Hidroponikos daržas bute - daržovės per visą žiemą!

Kategorijos: 

Na štai, pagaliau daržovės! Sausio viduryje pirmą sykį pavalgėme ką tik nuskintų salotų. Ne, mes jų nepirkome jokiame prekybos centre. Pasiskynėme savo darže. Jos nekainuoja nė cento - kainavo tik įranga.

 

Daržas štai čia, kambaryje. Jis yra ant sienos, bet nelabai matyti. Viskas - už tų piešinukais apklijuotų kartono lapų. Nuimkime vieną lapą ir pažiūrėkim, kas už jo:

 

 

Iš arčiau viskas atrodo taip:

 

Salotos susodintos mažuose vazonėliuose, kurie sudėti į vamzdžiuose išpjautas apvalias skyles. Tai du paprasčiausi plastikiniai 10 cm skersmens 2 metrų ilgio kanalizacijos vamzdžiai, tik apklijuoti aliuminio folija. Vamzdžiais nuolatos teka deguonimi prisodrintas vanduo su ištirpusiomis mineralinėmis trąšomis. Augalus iš viršaus apšviečia raudonos ir mėlynos diodinės lempos. Susimaišius mėlynai ir raudonai, atsiranda violetinė šviesa, kurioje lapai atrodo keistai, tarytum būtų nuvytę. Bet išjungi lempas, ir jie susigrąžina labai ryškia žalia spalva. Raudonas ir mėlynas lempas parinkome todėl, kad augalams kitokia šviesa nereikalinga. Kam be reikalo švitinti baltą arba geltoną ir eikvoti elektrą?

 

Konstrukcija turėtų būti aiškesnė iš galo:

 

Vanduo atiteka iš už sienos, kur stovi jo indas, viršutiniu vamzdeliu pompos varomas jis srovena į viršutinį vamzdį, nubėga iki vamzdžio galo, persilieja į apatinį ir grįžta atgal. Išbėga apatiniu vamzdeliu. Ten, už sienos, vonios kambaryje stovi plastikinė 50 litrų statinė su vandeniu. Joje panardinta paprasčiausia akvariumų vandens pompa. Į statinę nuolatos orą varo akvariumo burbuliatorius.

 

Kad siurbtų šiltesnį orą, burbuliatorių pakabinome šalia šildymo "gyvatuko". Kam reikalingas burbuliatorius? Jis vandenį prisodrina deguomini, kurį pasiima augalų šaknys. Be to, deguonis yra mirtinas puvimo ir kitų pavojingų bakterijų priešas. Jeigu vandenyje daug deguonies, jis neges.

 

 

Kambario daržą įsirengėme dar lapkričio mėnesį, o pirmąsias nusiskynėme tik sausio viduryje. Kodėl tiek ilgai augo? Tiesą sakant, jos visai neaugo - trūko šviesos. Be šviesos nevyksta fotosintezė, ir augalai negali vegetuoti. Kai valgome agurkus, salotas ar duoną, iš tiesų mes pasistipriname saulės energija, kurią buvo sukaupę augalai. Nėra saulės - ką augalai kaups?

 

Kiek reikia šviesos? Mes to nežinojome. Pirkome šviečiančias diodines juostas ir klijavome ant savadarbio reflektoriaus, kurį išlenkėme iš cinkuotos skardos lapo ir pakabinome ant lubų. Klijavome vis daugiau ir daugiau diodinių juostų, kol pasiekėme normą. Vegetacija prasidėjo tik tada, kai 2 metrų ilgio šviečiančių juostų galia pasiekė 100 vatų. Šimtas vatų - tai 25 litai per mėnesį. Šviesos augalams duodame 18 valandų per parą. Lempas nustatytu laiku įjungia ir išjungia laikmatis.

 

Taupydami šviesą, ant sienos pakabinome senus sąvartyne rastus veidrodžius. Nuo kambario pusės vamzdyną su augalais atitvėrėme kartono lapais, lapus iš vidaus apklijavome aliuminio folija. Kad geriau atspindėtų šviesą, aliuminio folija apklijavome ir vamzdžius. Ko gero, taip aptaisyti jie atrodo netgi geriau.

