Saulės kolektorius gali šildyti orą ir vandenį

Kategorijos: 

Štai ant sienų pritvirtinti saulės kolektoriai, kurie šildo kambarių orą. Tamsi skarda įkaista iki 50 laipsnių ir daugiau, o po ja - skylės į trobą. Ventiliatorių varomas karštas oras ne tik šildo, bet ir vėdina kambarius. Anksti pavasarį ir rudenį - nepamainomas dalykas.

O vasarą? Tiesą sakant, vasarą iš jų naudos kaip ir nėra. Jau ir dabar, gegužės mėnesį, labai saulėtomis dienomis keletą išjungiu.

Ar negalėtų šitie saulės kolektoriai ir vasarą nestovėti be darbo? Ar nešildytų jie vandens? Manęs to jau kelis sykius klausė skaitytojai, bet aš neturėjau atsakymo.

Taip, gali šildyti vandenį! Mes su Vincu jau išbandėme.

Pažiūrėkite, kas yra po viena juoda skarda:

Po ja - plokščiasis skardinis radiatorius. Iki jo - dar du radiatoriai apačioje. Bendras saulės šildomas plotas nėra didelis, bet keli šimtai vatų turėtų susidaryti. Sistema veikia savitaka, bet šilumos paėmimui pagerinti įjungiau cikuliacijos siurblį su Vinco gamybos valdikliu.

Per pusdienį 80 litrų boileris pašilo iki 36 laipsnių. Maudytis galima. Šilti daugiau negalėjo - pasisuko saulė į vakarus. Tai - pati didžiausia ant sienų kabinamų saulės kolektorių bėda - jie rimtai šildo tik kelias valandas, kol nepasisuka saulė. Tačiau ir tai geriau, negu nieko. Keli tokie kolektoriai vandenį būtų spėję ne tik pašildyti, bet ir gerai įkaitinti. O per vasaros karščius užteks ir to vieno.

Dvigubus saulės kolektorius daryti labai pigu ir paprasta. Juk nereikia antros dėžės,  viską montuoji, stovėdamas ant žemės arba palipęs ant kopėčių. Orą šildančius saulės būna sunku deramai atvėsinti, dalis jų šilumos paprastai lieka lauke. Aušinant oru ir vandeniu, naudingumo koeficientas jau kitas.

Eksperimentas pavyko. Darėme vieną saulės kolektoirių, išėjo du.