Kategorijos:
Mudu su Vincu labai mėgstame daržoves, bet mūsų organizmai nėra pritaikyti žemės ūkio darbams. Daržoves perkame. O ar negalėtume jų kaip nors užsiauginti be žemės dirbimo, ravėjimo, laistymo? Pasirodo, galima!
Vincas kažkur internete aptiko hidroponiką - be galo modernią ir tinginiams tinkamą technologiją. Daržovės gali augti be žemės, keramzito grunte, jeigu jų šaknys nuolatos gaus vandeny ištirpusio maisto. Ne tik maisto - su vandeniu jos turi gauti ir deguonies. Deguonis ne tik maitina šaknis, bet ir neleidžia vandeniui gesti. Yra deguonies - neišgyvena puvimo bakterijos.
Pirmiausia pabandėme su keliais svogūnėlių gumbeliais. Pasodinome juos plastikiniuose vazonėliuose, sumerkėme vazonėlius į vandenį ir įjungėme burbuliutorių. Paprasčiausią burbuliatorių, kuris naudojamas akvariumuose. Vandeny, žinoma, ištirpinome reikalingą kiekį trąšų. Visus tuos tikslius skaičiavimus ir svėrimus atliko Vincas - man tai pernelyg skrupulingas darbas.
Štai kaip svogūniukai augo. Pirmoji nuotrauka daryta tuoj pat pasodinus, antroji - po savaitės, trečioji - po dviejų savaičių. Mums rezultatas patiko. Auga tikrai greičiau, negu darže. Bet truputėlį išstybę laiškai - trūksta saulės.
Vadinasi, reikia didesnio daržo. Ir ne kambary, kur labai mažai šviesios, bet lauke!
Iš senų medinių langų susikalėme šiltnamį. Kad būtų paprasčiau - prie pietinės daržinės sienos. Viena tvirta siena jau yra, be to, per vasaros karščius iš daržinės galėsim pūsti į šiltnamį vėsesnį orą...
Vietoj lysvių pasirinkome 3 m ilgio 10 cm skersmens plastikinius kanalizacijos vamzdžius. Prisipirkome ir plastikinių vazonėlių. Saulėtą dieną vazonėlio dugną pridėjome prie vamzdžio ir apibrėžėme šešėlio liniją. Pagal tą liniją išpjovėme pirmąją skylę. Vazonėlis tiko kaip tik. Tada išpjautą elipsę naudojome kaip šabloną kitoms skylėms daryti. Darbas ėjo kaip iš pypkės:
Vamzdžius sudėjome į šiltnamį dviem aukštais - po du kiekviename. O po šiltnamiu pastatėme 40 litrų plastikinę bačką su vandeniu:
Bačkos vandenį nuolatos vėdina ir deguonimi sotina senas triukšmingas akvariumo burbuliatorius - čia jis gali triukšmauti kiek tinkamas. Seno automobilio langų plovimo vandens pompikė iš bačkos vandenį pumpuoja į antrąjį aukštą, tas prateka per abu vamzdžius ir nubėga į pirmąjį aukštą, čia irgi prateka abiem vamzdžiais ir galiausiai vėl grįžta į bačką. Iš čia pompikė vėl kelia aukštyn, ir vėl viskas nuo pradžios. Kartu su vandeniu ratu keliauja ir ištirpintos trąšos. Maitina pompikę seno kompiuterio maitinimo šaltinis. Jį kartu su pompike dovanojo mano draugas Deimantukas, o kitas draugas Feliksas dovanojo burnuliatorių. Viskas išėjo labai pigiai. Iš viso šiltnamis su visa įranga mums kainavo apie 300 litų.