 

Taigi kas reikalinga kambario daržui? Šiluma, švarus vanduo su ištirpusiu deguonimi ir trąšomis, stipri šviesa. Žemė?.. Ne, žemės nereikia. Daržovės pasėtos tarp keramzito granulių. Augalai, pasirodo, neturi dantų ir žeme nesimaitina, žemė jiems - tik gyvenimo terpė, iš kurios jie pasiima vandenyje ištirpusias trąšas bei deguonį. Vietoj žemės geriau naudoti keramzitą, žvyrą, netgi akmens vatą - tokioje terpėje neįsimes grybelis bei pavojingos bakterijos.

 

Ši technologija, kai augalai auginami vandenyje, vadinami hidroponika. Tai nėra naujas dalykas, jis išrastas dar praeitame amžiuje, bet dabar, atsiradus itin ekonomiškoms diodinėms lempoms, atsirado reali galimybė visą žiemą auginti daržą ir savo bute, katilinėje ar kitoje šiltoje vietoje. Jeigu augalus švitintume ne diodinėmis, bet senosiomis kaitinamosiomis lempomis, elektros prireikų ne 100 vatų, bet kelių kilovatų.

 

 

Augalams dar reikia daug anglies dvideginio, kurį jie pasiima iš oro, mainais grąžindami gryną deguonį. Garindami vandenį, augalai neblogai drėkina ir patalpą - tai žino visi gėlininkai.

 

Bet svarbiausia, žinoma, derlius. Mūsų ridikėliai dar maži, o salotos auga labai greitai. Tempas labai panašus į tą, kurį vasarą buvome pasiekę hidroponikos šiltnamyje. Kai parduotuvėse atsiras svogūnų gumbelių, sodinsime ir tuos. Agurkų kambaryje auginti neplanuojame - tam mūsų daržas truputį per mažas.

 

Hidroponikai reikia šiek tiek žinių, bet priežiūra labai paprasta: nei ravėti, nei laistyti.Kas dvi svaitės ph matuokliu (arba popierinėmis testavimo jusotelėmis) patikrini vandens rūgštingumą, vandens elektrinio laidumo matuokliu - ištirpusių trąšų kiekį. Jeigu trūksta, įpili kelis mililitrus acto rūgšties (vėliau pakeitėme stabilesne sieros rūgštimi), ištirpini kelis gramus trąšų. Nei vandens ph, nei elektrinio laidumo matuoklis, kuriuo nustatomas ištirpusių druskų kiekis, nėra brangūs, internetu kur nors iš Kinijos jų galima parsisiųsti už kelias dešimtis litų. Ten pirkome ir vandens pompą bei burbuliatorių. Pirkti Lietuvoje būtų brangu.

 

Beje, mums su sūnumi Vincu hidroponika nėra visiškai naujas dalykas. Vasarą savo šiltnamyje be jokio rūpesčio mes tokiu būdu auginome agurkus, salotas ir ridikėlius. Daržovės augo labai greitai, daug greičiau nei įprastame šiltnamyje, agurkai derėjo iki spalio vidurio. Tačiau, konstruodami žiemai hidroponikos daržą kambaryje, mes nebuvome garantuoti sėkme ir gerokai rizikavome.

 

Dabar - pagrindinis klausimas: ar pasimoka? Skaičiuokite patys: visos sąnaudos yra elektra, kurios per mėsenį išdeginsim už 27 litus (25 litai lempoms ir 2 litai pompai bei nurbuliatoriui). Ar daug daržovių viduržiemį nusipirksi už 27 litus? Šiek tiek nusipirksi, bet visą mėnesį tikrai nevalgysi.

