Vertikaliosios ašies vėjainė

Kategorijos: 

Štai mūsų vertikalioji vėjainė, kurią su Vincu pasidarėme 2009 metais, bet iki šiol apie jie niekam neskelbėme. Netrukus suprasite - kodėl.

Savo tinklalapyje paprastai skelbiame pabaigtus, sėkmingai išbandytus ir pavykusius projektus. Šis yra pavykęs tik dalinai. Vertikalioji vėjainė tikrai puikiai sukasi nuo menkiausio vėjelio, gražiai atrodo, nekelia triukšmo, bet...

Iš pradžių, norėdami turėti daugiau apsukų, ją padarėme labai mažo skersmens. Sukosi tikrai greitai:

Aš filmuoju, o Vincas tachometru matuoja apsukas. Jų buvo apie 100 per minutę. Esant tokioms apsukoms, įtampa pakildavo iki 50 - 60 V, bet - be apkrovos. Prijungus 12 V lemputę, apsukos sumažėdavo, o įtampa iškart krisdavo. Vadinasi, reikia galios daugiau.

Tada savo vėjainę padarėme platesnę ir pakėlėme aukščiau nuo žemės. Ji sujudėdavo nuo menkiausio vėjo:

 

Apsukos buvo mažesnės, įtampa be apkrovos pakildavo iki 40 V. Sudeginome kelias 12V lemputes. Buvo aišku, kad 100V neišgausime, bet tikėjome krauti akumuliatorius. Padarėme srovės lygintuvą, prijungėme akumuliatorius. Dabar įtampa krisdavo iki 12 V. Vargas, o ne krovimas. Kodėl? Negi galios ir dabar nėra? Prijungėme 100 W elektros lemputę, ir vėjainė sustojo kaip įbesta. Vincas paskaičiavo, kad tokio ploto vėjainė prie tokio vėjo greičio turėtų gaminti bent 200 W. Kame reikalas?

Apie vėjo greitį mes sprendėme iš oficialių pranešimų. O gal jis iš tiesų ne toks?

Vincas nupirko metereologinę stotelę su vėjo greičio matuokliu. Pasirodo, mūsų sodyboje "tikro" vėjo nėra - vos keli metrai per sekundę. Antrame filmuke matyti, kad nė medžių viršūnės nejuda. Tokia įprasta mūsų sodybos ramybė. Vėjainė sukasi, nes ji reaguoja į menkiausią dvelksmą, bet galios visai neturi. Norint daugiau energijos, ją reikėtų kelti bent 10 metrų nuo žemės, bent iki medžių viršūnių. Nusprendėme, kad tai neapsimoka.

Kadangi pasigaminti vėjo elektros mums nepavyko, apie šį darbą neskelbėme. Tačiau kai kurie pažįstami išradėjai ėmė įkalbinėti, kad patirtis vis dėlto vertinga ir galėtų praversti kitiems - tiems, kurie gyvena vėjuotoje vietovėje ir turi gerus nagus.

Ko mes su Vincu pasimokėme? Darant vėjo jėgainę, pirmiausia reikia pasimatuoti vėjo greitį. Nustatyti ne tik didžiausią, bet ir DAŽNIAUSIAI pučiantį vėją. Pagal tai galėsite iš anksto apskaičiuoti jėgainės galią. Arba gal pamatysite, kad sumanymas iš anksto pasmerktas, kaip atsitiko mums?

Vertikalioji vėjainė vis dėlto yra patogi aptarnauti - jos generatorius apačioje, ranka pasiekiamas. Esant stipresniam vėjui, jos nereikia stabdyti - nuo didesnių apsukų ji ima stabdyti pati save - kažkoks keistas efektas (pamiršau pavadinimą). Svarbu dar tai, kad toks įrenginys nekelia triukšmo ir atrodo visai neblogai. Didžiausias minusas - mažos apsukos. Joms tinka tik lėtaeigiai generatoriai. Savo generatorių mes pirkome LG skalbimo mašinų garantinio remonto dirbtuvėse už 300 litų. Tai bene vienintelės skalbimo mašinos, kurių varikliai gali tarnauti ir kaip generatoriai, nes turi metalinius magnetus. Teorinė mūsiškio galia - iki 1 kWh.

 

Komentarai

Vertikaliosios ašies vėjainė

Sveiki, gal galėtumėt trumpai pakomentuoti iš ko ir kaip pagaminti jėgainės sparnai. Taip pat gal galėtumėte įdėti literatūros nuoroda kur skaičiavote galingumą pagal sparnų plota.

Sveiki. Turiu LG skalbykles

Sveiki. Turiu LG skalbykles variklį , ir pavasarį darysiu vėjo jėgainę.Pas " amerikonus " prisižiurejau informacijos apie ričių su apvijomis (polių) pajungimo budus.
Mano klausymas - ar jūs darydami savo vėjo jėgainę palikote gamyklini LG variklio ričių (polių)pajungimą - 1x12

Palikome

Nieko nekeitėme.