Šiltnamio viduje sienas išdažėme baltai. Augalams reikia šviesos, o ne vasaros karščių. Nuo vasaros karščių apsaugoti augalus sumąstėme taip: du 12V ventiliatoriai iš daržinės puūs vėsų orą. Kada pūs? Na, kai oras įkais iki kokių 28 laipsnių... Kas įjungs ventiliatorius? Kol kas - mes patys. Bet kitą savaitę tikriausiai turėsime tikslų elektroninį termostatą - padarys Vincas. O jau tada galėsime nebesukti galvos dėl savo daržo - vandens sistemoje yra 100 litrų. Kada tiek išgaruos? Kada nors išgaruos, bet negreitai. Trąšų gal teks papildyti po kokių dviejų savaičių. Viskas. Daugiau - jokios priežiūros. Kad ik nesugestų įranga...
Ak taip, dar reikia pasodinti daigelius! Vienus bėrėme iškart į keramzito gruntą, kitus daiginome vandeny ant sugeriamojo popieriaus. Pirmieji išdyko greičiau, jų ir persodinti nebereikėjo. Sodino, žinoma, Vincas. Jis labiau tinka kruopštiems darbams. Aš labiau pritaikęs valgymui.
Pasisėjome agurkų, ridikėlių, salotų, svogūnų. Labiausiai hidroponika patiko agurkams - pirmąją savaitę po pasodinimo jie jau buvo mūsų šiltnamio čempionai. Antroje vietoje - ridikėliai. Su agurkais buvo tik tokia bėda, kad iš viso sėklų maišelio sudygo tik trys sėklikės. Kitos dar laukia kažko. Mes irgi palauksime dar savaitę. Nesulausim - mesim velniop.
Ką dar reikia turėti, užsiimant hidroponiką? Dviejų gudrių prietaisiukų. Vienu matuojamas ištirpusių druskų (trąšų) kiekis vandenyje, kitu - ph. Abu prietaisiukus Vincas pirko internetu iš kito pasaulio galo, nes Lietuvoje tokie dalykai brangu. Parnešę iš pirties ant sienos pakabinome termometrą, kuris kartu yra ir drėgnimatis. Trąšų pirkome kažkurioj sodininkų krautuvėj. Universalių. Tikimės, kad jos sudarytos gerai.
Beje, trąšų reikia labai mažai, daug mažiau, negu jų suberiama daržovėms, augančioms žemėje. Mat žemėje dalį trąšų pasivagia daržovės, dalis paprasčiausiai susigeria į žemę, o čia viskas atitenka augalams. Labai svarbu tiksliai, gramo tikslumo pasverti porcijas. Aš tai sakau dar ir todėl, kad jau girdėjau kelis diletantus sakant: tai tu, Petrai, dabar valgysi chemiją? Taip, aš savo daržovėms bersiu kelis gramus chemijos, o jie tegu iš Maksimo perka šventa dvasia augintas gėrybes.
Chemiją kol kas perkame, bet dar šią vasarą žadame pasidaryti natūralios. Universaliausia trąša - pelenai. Jie turi beveik visas reikalingas medžiagas, išskyrus azotą. Azoto yra daug išpuvusiame prūdo dumle. Pasikabinai, išdžiovinai saulėje, pakaitinai, išnaikinai bektrerijas - kuo ne trąša? Visa problema, kaip apskaičiuoti kiekį. Kiek dumble azoto, kiek pelenuose fisforo, kalio?.. Bet tai jau bus kitas eksperimentas. Kol kas užteks vieno.
Štai kaip mūsų hidroponikos daržas atrodo iš tolo. Kadangi yra sukaltas prie pietinės daržines sienos, vakare jis nebegauna tiesioginių saulės spindulių. Teko į jį nukreipti keletą veidrodžių, kurie augalams prideda dar dvi valandas saulės šviesos.
Komentarai
edvinas
Pirmakart išgirdau apie hidroponiką, susidomėjęs ėmiau googlinti - atsivėrė platūs nearti dirvonai. :) Gaila šiek tiek, jog sužinojau ne anksčiau. Būtų neblogas metodas augint aštriems pipiram ant palangės, kurie dabar natūraliai vaisių turėtų duot tik vasaros pabaigoj. Na, paliksiu tai kitiem metams.