 

Kainuoja įranga, o labiausiai - diodinės lempos. Jos ima mažai elektros, užtat yra labai brangios - joms išleidome 440 litų. Dar impulsinis 12 V maitinimo šaltinis, vamzdžiai, pompa, burbuliatoriai... Iš viso paklojome apie 600 litų. Bet nesigailime. Juk tai - vienkartinė investicija. Jeigu ne šią, tai jau kitą žiemą visa įranga mums atsipirks šviežiomis daržovėmis. Dabar tuo esame įsitikinę.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

Sveiki, iš pirmo žvilgsnio

Sveiki, iš pirmo žvilgsnio mintis gal ir įdomi, bet taip realiai pagalvojus, na gerai, užaugo, sužaliavo Jūsų salotytės, bet principe, kiek naudos iš jų? Lyg ir rašote, lyg ir visiems žinoma, kad žalios salotos, žolėlės ir daug kt. augalų augdami kaupia saulės energiją, kas užaugyta gamtoje, tai ne tik saulė, bet vėjas, lietus, visa gamta atrodo įsisunkusi į augalą, ta pati žemė liečia augalą, kurios pasak Jūsų jiems visai nereikia, o čia - Jūsų projekte, kas? Truputį kraupokai nuteikia įranga: kartono lapai, kanalizacijos vamzdžiai, aliuminio folijos, dirbtinis apšvietimas ir t.t. Na, keistos energetikos jūsų žalumynai turėtų būti prisisunkę. Galite sakyti, kad tai tik nusiteikimas, bet kaip šuo be gamtos - ne šuo, taip ir augalas be gamtos - ne augalas.

Ši svetainė nėra skirta kvailiams

Bevardi žmoguti, ši svetainė nėra skirta kvailiams ir kitiems religingiems žmonėms. Tau čia nieko nereikėtų skaityti. Skubiai išjunk tinklalapį, kol neprisigėrei neigiamos "energetikos", ir ji nesunaikino paskutinių tavo smegenų likučių. Aš net nežinau, ką turėčiau atsakyti į kliedalus.

Argi kvailys įstengtų suprasti, kad elektros lempų perduodama ėnergija yra ta pati saulės energija, tik perėjusi kelias stadijas: buvo sukaupta augaluose, augalai pavirto į naftą, nafta elektrinėje - į šilumą, šiluma - į elektrą, elektra - vėl į šviesos fotonus?.. Nesu sutikęs nei vieno religinio svaičiotojo, kuris įstengtų mąstyti nuosekliai, be pertrūkių. Ir tai - ne tik dėl išprusimo stokos. Greičiau išprusimo spragos atsiranda dėl mąstymo defektų.

ne kvailiam

aciu, ponas Dargi,uz idomius komentarus.

Atheism

Sveikas Petrai,
Aš suprantu, kad gal ir pikta yra kada parašomi tokie komentarai, bet žmonės nėra kalti dėl jų tėvų daromų klaidų. Retas pasaulyje žmogus, kuris nėra patyręs religinės indoktrinacijos ir vien dėl šito svetimą pavadinti idijotų viešai nėra pats geriausias būdas juos ištraukti iš beprotybės. Ačiū jums už jūsų rašomą blog;ą, radau nemažai atsakymų apie hidroponika, kurie klybėjo mano galvoje. Kitąmet bandysim patys įgyvendinti panašų projektą ir būtinai pasidalinsime su jumis.

Geros jums dienos,

Kęstutis iš Panevėžio.

Tai ne jiems

Kęstuti Kaminski, nė vieno idioto nesiruošiu traukti iš beprotybės ir net nebendrauju su jais. Daug sykių esu rašęs: būtų didžiausia kvailybė kovoti su alkoholikų, narkomanų, davatkų, vegetarų ir kitų pamišėlių tikėjimais. Tegu jie kvailioja, bet kuo toliau nuo manęs. Mano svetainė - ne jiems. Aš nelendu į jų svetaines, o jie neturi artintis prie manęs.

Nepatinka vamzdžiai ir folijos? O kaip dirvožemis?

...na žinot, ta terpė, kurioje gyvena daugybė grybelių/bakterijų. Ten jos, prisisiurbusios azoto, priperdžia amonio - taip augalams reikalingo azoto šaltinį. Taip pat jos sudoroja augalų bei gyvūnų lavonieną, iki galo suvirškina gyvūnų išmatas (pvz karvės mėšlą). Dar reikia neužmiršti sliekų, kurie dirvožemį prafiltruoja savo virškinimo traktu, ir pridaro skylių taip pat reikalingam deguoniui.

