Kaip sutvarkyti kondensatą?

Kategorijos: 

Leisdami pro kaminą karštus dūmus, mes vėjais švaistome energiją ir savo pinigus. Ataušinę juos, gautime daug papildomos šilumos, už kurią antrą sykį nereikėtų mokėti. Bet... Krentant temperatūrai, iš malkų išsiskyrę garai kondensuojasi, o kondensatas ardo kaminą. Kaip tik dėl to daugelis žmonių bijo naudoti dūmų aušintuvus - ekonomaizerius.

Kaip galima būtų sutvarkyti kondensatą? Vieną būdą seniai žino visi, bet jis labai brangus - į kaminą leisti karštesnius dūmus. Kitas būdas irgi nepigus - įstatyti nerūdijančio plieno skardos įdėklą. O ar negalima būtų kondensato surinkti žemiau, dar neišleidus garų į kąminą? Kaip tik apie tai rašo mūsų skaitytojas Jonas. Savo straipsnį Jonas pateikė kaip komentarą, bet jame supresuota tiek daug naudingos informacijos, kad verta jį skelbti atskirai kaip savarankišką darbą.

Norint išvengti kondensato kamine, reikia daugiau atvėsinti dūmus ekonomaizeryje.
Kondensatas gali susidaryti ten kur dūmų temperatūra krinta nuo +100C iki 0C.
Dūmai nebeišlaiko savyje didelio vandens kiekio (įsisotinę vandens garai) krentant temperaturai ir drėgmės perteklius kondensuojasi.
Kondensacijos metu išsiskiriama papildomai šilumos. Karšti kaminai be kondensato yra šilumos švaistymas.

Reikia tik džiaugtis, kad susidaro kondesatas. Tai reiškia, kad dūmai atšala ir šiluma lieka patalpoje, jeigu kaminas nėra tik ilgas vamzdis lauke.

Realiai kondensatas susidaro dūmų temperatūrai krentant kažkur nuo 80 C iki lauko temperatūros. Būtų įdomu pamatuoti temperatūrą kurioje jau pradeda kristi kondensatas.

Dūmų temperatūrai krentant 10 laipsnių nuo 50C iki 40C iškrenta ~45g vandens iš 1kg oro/dūmų.
Dūmū temperatūrai krentant 10 laipsnių nuo 30C iki 20C iškrenta ~17g vandens iš 1kg oro/dūmų.
Dūmū temperatūrai krentant 10 laipsnių nuo 10C iki 0C iškrenta ~2g vandens iš 1kg oro/dūmų.
Tendencijas supratote.
Kai temperatūra kris nuo 80C iki 70C gali iškristi ir daugiau kaip 400g kondensato iš to paties kiekio dūmų.
Žiūrėkite grafiką tinklapyje: http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity
Kuo žemesnė temperatūra į kaminą, tuo mažiau kondensato jame ir daugiau kondensato ekonomaizeryje.

Išvada būtų tokia - jeigu nenorite šiltinti mūrinio kamino, nenorite kondensato
kamine ir galų gale nenorite išleisti šilumos iš namų - jums reikia efektyvaus ekonomaizerio su didelio aukščio vandens šilumokaičiu,
kuris atvėsintų dūmus iki 50-40C (pvz.: grindinis šildymas su didele akumuliacinė talpa).
Didelė degimo kameros temperatūra padidins degimo efektyvumą, sumažins suodžių susidarymą ekonomaizeryje ir valymo dažnumą.
Gamybai panaudotas nerūryjantis plienas padidintų tarnavimo laiką, nes čia vyksta labai agresyvios cheminės reakcijos ir metalas greitai koroduoja.
95% kondensato susidarytų ekonomaizeryje, kur jis nekeltų problemų ir būtų lengvai pašalinamas (esant teisingai konstrukcijai).

Apie papildomą kondensacijos šilumą galėčiau pasakyti tiek, kad 2kW arbatinukas per 1 val. gali išgarinti iki 1,20 litro vandens.
Tai yra 1 litras kondensato papildomai ekonomaizeryje "pagamina" 1,6 kWh šilumos papildomai neatvėsindamas dūmų. Gal tai ir nėra labai daug, bet visgi.

Deginant "šlapias", tarkim 20% drėgmės, malkas - atvirkščiai.
Sudeginus 1 kub.m. pušinių malkų (500kg medžio + 100kg vandens) prarandama 160 kWh šilumos, bet efektyviame ekonomaizeryje didžioji dalis šių nuostolių gali būti sugrąžinta kondensato pavidalu, bet degimo kameros temperatūra ir su tuo susijęs degimo efektyvumas butų mažesnis.


Jonas

 

Komentarai

Jeigu dūmus ataušiname iki

Jeigu dūmus ataušiname iki 40-50 laipsnių, tai jau tada nebekenkia kaminui kondensato mažoji dalis?

Tai parašyta

Skaityk, Almantai! Neklauskime antrą sykį dalykų, kurie jau parašyti tekste. Neužverskim svetainės niekais.

Labai svarbi informacija apie

Labai svarbi informacija apie kondensata! Paklausiu jusu nuomones kas man uzkliuvo.Taigi cituoju:"Gamybai panaudotas nerūdyjantis plienas padidintų tarnavimo laiką, nes čia vyksta labai agresyvios cheminės reakcijos ir metalas greitai koroduoja." Ir faktai citatoje cia: "Tai yra 1 litras kondensato papildomai ekonomaizeryje "pagamina" 1,6 kWh šilumos papildomai neatvėsindamas dūmų. Gal tai ir nėra labai daug, bet visgi." Belieka pasverti ar nauda kiekvieno surinkto kondensato litro (ty 1.6 kwh)atpirks ekonomaizerio "suvalgytą" resursą. Ypač jei jis brangiai gaminamas - iš nerūdyjančio plieno. Kiek aš žinau, jis ,nors gerokai atsparesnis korozijai, bet tokioms degimo produkto rūgštims nera 100% atsparus.Ka pasakysit?