Tiek vienas klausimas - kokie būtent ten prietaisai druskų ir ph matavimui? Ir dėl to ph - ko tai nuojauta sako, jog čia galima išsiversti ir pigiau, su lakmuso popierėliu ir palete, ne? :)
Gali neatidėlioti :)
Edvinai, kitiems metams gali neatidėti - tokiu būdu auginami augalai auga greičiau, dera anksčiau. Jau spėjau tai pamatyti ir pats. Beje, namuose tokiu būdu augalus galima auginti visus metus, netgi žiemą, tik reikia duoti papildomos šviesos. Pavyzdžiui, daug elektros neimančiomis diodinėmis lemputėmis, vadinamasiais LEDukais...
Taip, galima rūgštingumą nustatyti ir lakmuso popierėliu.
Gaila, nežinau, kaip vadinasi tas prietaisiukas tirpalo druskingumui nustatyti - pirko Vincas, o dabar jo nėra prie interneto. Panaršyk po hidroponikos tinklalapius, turėtumei rasti. Žinoma, galima druskų procentą apskaičiuoti ir teoriškai, bet kaip nustatyti jų likusį kiekį, kai augalai dalį suvartos? Tada, po kelių savaičių, teks keisti visą tirpalą, išpilant lauk likusias trąšas. Gal ir nedidelis nuostolis, bet... Prietaisiukas tiksliau ir paprasčiau.
rudis
kai pasizaisit su hidroponika, galesit pereit pries siek tiek aukstesnio lygio - aquaponikos. Viskas panasiai ,bet dar toj backoj auginamos zuvytes. Susidaro azoto uzdaras ratas. Zuvys valgo augalus,azota pasalina i vandeni ,o jis pateikiamas augalams. Internete ir daug filmuku. Giria,kad galima pasiekti dideli produktyvuna, tik neaisku kiek amerikonas duoda reklamos, kiek tiesos :) Gaila, kad as teoretikas, pameginciau ir kada..
Vos nepaklausiau patirties... :)
Eeee... teoretikas. O jau norėjau paklausti, kaip sekasi.
Teoriškai ir aš girdėjau, kad yra toks daržas su žuvytėmis... Kas iš to? Teoriškai galima nuskristi į Marsą, bet praktiškai neišeina. :)))
Pipirai
Taip . Ir pas mane ant palanges vazonelyje auges astrus cili pipiras , Capsikum , sukruto augti tik pavasariop , kuomet dienos pailgejo ir saulutes daugiau pasirode. Dabar jau nuimtas pirmasis derlius - 3 ankstys sodriai raudonos ir velnisko astrumo. Dabar krumelis vel ruosiasi zydeti. Lauksim antrojo derliaus .
Ištirpusių medžiagų / elektros laidumo matuoklis
Tie prietaisai angliškai vadinami "TDS Meter".
Rūgštingumą matuoja dvikojis pH/apšvietimo/drėgmės matuoklis.
Vincas.
Rūgštingumą matuoja dvikojis pH/apšvietimo/drėgmės matuoklis. V
noriu statyt siltnami ir apie hidroponika dar nedaug ka suzinojau. gal kas padesit prie experimentu su naturaliom trasom(anksciau Vinco minetais pelenais ir pelkes purvu)? nezinau kokie kiekiai ju turi buti? ir ar su tuo rugstingumo matuokliu galiu apskaiciuoti viska kaip reikia?
Du prietaisai
Fūgštingumo matuokilis matuoja tik rūgštingumą. Ištirpusių medžiagų kiekiui matuoti reikalingas ištirpusių medžiagų / elektros laidumo matuoklis. Tie prietaisai angliškai vadinami "TDS Meter".
Eksperimentų su dumblu dar nepradėjome, jokia patirtimi kol kas pasidalinti negalime. Patarčiau paskaitinėti internete apie hidroponiką - abėcėlę ten rasi.