Visam šitam gėriui ištirpus vandeny ir išsiskaldžius į jonus, tampa pasisavinamu maistu skaniom ir sultingom daržovėm (bei kitiem augalam).

Aš neturiu nieko prieš dirvožiemį; hidroponika tai tik alternatyvi auginimo technologija, kas mažų mažiausiai yra bent jau įdomu.

Skanaus.

Vincas.

Puikus paaiškinimas.

Net man, nieko neišmanančiam apie žemdirbystę, aišku. Ir visai nešlykštu, galvojant apie sliekų kaką. Bet va apie teigiamą ar neigiamą energijas irgi nieko nesuprantu- gal gali kas paaiškint. Ačiū.
deimantukas

SIltnamis

Sveiki, maciau jusu siltanami, norejau pasiteirauti ar i kanalizacijos vamzdyje daryta kokia nors "uztvarnka" kad uztikrintu kazkoki vandens lygi jame?

raudonų mėlynų santykis

O sakykit, kokį raudonų/mėlynų diodų santykį pasirinkote? Galbūt jau eksperimentuojate su natūraliomis, savos gamybos trąšomis (kaip kažkur rašėt, pelenais ir raugintu dumblu)? Bet kokiu atveju, pagarba ir už netingėjimą užsiimti įdomia veikla ir dar ją aprašyti, tokią šaltą žiemą tik žiemos miegu ir norisi užsiimti.

Santykis mums patiems dar neaiškus

Patikimų duomenų apie mėlynos ir raudonos šviesos santykį nepavyko rasti. Vieni siūlo duoti daugiau raudonos, kiti - mėlynos šviesos. Mes padarėm apylygiai (truputėlį daugiau raudonos, santykis būtų 4/5.

Kadangi vienu metu su ta pačia sistema negalima atlikti kelių bandymų, eksperimentus su savadarbėmis trąšomis atidėjome vasaros daržui, kai bus gerai žinomi ir patikimi kiti komponentai - temperatūra, šviesa, vanduo ir t.t. Beje, mums tai nėra labai svarbu - sintetinės trąšos kainuoja mažai (jų reikia labai nedaug), fobijomis nesergame, o religiniais kliedalais apie "energetikas" neužsiimame. Bet ištirti tą reikalą ir pasidaryti savo trąšų, žinoma, reikia, tai bus labai įdomu.

Mėlynos ir raudonos šviesos

Apie mėlyną šviesą nieko neteko girdėti, bet apie raudona dar senais laikais skaičiau "Mokslas ir gyvenimas". Kad greičiau užderi derlius, jei su dirbtine raudona lempa šviečiama nors po puse valandos du kartus į parą. Tai yra imituodami saulėtekį ir saulėlydį.

Išgirdai dabar

Jeigu anksčiau negirdėjai, tai dabar išgirdai. Ateis laikas, sužinosi dar daugiau.

visiems kurie siuo projektu nepatenkinti del budo auginti

nejauciate, kad juokiasi puodas, kad katilas juodas? :D
nepagalvojat, kad ziema pirktos salotos ar tas pats agurkas ne is siltnamio ir ne is zemes nuskinti? Ta pati hidroponika.
Netgi Anyksciu pakrasty stovi keli didziuliai siltnamiai, kuriuose pomidorai auginami taip pat hidroponikos budu, ir visus 12 metu menesiu, ziema sildant. Zinau ka sakau, nes pats ten vasarai buvau isidarbines.

