.
Tiesa pelenu sarmo nedariau nes gyveu mieste, bet panaudojau logika ir suradau buitini sarma - vamdziu valikli. Nuvale super, aisku reikia guminiu pirstiniu ir akiniu.
Bandziau dometis kuo skiriasi valgomoji soda (juk ji irgi sarmas ir su ja galima valyti), skalbiamoji (kaustine) soda ir natrio sarmas.
Tai valgomoji soda ph ~8
Skalbiamoji kaustine soda ph ~11
Natrio sarmas ~14.
Iseina, kad pelenu sarmas riebalus tirpdo geriausiai, jis pats sarmingiausias.
Bet noriu paklausti Petro ar Vinco, gal nusimano chemijoje labiau, kas geriau valo tirpdo riebalus: stiprus sarmas ar stipriai sarmingas muilas?
Aciu
Muilas plauna, šarmas muilija
Muilas plauna geriau už gryną šarmą, bet...
Ką daro šarmas? Jis riebalus "muilija", t.y. juos taip paveikia, kad riebalų molekulė ima nebeatstumti vandens. Taigi su vandeniu sulipusią riebalų molekulę nesunkiai nuplauni vandeniu, kartu nuplaudamas ir nešvarumus, kurie irgi prilimpa prie muilo molekulės.
O kas yra muilas? Muilas - tai šarmu paveikti riebalai. Kitaip sakant, tai šarmu jau paveikti riebalai, kurie traukia ir vandenį, ir nešvarumus. Šarmingu muilu ir skalbti geriau. Todėl ir buvo išrastas muilas. Be to, jis ne taip veikia odą.
Na, bet jeigu tenka nušveisti storą nešvarumų sluoksnį, tada prireikia itin stipraus šarmo. O muilas niekada nebus pH14 šarmingumo. Visi tie pirktiniai valikliai paprastai yra labai stiprus šarmas.
Beje, pelenų šarmas yra ne natrio, bet kalio. Todėl pelenų šarmu daromas tik skystas muilas. Kietas muilas daromas natrio šarmu, kurį galima išgauti elektrolizės būdu - leidžiant pastovią srovę per druskos tirpalą.
Jei teisingai supratau,
Jei teisingai supratau, sarmas geriau tirpo kietus riebalus. (kietas prideges sluoksnis)
O muilas geriau tinka vandenyje plauti ("prikabinti") skystus riebalus.
Taip
Na taip. Kietus, prisvilusius nešvarumus šveisk šarmu, o šiaip ką ištepęs geriau nuplauk muilu.
Aprukusio ir apdegusio muo
Aprukusio ir apdegusio muo mesos kepimo zidinio dureliu stikla greit nuvalau slapia kempinele ,pavilgius ja i pelenus , ir patrynus ja stikla. Turbut tiesiogiai del to kaltas sarmas esantis pelenuose?
Taip, pelenai turi šarmo
Taip, pelenai geri šarmingumu. Pelenais nuo seno labai daug kas šveičiama.
Su tokiais dantų balinimo
Su tokiais dantų balinimo būdais, tai nežinau. :) Man kažkaip atrodo keistai, aš nuėjau normaliai pas odontologę ir man išbalinimo. Nes dantų balinimas manau turi būti atliekamas profesionaliai. Tai visgi žmogaus sveikata, o ne koks automobilis. :) Rekomenduoju geriau kreiptis į atitinkamus specialistus.
Palikime profesionalams
Taip, Simona, viską turi daryti profesionalai: valyti dantis, daryti muilą, plauti grindis, virti maistą... O fobiškas žmogus turi bijoti visko, ypač - tokio dalyko, kurį išgirdo pirmą sykį. Nesvarbu, kad tai seniai išbandyta, kad veikia, kad nepavojinga, bet apsigimęs bailys turi bijoti.
Įdomūs ir naudingi patarimai.
Įdomūs ir naudingi patarimai. Jau kuris laikas domiuosi tokiomis temomis - tai neretai padeda sutaupyti, yra sveikiau ir ekologiškiau. O gal kas lapkritį keliaus į Litexpo? Ten 6-8 dienom vyks ekologiškų prekių ir paslaugų namams paroda-forumas. Ypač žada būt įdomus ecoserviso "kalbantis kampelis" :D
kiek skaičiau, tai bus
kiek skaičiau, tai bus (cituoju) "seminarų ir interaktyvių užsiėmimų erdvė, kurioje lankytojai išgirs, kaip prižiūrėti namų buitį nekenkiant namiškių sveikatai, dalyvaus smagiuose edukaciniuose žaidimuose ir diskusijose apie ekologiškų namų puoselėjimą, šiukšlių rūšiavimą." Be viso to, nebandę galės išbandyti EcoApp (atrodo, labai patogus dalykėlis), išmokti virti ekologišką muilą, gamintis kvapus namams ir lieti ekologiškas žvakes :) Gal kas norėtų keliauti kartu? Manau, tokių patarimų, kaip čia, ten būtų galima išgirsti ir daugiau, ir šiaip - bus visokios dirbtuvės, filmų peržiūros ir dar daug visko įdomaus.
Galiojimo laikas?
Norėjau paklausti kiek laiko galioja pačių pasigamintos priemonės, pvz., indų ploviklis. Jei pasigaminčiau kokius 5litrus ar panašiai ir po truputi naudočiau kokius metus? Ačiū už atsakymą. :-)
Taip ir darau
Aš taip ir darau. Pasidarau kokius 5 litrus ir naudoju, kol pasibaigia.
Beje, dabar darau šiek tiek paprasčiau. Pasidarau skysto (apyskysčio) muilo ir laikau 5 litrų inde. Kai reikia, dalį atsiskiedžiu, jei reikia didesnio šarmingumo, ištirpinu skalbiamosios sodos (galima ir valgomosios), dėl kvapo įpilu citrinų hidrolato (galima ir citrinų sulčių arba šiek tiek citrinų eterinio aliejaus). Kuo šarmingesnis ploviklis, tuo jis geriau valo visokius nešvarumus. Rankoms plautis pasidarau skysto muilo be jokios sodos.