Koks rugstingumas ir koks laidumas reikalingas?
uzsisakiau siuos prietaisus. Jau gavau tds meter. tik nerandu info kokie skaiciai turi buti.koks laidumas ir rugstingumas turi buti siam reikalui? kur rasti info kiek ir kokiumedziagu ideti i vandeni kad butu tinkamas hidroponikai?
pH ir PPM
Trašų reikėtų dėti maždaug iki 1500ppm. Jei traša būtų valgomoji druska (pagal kurią tie įrenginiai kalibruojami) tai reikštų 1,5g/l. Bet trašų molekulės didesnės už druskos, ir norint pasiekti tą norimą/leidžiamą/maksimalią koncentraciją (laidumą) galima dėti kiek daugiau, pvz 1,8g/l.
Gramų ir PPM santyki reikės pamatuoti su konkrečiomis trašomis.
Jauniems augalams rekomenduojama duoti maždaug pusę normos, kad šaknys "neužkalkėltų".
pH tarp 6 ir 7 (sakykim, kad geriausia - 6.5).
Vincas.
Del ph matuoklio
Ar matuojant rekomenduotu ph matuokliu turi itakos kiek giliai ikisti elektrodai i vandeni?
Svarbu nuvalyti oksidus
Tas mūsų "rekomenduotas" matuoklis nėra labai tikslus ir patikimas. Labai svarbu jo kojeles nuvalyti nuo oksidų. Lengviausia ir pigiausia nušveisti pelenais. O dėl gylio... Reikia kišti ir žiūrėti, ar parodymai keičiasi. Jeigu keičiasi, reikia kišti kuo giliau.
Šiemet nusipirkome šiek tiek brangesnį, bet daug tikslenį elektroninį pH matuoklį: http://petrasdargis.lt/sites/default/files/ph85.jpg
Kur nusipirkti jei
Kur nusipirkti jei nepaslaptis? Ebay neradau. Ar ji reikia kalibruoti, ar parduodamas su kalibravimo priedais ar galima sukalibruoti panaudojant koki krema ar muila kurio ph zinomas?
pH matuokliai
Na kad yra tų matuoklių įvairių:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Waterproof+Digital+LCD+pH&_sop=15&_...
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Digital+pH+meter&_sop=15&_osacat=0&...
http://dx.com/s/ph+meter
Prie jų būna milteliai - vadinamieji buferiai kurie išlaiko tikslų pH tirpale, su kuriuo ir kalibruojama:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=pH+bufferpowder&_sop=15&_osacat=0&_...
Dekui. O del TDS kalibravimo?
Dekui. O del TDS kalibravimo? vienur raso kad galima pasidaryti NaCl- druskos tirpala pagal duota koncentracija ir kalibruoti, kitur gatavi tirpalai. Kaip jus darete, ar apsimoka zaisti su druska ar geriau gatava?
TDS matuoklio kalibravimas
Prie matuoklio buvo buteliukas su 1382ppm (atrodo) koncentracijos skysčiu kalibravimui. Lašas po lašo jis pasibaigia, vėliau turint 1g/L (10g druskos 10L kibire ištirpinti ir pasisemti stiklainį kalibravimui) druskos tirpalą galima kalibruoti prie 1000ppm.
Nežinia kodėl kalibravimo skysčio koncentracija 1382. Gal ten spec. tirpalas kurio laidumas mažiau kinta nuo temperatūros, gal elektronikai toks kalibravimo taškas tikslesnis - nežinau, bet druskos tirpalo turėtų užtekti.
Veidrodis
Kas cia per veidrodziai ? Labai jau bulkos stikla primena ...
savadarbiai veidrodžiai
Nežinau, ar tai bulkos, ar silkės, ar pasato kuilio, bet tikrai mašinos stiklai. Apklijavau lipnia folijos juostele - puikiausi veidrodžiai. Tokiu būdu dariau ir parabolinį saulės kolektorių: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/parabolinis-saul%C4%97s-kolektor...
Geriau už hidroponiką yra
Geriau už hidroponiką yra kitas, "tinginiams" skirtas projektas:
http://www.globalbuckets.org/
Išbandžiau su svogūnais - veikia kuo puikiausiai.
Ar ne tas pats principas?