Daryk ekperimentą

O tu atlik eksperimentą, viską aprašyk, apskaičiuok ir atsiųsk mums. Mes paskelbsime. Tokį ekperimentą aš jau atlieku. Turime su Vincu pasidarę vandeniu aušinamą ekonomaizerį, kuris labai staigiai numuša dūmų temperatūrą ir, žinoma, kondensuoja drėgmę. Man pačiam įdomu, kiek jis laikys. Padarytas ne iš nerūdijančio plieno, bet iš storasienio baliono (buvo laikomos kažkokios aukšto slėgio dujos). Žinau, kiek jis man kainavo, kiek kainuotų nerūdijančio plieno kamino įdėklas arba malkų dvigubos - trigubos sąnaudos.

Turiu šiek tiek patirties. Pernai senąją kaimo viryklę perdirbau į reaktyvinę krosnelę ir maistą pradėjau gaminti nebe ant dujinės, bet ant tos reaktyvinės viryklės. Per metus sutaupiau mažiausiai du balionus po 70 Lt. Reaktyvinės krosnelės turbina daryta iš ugniai atsparaus vamzdžio, kuris man kainavo 80 Lt. Virdamas maistą ant dujinės, aš vis tiek turėdavau kurti pečių - reikėdavo juk šildyti trobą ir vandenį. Taigi tie du balionai po 70 Lt - kaip ir "dykai".

Tikiuosi, kad panašus efektas bus ir su ekonomaizeriu. Vieną, paprastesnį, jau turėjau, jis atsipirko nežinau kiek sykių. Todėl nuojauta sako, kad panašiai bus ir šį sykį. Turiu pakankamai patirties, kad galėčiau tvirtinti - jeigu darote pats, o ne perkate už beprotišką kainą iš prekybos centrų, atsipirkti turėtų. Visgi ir šią prielaidą su ekonomaizeriu dar turiu patvirtinti praktiškai.

Šeimos ratelyje galima šnekėti ir taip, ir anaip, bet atsakingiems teiginiams yra reikalinga tikra informacija. Informacijos negalima "numanyti" arba "išprotauti". Informacija - kaip pinigai: turi arba neturi. Neturi - neini lošti iš pinigų.

Su kondensatu viskas aišku.

Su kondensatu viskas aišku. Man rūpi kitas klausimas - ką daryti su dervomis, kurios nusėda ant dūmtraukio sienelių? Pavyzdžiui mano atveju jungiamoji dalis tarp kietojo kuro katilo (kūrenu malkas) ir kamino buvo neapšiltintias nerūdijančio plieno vamzdis. Jį natūraliai vėsino katilinėje esantis oras. Tačiau ten, kur susidaro "rasos taškas" nusėda ne tik kondensatas, bet ir iš malkų keliaujančios dervos bei suodžiai. Šios medžiagos apaugina vidinę dūmtraukio dalį taip, kad net trauka prapuola. Tekdavo viską ardyt ir valyt. Šią problemą išsprendžiau perkeldamas rasos tašką laukan, apšildydamas dūmtraukį papildomai vata. O kaip su ekonomaizeriu? Kaip spręsti dervų ir vidinio "apaugimo" problemą?
Man buvo minčių iš dūmtraukio pasiimti šilumą ir ją perduoti rekuperatoriui, tačiau perspektyva periodiškai viską ardyti ir valyti - nevilioja...

Apie tai rašoma

Galėtumei paskaityti, kas rašoma kituose straipsniuose apie reaktyvinius ekonomaizerius. O rašoma tai, kad reaktyvinė turbina, tiksliau - joje įstatytas vertikalus vamzdis pailgina degimo laiką ir išlaiko kur kas aukštesnę degimo temperatūrą. Tuo vertikaliu vamzdžiu ne šiaip sau eina karšti dūmai - iš tiesų tai ugnies stulpas, kuriame baigia degti suodžiai ir dervos, o virš kamino net nematyti dūmų - jie paprasčiausiai sudeginami. Nesudega tik kondensatas, todėl mes svarstome, kaip jį surinkti čia pat, ekonomaizeryje, kol jis nenuėjo iki kamino.

Ar toks ekonomaizeris įtrauktų liepsną, jeigu jį pritaisytumei prie standartinio centrinės sistemos pečiaus? Aš to nežinau. Manau, tai priklausytų nuo pečiaus konstrukcijos. Kaip ten bebūtų, jis surinktų daug pro kaminą išleidžiamos šilumos ir beveik visą kondensatą. Nežinau, ar pavyktų degimą pagerinti tiek, kad sudegtų dervos. Nemėginęs nepasakysi. Akivaizdu, kad dabar degimas tikrai neefektyvus.

Reikia nepamiršti, kad

Reikia nepamiršti, kad susidariusio kondensato kiekis priklauso ne tik nuo malkų drėgnumo, bet ir nuo santykinės oro drėgmės, galime kūrenti sausomis kaip parakas malkomis jei oro drėgmė didelė kondensato niekaip neišvengsime, todel vienareikšmiškai jį reikia surinkti ir išbeginti ką siūlo straipsnio autorius su efektyviu, didelio paviršiaus ploto, nerūdijančio plieno, vandeniniu ekonomaizeriu.