Naujovių fobija - tai jau liga

Tikrai taip, tie žmogeliai juokiasi iš savęs. :)

Naujovių baimė arba fobija yra labai rimta psichikos problema, jos neišgydys paprasčiausia informacija, kad prie Anykščių daržovės auginamos vandenyje, kad apskritai jokie augalai negali paimti maisto iš žemės, kad paima jį tik iš vandens, kad augalai neturi dantų ir žemės nevalgo. Psichines ligas reikia gydyti, o ne diskutuoti su jomis. Su ligoniais aš jau seniai nediskutuoju, dažniausiai užblokuoju jų kliedesius, kad nemaišytų proto kitiems. Tas pats - su alkoholikais, narkomanais, vegetarais, kitais ligoniais.

na situos ligonius

na situos ligonius narkomanus, alkoholikus ir vegetarus i duju kameras tik:D
o dabar apie kas man labai kelia susidomejima sitas ziema auginti salotas ir kitas greitai augancias darzoves:D tiesa sakant ir vasara man sitas budas 100% butu naudingas del neturejimo jokio siltanio ir vietos jam.... pirma kas liecia visa sita princita ir augalu maitinima man aisku, bet del sviesos tai tikrai yra daug neaiskumu man jus naudojat LED lemputes kiek suprantu del elektros mazo sunaudojimo man elektros energijos sunaudojimas visiskai nedomina,bet kaip zinoti ar pakanka dirbtines saules sviesos augalams? kiek zinau tai yra matojama kalvinais ir liumenais (jei neapsigaunu ir kitu neklaidinu) tarkim auginsiu agurkus tai kokias man lempas jungti? (kokia skleidziama sviesa laikyti augalams? zinau "zoliai" auginti 15 augaliuku reikia 3 lempuciu po 4,300 liumenu) kitas dalykas jau su trasom butu skaiciau pirkote kazkokius trasu ir ph testukus tai koki ta ph ir trasu koncentracija palaikyti tame vandenyja ir kokia dar vandens su priedais prieziura.... ar skleidzia koki bjauru kvapa? esu buves Jusu sodyboja gal pries kokius 5metus tai dar tiek visokiu isradimu neturejot, bet sitas Jusu siltnamis man tai labai jau sudomino kiek derliu ju jau esat nueme? ir dar tureciau maza pasiulyma kaip pigiai butu galima dar bent 1 derliu isauginti taipogi be dideliu investiciju, bet aprasysiu veliau tikiosi dar siandien vakare

Prie didelio lango būtų pigiau

Kvailių nereikia žudyti - užtenka išvalyti jų kliedalus, kad nejauktų žmonėms galvų.

Augalų maitinimas yra paprastas, apie tai jau rašyta, nenoriu kartotis. Į vandenį burbuliuojamas oras, o deguonies prisodrintas vanduo negenda ir neskleidžia jokio kvapo. Tai labai švarus vanduo.

Mes neturime prietaiso šviesos stiprumui matuoti, todėl viską darėme eksperimento tvarka. Paprasčiausiai jungėme vis daugiau lempučių, kol pamatėme, kad gana. Kodėl naudojome būtent diodus, irgi rašyta - diodai daug daugiau šilumos sunaudoja šviesai ir daug mažiau - šilumai.

Patarimas: jeigu yra galimybė, tokį šiltnamį žiemą reikia įrengti šalia didelio lango, o elektra tik pridėti šviesos papildomai. Tada daržovės augs ir greitai, ir pigiai. Mes neturime didelio lango, mūsų variantas yra brangesnis.

del lango sutikciau, bet pas

del lango sutikciau, bet pas mane patalpos kur auginciau o tai tiktai ir bus greitu laiku lango nera negana to turiu ten padares deze uzdara 2,4x2,0x1,35m isklota folija sienos lubos ir grindys yra vedinimas padarytas ir temparaturos palaikymo sistema kuria galima regulioti nuo 20 laipsniu iki 45laipsniu yra ir apsvietimo lempos imituojancias saule, bet jos ganetinai galingos ir silumos labai daug skleidzia tad jusu LED lemputes naudojamos tikrai kur kas geriau ir praktiskiau...
turejau ir dregmes palaikymo sistema bet nezinau ar jos neismeciau, bet manau nera butina darzoviu auginimui tai del jos nesuku galvos kitas dalykas kurio nezinau ir noriu isgirst TIK IS JUSU o ne "protinguju" patareju kur patys neko nera pasidare... del vandens prisodrinimo deguonimi turiu as maza kompresoriuka jis pumpoja apie 5-6litrus per valanda, bet jeigu i sito auginimo lovio dugna klociau plona slanga pribades skyliu po augalais ar uztektu deguones juolab kad pirmam kartui sodinciau visko bet po truputi?
siandien i mazus "bambalinius" indukus susejau seklu likucius krapus, salotas nes itariu ju iskart i vandeni jus ir nesupylet seklu o paskui su indukais iskelet i ta lovi su vandeniu?