Man atrodo, kad tai - tas pats. Bent iš paveiksliukų taip supratau. Tik ten mačiau didelius kibirus, kurių dugne - vanduo. Čia irgi dugne vanduo, tik indeliai maži. Augalai deguonį ir maistą gauna tiesiai iš vandens.
Ne visai tas pats.
Ne visai tas pats. Hidroponika - tai būdas auginti augalus tiesiog vandenyje, pateikiant jiems reikiamu skystų maistinių medžiagų, kurios dažniausiai yra neorganinės. Tuo tarpu "didelių kibirų" teorija - tai laistymo faktoriaus eliminavimas ir tuo pačiu vandens taupymas. Tačiau augalai auga grunte. Pvz. - komposte, kuris gaunamas iš perpuvusių buityje atliekamų organinių medžiagų.
Žodžiu esminis skirtumas kokybėje - kaip pirktinio pomidoro ir savo užauginto pomidoro skonyje. Kai yra ne tik forma ir spalva, bet ir kvapas bei skonis.
Skiriasi trąšos?
Jeigu teisingai supratau, jūsų siūlomas būdas - tai augalų auginimas ne keramzito grunte, bet komposte? Nereikia mineralinių trąšų, nes jų gauna iš perpuvusio mėšlo (dumblo)?
Jeigu tik toks skirtumas, tai esminio skirtumo nėra. Mes jau mėginome svogūnus auginti, naudodami pelenus. Pelenai turi beveik visas augalams reikalingas medžiagas, išskyrus azotą. Be azoto svogūnų laiškai buvo silpnoki ir gelto. Įdėjom mineralinių azoto trąšų - viskas susitvarkė. Tačiau vietoj mineralinių azoto trąšų galima naudoti perpuvusį dumblą. Dumblo azotas, girdėjome, augalų yra geriau pasisavinamas. Visa problema, kad nesugalvojame patys ir nesurandame gatavo būdo, kaip apskaičiuoti vandenyje ištirpusių nitratų ir kitų medžiagų kiekį. Tačiau tai - laiko klausimas. Tikiuosi, dar šią vasarą pereisime nuo pirktinių prie natūralių, gamtoje atsiradusių trąšų.
Principas išlieka tas pats - augalai deguonį ir visas trąšas, ar jos būtų natūralios, ar sintetinės, gauna tiktai per vandenį, o anglį, nepaprastai svarbią medžiagą, pasiima iš ore esančio anglis dvideginio. Nei iš žemės, nei iš keramzito, nei iš šventosios dvasios augalai medžiagų pasiimti negali - tik iš vandens ir iš oro. Vadinasi, galima supaprastinti auginimo technologiją ir ją automatizuoti. Tai - ta pati tinginių metodika. :)
Tie kibirai, tai ta pati
Tie kibirai, tai ta pati hidroponika, tik kitaip realizuota:
1. Apačioj vanduo kapiliariniam drėkinimui;
2. Toliau yra hidroponinis gruntas (ne kompostas, ne humusas, nes jis nekelia drėgmės) (Sphagnum peat and coir are excellent wicking materials)
3. Puodelis dolomito rugštingumui mažinti ir Mg, Ca mikroelementams
4. Palei kraštus pripilta pora puodukų trašų mišinio pagal formulę 10-10-10
5. Augaliukas centre, kuriam šito kokteilio užtenka visam sezonui.
Dar tiem vaikam patarė pridėti automatinį lygio palaikymą susisiekiančių indų ir sifono pagalba
Tiek to kitokio būdo.
O burbuliatorius?
O burbuliatorius? Jeigu nėra burbuliatoriaus, iš kur augalai gauna degonies?
Kiek suprantu, augalai
Kiek suprantu, augalai deguonį gamina, o ne naudoja... Jiems reikia CO2 :o)
Ne vien tik CO2
Iš Vikipedijos:
For the majority of plants to grow successfully they also require oxygen in the atmosphere and around their roots for respiration.
