DarGazas padidėjo beveik 10 kartų

Kategorijos: 

Žengtas dar vienas žingsnis link energetinės nepriklausomybės nuo Lietuvos Respublikos. Rytą 25 tonų biodujų generatorius dar buvo visai ne generatorius, tai buvo tik tuščia į žemę įkasta metalinė bačka. Bet atvažiavo kaimynų Martynas, atvežė du šūdvežius skysto karvių mėšlo. Ir štai bačka pilna, ji jau uždengta membrana. Dabar tai tikrai generatorius, kuris beveik dešimt kartų padidino DarGazo verslovės pajėgumus.

 

Tai jau trečias mūsų pasidarytas biodujų generatorius. Nuo kitų dviejų jis skiriasi ne tik dydžiu, bet ir konstrukcija. Dujos čia kaupsis ne į vandenį panardintuose "varpuose", kaip tai yra pirmajame generatoriuje. Jos kaupsis pačiame generatoriuje, bet - neišstumdamos darbinio skysčio, kaip išstumia antrajame. Generatorius uždengtas gumine membrana, kuri nuo dujų paprasčiausiai išsitems, o joms pasibaigus - sugrįš į pirminę būseną. Membranos gamintojai tvirtina, kad ji gali išsitempti tris kartus. Mūsų paskaičiavimu, po membrana galės tilpti 7 kubiniai metrai dujų.

Uždėję membraną, ją suveržėme iš skardos padarytu lanku, o dėl sandarumo patepėme akrilu. Pabaigę darbą, į generatorių kompresoriumi įpūtėme šiek tiek oro sandarumui patikrinti. Oras lyg ir neina lauk...  Bet reikia palaukti savaitę ar kelias diena, kad būtų matyti tikrasis rezultatas. Iš patirties žinome, kad užsandarinti dujas yra gana sunku - daug sunkiau, negu vandenį.

Kada jis pradės gaminti metaną? Tiesą sakant, jau gamina. Ten buvom supylę kelias priekabas obuolių išspaudų ir praskiedę vandeniu. Bakterijos jau gyvena. Kai traktorius pradėjo varyti šviežią masę, iš bačkos pasklido toks slykštus ir toks širdžiai mielas sieros vandenilio kvapas, kad su Vincu vos nesuplojome rankomis. Tas kvapas yra geriausias rodiklis, kad nepriklausomybės procesas prasidėjo. Bakterijos dirba! Ir tegu nesidžiaugia mūsų priešai estetai - uždėjus membraną, generatorius tapo uždaras. Net ir labai norėdamas nieko nebeužuosi.

Dabar reikia laukti, kada metanogeninės bakterijos įsibėgės.

O kada biodujomis virsime valgyti? Tiesą sakant, jau verdame. Juk turime dar du generatorius. Vienas, pirmasis, yra kubinio metro talpos, kitas, antrasis, - jau 2.5 kubo. Jie tiekia tiek dujų, kad nuo pavasario iki šiol užtenka maistui gaminti. Tai kam mums toks didelis, jeigu maistui gaminti užtenka tų dviejų?

Bet juk neužtenka maisto - dar reikia šildyti trobą. O ir maistui tų dviejų žiemą gali neužtekti. Sumažėjus temperatūrai, apsnūsta bakterijos, jos ima gaminti daug mažiau dujų.

Ar mes šią žiemą savo dujomis šildysim trobą? Tikriausiai dar ne, neturime tokių gražių fantazijų. Generatorių pabaigėme jau atvėsus orams, žiemą jis nelabai įsibėgės. Dar gali būti problemų ir dėl membranos sandarumo. Žodžiu, ši žiema - tai dar bandymų laikas.

Tikroji dujų gamyba  turėtų prasidėti vasarą - tokiu metu, kai jų mažiausiai reikia, tik sriubai išsivirti. Bet nebūtina vasarą jas visas deginti. Galima slėgti į rezervuarą ir kaupti žiemai. Galima užkurti variklį ir gamintis elektrą. Daug ką galima daryti, turint savų nemokamų dujų. Sava nemokama energija - tai jau būtų žingsnis link autonominės sodybos. Valstybės palaikomam monopoliui - špygą! Kaip būtų gražu...

Žodžiu, mūsų didysis generatorius - tai didžioji viltis atsiskirti nuo rusiškų, norvegiškų ir lietuviškos valdžios išskiriamų dujų.

Komentarai

Sveikinimai

Kuo nuoširdžiausiai sveikinu ponus Dargius priartėjus prie svajonės. Tegul kol kas tik pradžia,bet jau didžiulė. Kol mes svajojam - kažkas daro. Bus lengviau ir mums pramintais takais keliauti, juo lab,kad visos konsultacijos už dyką. Tai sveikinu ir dėkoju.

Tai Kai Didumo!!!

Kiba Pertai būsit kokį spūskiuką išardęs, kad tokio diametro talpą įleidot :-o

  • O kas ant dugno, kad nesisunktų gilyn?
  • Kiek ilgai draugaus guma (juoda) su
    tiesioginiais aplinkos veiksniais
    (saule, šalčiu ir pan.)?
  • Kokia sąmata gavosi?