Burbuliatorius gali būti vandens siurblys

Žinau tokį hidroponikos variantą, kai vanduo yra laikomas viename inde ir oras į jį paprasčiausiai burbuliuojamas. 5-6 litrai per valandą yra nedaug, bet jeigu bus per mažai, galėsi nusipirkti galingesnį kompresorių. Mes naudojame akvariumų pompą, bet neprisimenu jos našumo. Tikrai daugiau, negu 5-6 litrai per valandą.
Mes naudojame ir vandens pompą dirbtinei cirkuliacijai sudaryti. Tekėdamas vanduo geriau paskirsto trąšas bei deguonį, be to, jis pats gauna papildomai oro.
Tavo problema bus tolygiai paskirstyti burbuliukus. Mes esame mėginę - tai labai nelengva, Todėl patarčiau pasinaudoti mūsų išradimu: oro burbuliukai gali būti ir šioks toks vandens siurblys. Storesnį vamzdelį, tarkim, plastmasinį, įmerk į vandenį, kad vienas jo galas būtų dugne, o kitas - gerokai aukščiau, pačiame vandens viršuje. Į apatinį galą pumpuok orą. Oras kils aukštyn ir kartu su savimi nešdamas vandenį sudarys tam tikrą srovę. Jeigu apatinis pamerkto vamzdžio galas bus viename indo gale, o viršutinis - kitame, tai vanduo bus perpumpuojamas iš vieno galo į kitą. Taip jis geriau išnešios ištirpusį deguonį bei trąšas. Nereikės jokių skylučių daryti.

Noreciau placiau suzinoti

Noreciau placiau suzinoti apie apsvietima, kokios tos lemputes ir iskur ju gavote, ar lemputes sukurtos butent augalams?.Perskaiciau visa foruma ir jusu bandymus, mane tai sudomino ir ketinu pats tuom uzsiimti namie. Esu daug kur skaites ir apsisvietes apie hidroponika ir sviesa. jeigu augini salotas ir nereikia kad pradetu anksti zydeti reikia mazai duoti raudonos sviesos, taigi mes salotu lapus valgome o neziedus:) cia tokia mano nuomone, noreciau kad atsakytumet i mano uzduotus klausimus. Sekmes jums

Gal studijuok?..

Nelabai supratau, kodėl turėčiau diskutuoti su tavo nuomone. Koks mano reikalas?
Mano daržovė auga, jos nekreipia dėmesio į tavo nuomonę,
Gal mėgink ką nors studijuoti, mokytis?..

LED lemputės augalams

Daugiausiai LED juostų pirkta iš http://tebuniesviesa.lt/

Tai nėra specialios, o tiesiog tipinės "raudonos" ir "mėlynos" (šviesos dažniai nenurodyti) lemputės.

Pigių maitinimo šaltinių galima rasti eBay.

 

Dėl raudonų/mėlynų lempučių santykio dar yra klausimas. Pavyzdžiui, šiame patente siūloma naudoti tokią konfigūraciją:

6 x 660nm (raudona)

3 x 612nm (oranžinė, reikalinga ne fotosintezei, o karotenoidų gamybai)

1 x 465nm (mėlyna)

Dokumente argumentuojama, remiantis universiteto studija, kad daugiau kaip 8% mėlynos spalvos apšvietimo spektre neduoda naudos.

Juostiniai sviesos diodai.

Sveiki,

Norejau pakomentuoti Jusu naudojamus sviesos diodus. Ju efektyvumas daug mazesnis negu galingu sviesos diodu po 1w ar po 3 vatus. Viena is priezasciu turbut, kad stabilizuoti siu diodu srovei naudojami rezistoriai. Jie dali energijos pavercia siluma. Manau galetumet gerokai sutaupyti jeigu juostinius pakeistumet dideles galios, butent 660 ir 445nm sviesos diodais.