Verčiu: daugeliui augalų sėkmingai augti reikia deguonies atmosferoje ir aplink šaknis kvėpavimui.
Audrius
Reikalingas ir deguonis
Taip, Audriau, augalams reikalingas deguonis, jis imamas iš vandens, todėl ir klausiau apie burbuliatorių. Anglies dvideginį, kiek žinau, jie ima iš oro.
Tiek C02, tiek O2 augalai ima
Tiek C02, tiek O2 augalai ima iš oro, tik dieną vyksta fotosintezė ir gaminamas deguonies perteklius, o naktį naudojamas tik deguonis
Dėl deguonies apie šaknis ir su vandeniu negaliu diskutuot. Matyt reikia, o ten jo patenka su vandeniu pakankamai.
Man sunkiai sekasi įsivaizduoti pušies šaknų ventiliaciją giliai žemėje.
Kitas reikalas šaknys paviršiuje, kaip antai orchidėjos, kuriose net chlorofilo yra.
Kita vertus pats rašei, kad "Deguonis ne tik maitina šaknis, bet ir neleidžia vandeniui gesti. Yra deguonies - neišgyvena puvimo bakterijos."
Gal ne vien tik anaerobines bakterijos, bet ir dumbliai, kurie valgo trąšas.
Beje ant tavo vandens su trąšomis indo nesiveisia žali arba rudi dumbliai?
Dumbliai išnyko
Man jau nebereikia spėlioti, ar augalai ima deguonį iš vandens, ar neima, nes tai patikrinau praktiškai. Auginau svogūnus be burbuliatoriaus ir su burbuliatoriumi. Skirtumas - kaip tarp dienos ir nakties.
Dumbliai buvo pradėję veistis, kai vienas vamzdis dar buvo neapsodintas, atviras, ir vanduo gaudavo šviesos. Vėliau, nebegavę šviesos, dumbliai išnyko. Girdėjau, kad jie augalams nepavojingi, net gali būti naudingi, nes gamina šaknims taip reikalingą deguonį. Tik toks minusas, kad jie eikvoja trąšas, o derliaus taigi neduoda... Mūsų atveju jie visiškai nereikalingi, nes deguonimi vandenį puikiausiai prisodrina burbuliatoriai.
na o kokiu budu idejot i vandeni pelenus kad neuskistu pompos?
o dumbla tai esu girdejes kad isdrebdavo plonu sluoksniu ant stogo kad saules kaitroje ismirtu bakterijos
Pelenus palieki dugne
Pelenus užpili vandeniu ir palaikai kelias dienas. Pelenai nusėda ant dugno, o viršuje lieka skaidrus pelenų šarmas. Jį nupili ir naudfoji hidroponikai. Skaidrus skystis neužkiša pompos.
Mįslė
Kažin kodėl gamta neaugina daržovių ant vandens? :))
Iš esmės valgome tam, kad ne vien prisikimšmume pilvą, bet kad organizmas gautų reikiamų medžiagų statybai bei energijai pagaminti. Kokių ir kiek - nėra niekas iki galo ištyręs ir čia ginčykis nesiginčijęs.
Vienintelis būdas suprasti tai - yra pasižiūrėt kaip maitnimasis vyksta gamtoje ir kuo mainindamasis "išaugo" žmogus per milijonus metų.
Suprantu, kad jūs ieškote kaip geriau ir norite išbandyti viską. Tai linkiu greitai persirgti tuščių maximinių à la home made daržovių ligą ir atrasti elementarius ir nesudėtingus auginimo būdus.
n.
Kodėl gamtoje nėra mašinų?
Tikrai, kodėl gamtoje daržovės auga be vandens, kodėl jos medžiagas ima ne iš vandens, bet iš šventosios dvasios? :)))
Ir dar: kodėl gamtoje bitės gyvena ne aviliuose, bet drevėse arba urveliuose? Kodėl gamtoje augalų sėklas sėja vėjas, o ne sėjamosios mašinos? Kodėl gamtoje gyvūnai valgo žalią, o ne virtą maistą? Kodėl gamtoje niekas nedirba žemės, kodėl gamtoje niekas neravi daržo, kodėl gamtoje nėra nė daržų?.. Kodėl gamtoje tiek kvailių? Kodėl jie neatsisako civilizacijos, jei taip nepatinka, ir neišeina gyventi į urvus?
