Senoji Vyčio viryklė dabar veikia kitaip

Kategorijos: 

Turėjau bėdą su sena kaimo virykle. Tame kambarėly, kur stovi pečius, buvo baisiai karšta lyg pirty. O visi kiti kambariai, įskaitant ir antrą aukštą, sušildavo tik kūrenant visą dieną.

Virš pečiaus sumaniau pakabinti gartraukį su ventiliatoriumi. Per ventiliaciją nuvedžiau ortakį į antrą aukštą, kaip matyti nuotraukoje.

Tai nebuvo labai efektyvu, bet vis geriau negu nieko. Dalis šilumos jau ėjo į kitą kambarį.

Ieškodamas geresnio sprendimo, kad namai įšiltų greičiau, suradau internete Petro patobulintą viryklę. Nusprendžiau pasinaudoti jo puikia idėja, kuri nereikalavo daug lėšų.

Man kainavo tik šveitimo diskelis, o dujų balioną ir alkūnę su vamzdžiu gavau dykai. Vamzdžio skersmuo 16 cm, o baliono ilgis 1 m. Prasidėjo reaktyvinio ekonomaizerio gamyba.

Išleidau dujas iš baliono ir pripildžiau jį vandeniu, kad pjaunant nesprogtų.

Tuomet išpjoviau skylę balionene, kad įsistatytų į ringes.

Petro įraše skaičiau, jog vidinį vamzdį reikia apšiltinti - apsukti bent skarda. Radau atliekamos skardos ir apsukau. Tuomet mėginau vamzdį statytį į pečių ir užmauti ant jo balioną. Labai nesisekė - vamzdis vis griuvo ir nesilaikė. Įrėmiau iš šonų po plytą, kad nevirstų, ir šiaip tyaip užmoviau balioną. Vamzdis greičiausiai atsirėmė į šoninę baliono sienelę, bet trauka išliko.

Užkūriau pečių, trauka buvo gan gera, bet tik dalis liepsos traukė į alkūnę, o likusi ėjo tiesiai į kaminą. Tai matosi nuotraukoje.

Balionas vis dėlto kaito, ir antras aukštas nuo baliono kaitros pradėjo šilti greičiau. Bet man nepatiko, kad tik dalis liepsnos ėjo į ekonoimaizerį. Reikėjo dar patobulinti.

Pasikalbėjau telefonu su Petru,  jis man patarė, kaip geriau padaryti, jog būtų efektyvu. Taip ir padariau. Nusiėmiau balioną ir supratau, kad vamzdis, kuris buvo apstatytas plytomis, rėmėsi į jo sienelę. Kai nukėliau balioną, jis paprasčiausiai virto ant šono.

Pasiskolinęs svarkę privirinau du kampainius, o šiuos - prie vamzdžio.

Nuotraukose matyti, kaip atrodo vamzdis bei balionas.

Viršuje tarp jų palikau 8 cm tarpą, o ant vamzdžio užmoviau skardą. Balioną pastatęs ant pečiaus, vamzdį apstačiau plytomis, kad nei kiek liepsnos nepraeitų pro šoną, kad visa ugnis keliautų į ekonomaizerį. Trauka gera. Dabar visi dūmai su liepsna eina į alkūnę, vidiniu ekonomaizerio vamzdžiu kyla aukštyn, ataušę balione krenta žemyn ir apačioje išeina į kaminą. Beveik visa šiluma lieka kambaryje, aš ją ortakiais nuvarau į kitus kambarius.

Geriausia trauka, kai juška visiškai praverta. Tada ekonomaizeris veikia ūždamas, o lauke virš kamino dingsta dūmai. Jie sudega.

Įsibėgėjęs dar patobulinau buržuikę - ant jos irgi uždėjau ekonomaizerį. Irgi gerai šyla, net dažai pradėjo luptis.


Esu dėkingas Petrui už puikią idėją.

Vytis Meilūnas