Pelenų trąša nekainuoja nė cento

Kategorijos: 

Yra sakoma, kad medžio pelenai turi visas augalams reikalingas medžiagas - ne tik makro, bet ir mikroelementus. Juk visi mineralai, kuriuos turėjo medis, liko pelenuose. Tačiau daržininkai jais šiek tiek pabarstyti ryžtasi tik svogūnus. Jie žino - pelenai yra labai stiprus šarmas. Didelis pelenų šarmingumas  yra rimta kliūtis pelenus naudoti už trąšą.

Ta kliūtis vis dėlto įveikiama. Aš jau pasidariau pelenų trąšos. Man ji nekainavo nė cento.

Pirmiausia pasidariau pelenų tirpalo. Tam panaudojau pelenų filtrą, kurį prieš keletą metų buvau pasidaręs skysto muilo gamybai. Tai didelis plastikinis kibiras su įtaisytu kraneliu jo apačioje. Kibiro dugne pridėjau sausų nendrių stagarų ir stambesnės žolės. Puikiausias filtras! Vanduo su ištirpusiais mineralais pro jį prasisunkia, o pelenai lieka. Į kibirą ar kokį kitą padėtą indą subėga labai švarus tirpalas. Tačiau pelenų tirpalo galima pasidaryti ir paprastesniu būdu. Supylei pelenus į kokį didesnį plastikinį indą, užpylei vandeniu, retsykiais pamaišei. Po keleto dienų virš pelenų nusistos švarus tirpalas, kurį jau galima atsargiai nupilti.

Pelenų tirpalas yra toks stiprus šarmas, kad net džiovina rankas. Reikia matuoti pH, o tam visai nebūtina pirkti brangaus elektroninio prietaiso - užtenka paprasčiausių pH juostelių, kurių galima nusipirkti akvariumų parduotuvėse.  Jomis ir matavau. Radau pH12. Tokio šarmo neatlaikys joks augalas, net svogūnai.

Tikriausiai visi iš mokyklos laikų prisimename, kad mirtinas šarmo priešas yra rūgštis. Aš savo šarmą nukenksminau sieros rūgštimi - paprasčiausiu elektrolitu, kuris naudojamas akumuliatoriams užpildyti. Tai koncentruota rūgštis, todėl jos reikėjo labai mažai - vos kelis arbatiniai šaukšteliai, ir pH12 labai greitai nukrito iki pH6. Koncentruotą sieros rūgštį pasirinkau dar ir dėl to, kad siera - augalams labai reikalingas mikroelementas.

Štai mes jau turime normalaus rūgštingumo tirpalą. O kiek jame yra ištirpusių mineralų? Per daug bus augalui ar per mažai? Ištirpusių trąšų optimali norma - 1.5 gramo litre (minimali - 1, maksimali - 2 gramai litre).

Matavau elektroniniu prietaisu, kuriuo matuojame hidroponikos daržo vandenį. Pasirodo, pelenų tirpalo koncentracija tokia didelė, kad netilpo į matuoklio skalę. O atskiedus 10 kartų, matuoklis pradėjo rodyti 1500 miligramų litre. Idealu.

Koncentracija ideali, o kokios tai medžiagos? Daugiausia, žinoma, kalio. Juk iš pelenų gautu kalio šarmu gaminamas skystas muilas. Augalams dar reikalingas azotas ir fosforas. Ar jų yra? Taip. Kažkada su Vincu buvome nusipirkę specialų testerį, juo aptikome ne tik kalio, bet ir azoto, šiek tiek - fosforo. Taigi iš pelenų išėjo puiki kalio trąša su azotu ir fosforu. Galima sakyti - universali. O kiek ir kokių pelenuose būna mikroelementų? Pamatuoti neturime kuo, tenka pasikliauti bendru supratimu, kad medyje turėjo būti visos augalui reikalingos medžiagos. Bet ar tikrai?

Atlieku nedidelį bandymą. Indeliuose ant palangės auginu melisą ir salierus. Melisa pasodinta juodžemyje, salierai - labai prastoje žemėje, galima sakyti, negyvame smėlyje. Abu laistau pasidaryta pelenų trąša. Patys spręskite, ar augalai suvargę, ar gyvybingi.

 

 

Komentarai

Matuokliai

Sveiki, rašėte, kad buvote nusipirkę įrankį kuriuo matavote kiek yra ištirpusių medžiagų, kaip kalis, fosforas, azotas. Nes aš dabar turiu tokį kuris rodo ppm, bet vistiek iki galo neaišku kokiu medžiagų trūksta. Kur tokį prietaisą pirkote? Kaip jis vadinasi, nes Google sudėtinga tokį rasti. Būtų šaunu, jei turėti įrankį kuris rodytų kiek kokiu medžiagų būtent yra mikro ir mikro elementų.

Nežinau tokio prietaiso

Tai net ne prietaisas, bet rinkinys Soil Test Kit, kurio galėsi nustatyti PH, azoto, kalio ir fosforo kiekį. Mikroelementų - ne. Negirdėjau, kad būtų koks prietaisas, kuris rodytų visus mikroelementus. Tam jau reikėtų visos laboratorijos.

Bet jeigu medžio pelenai tikrai turi visus mikroelementus, tai juk svarbiau žinoti, kiek ir kokių yra makroelementų.

Gal jau turite receptą, kurį naudojate hidroponikoje?

Sveiki,

Jau antrą sezoną auginu agurkus, pomidorus, paprikas ir žemuoges hidroponikoje, pagamintoje pagal Jūsų rekomendacijas - ačiū labai ;) Trašoms naudoju Nutifol žalias, papildytas pagal Jūsų rekomendacijas kalcio salietra. Su įdomumu seku Jūsų bandymus su alternatyviomis trąšomis - gal jau turite "peleninį" receptą, naudojamą ir pasiteisinusį hidroponikoje?

Konkretaus recepto - ne

Konkretaus pelenų trąšos recepto net negali būti. Mat pelenai yra nenuspėjami - kiekvienu atveju skiriasi jų šarmingumas ir ištirpusių mineralų kiekis. Negalima pasakyti, koks bus PH,  užpylus, karkime, 1 kg pelenų 5 litrais vandens. Kartais jis būna didesnis, kartais - mažesnis. Tas pats - ir su ištirpusių makrotrąšų kiekiu, Kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų matuoti, kokia dalis azoto, kalio ir fosforo. Tai labai nepatogu. Todėl pelenų trąšos nenaudoju hidroponikai. Esu tik kelis sykius įpylęs kaip papildomą trąšą (buvau pritrūkęs universalių (pirktinių).

Užtat tręšti žemėje auginamas daržoves pelenų trąša yra visai patogu. Jei trūksta kokios medžiagos, jos gali būti žemėje. Juk dirvožemis - tai tam tikras mineralinių medžiagų akumuliatorius.

Taigi, norėdami pelenų trąšą naudoti hidroponikai, turit kiekvienu konkrečiu atveju matuoti PH, bendrą ištirpusių mineralų kiekį ir azoto, kalio bei fosforo santykį.