Beje, kažkada turėjome kaimyną, labai į tave panašų. Jis kasdavo bulves kauptuku, nes taip kasė jo tėvai ir seneliai. Kasamosios mašinos, jo supratimu, buvo komunistų išmislas.
super atsakymas
labai geras atsakymas :)
pamastymas
Šiokia tokia mintis gimė jūsų šiltnamiui. Ar negalima būtų išsiverst naudojant saulės kolektoriaus principą, ar vanduo jūsų sistemoje neteka savaime kuomet statinė įkaista? aišku reikėtų kažkaip sureguliuoti tą temperatūrą kad neperkaistų po to augalai.. ar tam tekėjimui užtikrint reikia ženklaus temperatūrų santykio?
:)
Ko tik nesugalvoja interneto svajokliai. :)
Hidroponika
Pirmiausia tai lenkiu galva pries jusu isradimus ir nora mielai apie tai dalintis su kitais. O dabar prie reikalo, gal jei nebutu jums su per sunku ideti nuorodas koki burbuliatoriu ir kokia vandens pompa pirkti hidroponikui? Dabar skaiciau jusu svetaineje begale straipsniu ir nelabai radau konkreciu modeliu pavadinimu tad butu gerai kad parasytumet kelias rekomendacijas ka pasirinkti.Jus vistiek jau praktikoje ismeginote ka geriau pirkti. Dar domintu gal patartumet koki valdikli is ebay nusipirkti nes pats vargu ar sulituosiu ka nors.
Dekui.
Įranga hidroponikai
Paskandinamos vandens pompos
Burbuliatoriai
Perkant vandens pompas reikėtų atsižvelgti į kėlimo aukštį. Jei rašo, kad kelia maksimum 1m, o maksimalus praleidumas 600L/H, tai tie 600L/H bus ne metrui, o nuliniam aukščiui. Taigi jei reikia užkelti 1m, tuomet pompos maksimalus kėlimas turėtų būti, sakykim, 1,5m.
O dėl valdiklio - nežinau kur tokį specializuotą būtų galima rasti, mes patys susiprojektavome ir susirinkome pagal konkretų poreikį, jis nėra nuo kažkokio konkretaus modelio "nužiūrėtas".
Papildysiu
Jeigu šiltnamio automatikos tikrai reikia, mes galime padaryti.Kreipkitės asmeniškai.
Aquaponika
Pastebėjau komentarą dėl aquaponikos, todėl įkeliu nuorodą "nuo teorijos prie praktikos" - http://www.hidroponika.lt/kita/protingasdarzas.pdf
Dar kartą apie aquaponiką
Sveiki,
Pridėsiu dar turimos literatūros apie aquaponiką (ilgiems žiemos vakarams):
- http://www.backyardaquaponics.com/A306994C-F077-4081-95FB-84147D3BA61E/F... (labai išsamus gidas kaip įrengti sistemas, su interaktyviomis nuorodomis į brėžinius, youtube filmukus ir pan)
- http://backyardaquaponics.com/Travis/Aquaponics_Common_Sense_Guide.pdf (čia man patinka jog yra problemų sąrašas ir jų sprendimo būdai)
- http://aquaponics.com/media/docs/articles/Ten-Guidelines-for-Aquaponics.pdf (labai trumpai apie aquaponiką)
- http://pickleponics.com/A306994C-F077-4081-95FB-84147D3BA61E/FinalDownlo...
- http://backyardaquaponics.com/Travis/Simplified-Manual.pdf (Gidas apie nedidelę sistemą)
Na ir dar labai trumpai apie afrikinių šamų auginimą - http://www.akvariumas.lt/showthread.php?173-URS-500-kg-metus-ferma-Afrik...
pagarbiai
Justas