Natūralus kaštonų skalbiklis (ploviklis)

Kategorijos: 

Aš jums nesiūlau gerti šito gražaus potojančio skysčio, nors jis visai nenuodingas. Tai natūralus, nei žmogui, nei aplinkai nepavojingas kaštonų skalbiklis (ploviklis) savo pH labai panašus į obuolių acto. Tačiau kaštonų nuopilas dar ir putoja, o skalbikliui tai labai svarbu - putos rodo ilgą molekulę, kurios vienas galas sukimba su nešvarimais, kitas - su vandeniu, o didelė vandens srovė išplauna viską.

Jau pyliau į skalbimo mašiną. Skalbia gerai. Tinka subtilesniam skalbimui (šilkui, vilnai), kur negalima naudoti šarmo. Paprastai skalbiu savo darbo natūraliu pelenų šarmo ir kiaulių taukų skystu muilu, bet pabaigai įpilu kaštonų skalbiklio. Šarmas skalbyklėje gali sukaupti apnašų, o jas silpna rūgštis išardo.

Tinka naudoti ir vietoj šampūno. Drungnu vandeniu ir tuo plovikliu mėginau plauti keptuvės taukus. Padeda. Rūgštis tirpina riebalus.

Pavasarį prisirinkau gerą lėkštę pernykščių kažtonų, pamirkiau vandenyje, supjausčiau, sumaliau mėslamale, užlyliau 5 ltr šilto vandens ir palikau. Vanduo iškart papilkėjo, o po kelių savaičikų pasidarė rūgštus. Pamaišius putoja.

Girdėjau, kad skandinavai, nupylę skalbiklį, tirščius sunaudoja maistui. Man jie pasirodė aitroki. Skonio reikalas. Arba gal Skandinavijoje auga kitokios veislės kaštonai?