Jus naudojote 50l statine. As

Jus naudojote 50l statine. As planuoju 5l vandens bambali mazam balkono darzui. Ar nebus kad esant mazam rezervui ph matuoti ir trasas papildyti reiks kas antra diena?

Reikia mėginti

Žiūrint, kokio dydžio tas "mažas" daržas. Jeigu augalų bus daug ir dažnai teks papildyti vandenį, tai ir trąšas, ir pH teks dažnai matuoti. Jeigu papildysi jau sunormuotu tirpalu, su trąšomis bus gerai. O pH matuoti teks.
labai svarbu, kokia dalis tie 5 ltr. Jeigu tas tavo bambalis sudarys bent pusę viso vandens kiekio, didelių problemų neturėtų būti.
Patarčiau bandyti. Jeigu atsibos stovėti su puodeliu ir pylinėti vandenį, nusipirksi didesnį kibirą.

Kai perskaitai atrodo viskas

Kai perskaitai atrodo viskas aisku. O kai darai iskyla visokiu smulkiu klausimu. Balkonas istiklintas i pietine puse, vasara ten buna 40 karscio su atidarytais langais. Ta bambali zadejau padeti paprastai ant grindu, bet manau negerai. Vanduo ikais ir darzui bus kaput? Dabar zadu ji kavoti i balkone esanti sandeliuka kur negauna spinduliu. Bet maciau kiti augina pasyvioje hidroponikoje kur nera burbuliatoriu ir cirkuliacijos ir vandens ten nepakavosi, ji apsviecia saule, vanduo tokioj sistemoj turetu juk ikaisti, ir kuo karstesnis vanduo tuo maziau jame deguonies. Kaip manote kaip geriau?

Balkoną vėsinčiau

Jeigu balkonas toks karštas, aš jį mėginčiau vėsditi. Tarkime, šaltu vandeniu, šildydamas jį balkono šiluma. Ir už šiltą vandenį mažiau mokėčiau.

gal per ilgai laikote šviesą?

Sveiki,
Čia (http://sodininkyste-darzininkyste.lsdi.lt/straipsniai/28-2/28(2).pdf_14.pdf) yra gana išsamus straipsnis apie šviesos įtaką augimui. Na aišku šiuo atveju daigams bet gal tiktu ir Jums? Ten puslapyje pazymėtame 132 (Aptarimo dalyje) nurodoma jog teigiamas poveikis ryškiausias esant 12 val. fotoperiodui. Ilgesnis, t. y. 20 val., fotoperiodas turi neigiamos įtakos augimui.
pagarbiai
Justas

Dėl fotoperiodo

Ačiū už nuorodą.

Nukopijuosiu ištrauką kitiems dėl patogumo:

Menard su bendraautoriais (2006) atliktų panašių tyrimų, kai augalai buvo auginami po aukšto slėgio natrio lempomis (HPS) ir papildomai švitinami mėlynais LED fitotrono kamerose, duomenimis teigiamas mėlynų spindulių poveikis priklausė nuo fotoperiodo. Jie nustatė, kad teigiamas poveikis ryškiausias esant 12 val. fotoperiodui. Ilgesnis, t. y. 20 val., fotoperiodas turėjo neigiamos įtakos augimui, ypač pomidorų. Mūsų tyrimų metu fotoperiodas buvo 18 val. Tai galėjo nulemti ne tokį ryškų papildomos mėlynos šviesos poveikį daigų augimui.

Gal mūsų periodas ir per ilgas, idėja buvo švitinti maksimaliai, nes bendra turimų LED galia nėra jau tokia didelė.

Tiesa, tyrime naudojo natrio lempas, o jų mėlynieji LED'ai, jei teisingai supratau, byvo "papildomi priedai". Na, mes nenaudojam HPS lempų, ir ta mūsų mėlyna švienas yra kaip ir "pagrindinė", ne priedas kitam šviesos šaltiniui, taigi sąlygos gan skiriasi, bet pabandyt turbūt galima...