Iš anksto dėkingas už atsakymus
ir Geros Jums Kloties :)

Viskas daug paprasčiau

Vienas traktorius iškasė duobę, kitas į ją įstūmė bačką.

Įkasant tokią bačką giliau, nėra jokio pavojaus, kad ji sskverbsis į žemę gilyn. Kaip tik yra atvirkščiai - gruntinis vanduo tuščias bačkas kelia aukštyn. Turėjome kuo greičiau pripilti bent kelis kubus vandens.

Išleidome 5000 litų. Jeigu savo dujomis pavyks šildyti trobą, tai atsipirks labai greitai.

 

Turiu atsiprašyti

už nekantrumą.

Nes iš pirmųjų nuotraukų pasirodė,
kad suleidot į žemę kokius tai
gigantiškus metalinius rentinius.

Ir tik paklausęs klausimų,
nuėjau gilyn į puslapį ir radau šito
projekto pradžios aprašymą su
bačka, traktoriumi ir seimeriu.

EPDM membrana

Tai guminė "EPDM" membrana, kuri pasižymi ypač geru atsparumu atmosferos, ultravioletinių spindulių ir šalčio poveikiui. Na bet ir kainuoja...
 

Schema

Gal galėtumėt kokią schemutę kada įdėt? Ten mačiau viduje balti vamzdeliai,tai maišymui,turbūt?

Šildymui

Vamzdeliai ne maišymui - šildymui. Vasarą juos prijungsime prie saulės kolektorius ir paleisime antifrizą. Norėtume kuo paprasčiau ir pigiau, kad visai nieko nereiktų daryti, kad didelis generatoriaus tūris ir taip garantuotų pakankamą dujų kiekį. Bet ką žinai, gal neužteks? Taigi įdėjome vamzdelius, kad nereikėtų sukti galvos. Neužteks dujų - jungsime šildymą. Nereikės - tai nereikės...

O maišysime burbuliatoriumi, kaip ir pirmuosius du generatorius. Pigu ir paprasta. Ir efektyvu. Burbuliatorius neleidžia darbinio skysčio paviršiuje susidaryti plutai.

Schemą Vincas gal kada ir nupieš, nenoriu už jį žadėti, bet šis generatorius toks paprastas, kad schema kaip ir nereikalinga. Aniems dviems Vincas schemas nupiešė, galite pasižiūrėti.

http://petrasdargis.lt/rasiniai/kaip-isirengti-namini-bioduju-generatoriu

http://petrasdargis.lt/rasiniai/kaip-veikia-dargazas-naminis-bioduju-gen...

 

Išradimai

Jums tik dirbti kokios nors verslo bendrovės direktoriumi...turite šitokią galvą, kad net nesitiki. Jei būtų tokių daugiau, tai Lietuva atgytų. Va aš niekaip negaliu sugalvoti, kaip pasigaminti nemokamos elektros sode. Turiu porą mašininių akumuliatorių, mašininį generatorių, galiu išpjauti iš seno auto elektros 12 V lizdą, nes turiu 12 V pakrovėjus kompiuteriui, plenšetei, LED šviestuvų, valdomų pulteliu ir kitų dalykėlių, kuriems nereikia 220.

Reaktorius

Sveiki
Del visu piktu aptverkit savo reaktoriu. Gal smalsiu praeiviu ir ne daug te pas jus, bet kaimynu karve butinai sugalvos isbandyti si batuta. Bus tikrai ramiau...

Kupolas

Įliptų karvė - būtų visai nemažai dujų. Kilogramas baltymų - beveik kubinis metras, kilogramas riebalų - daugiau už kubą. Ir dar ieškinys kaimynui už įrenginio sugadinimą... Deja, karvė čia neužlips - jai per aukštai.

Ant membranos visgi bus uždėtas kupolas. Ne dėl kažkieno fobijų, bet kaip šiltinimo priemonė ir kaip apsauga nuo sausų šakų, kurios kada nors gali kristi nuo ąžuolo. Membrana atspari šalčiui ir ultravioletui, bet aštrūs daiktai gali pradurti.

 

Ir mes nekantraujam

Žiūriu, ir jūs nekantraujate. :)

Kaip ir tikėjomės, buvo šiek tiek problemų su membranos sandarumu. Kai į generatorių kompresoriumi pripūtėme oro ir muilo putomis patikrinome sandarumą, radome tris vietas, kurios leido burbulus. Palaukėme savaitę, kad hermetikas sutvirtėtų, tada nuėmėme lanką ir po membrana dar įpurškėme akrilo. Atrodo, jau sandaru. Membrana jau po truputį kyla pati, natūraliai, nuo biodujų. Dar tikrinsime sandarumą, todėl neskubame naujojo generatoriaus įjungti į bendrą DarGazo sistemą. Tegu dujų prisikaupią tiek, kad membrana visiškai iškiltų ir susidarytų pakankamas slėgis. O jų turės susikaupti apie 7 kubinius metrus. Tai nėra mažai - nedidelė šeima maistui gaminti paprastai sudegina per mėnesį apie 5 kubinius metrus gamtinių dujų.

Žodžiu, po membrana dar turi susikaupti dujų mėnesio norma ir susilyginti sistemos slėgiai, tada galėsim iškilmingai atsukti naujojo generatoriaus ventilį. Žinoma, tai darysime tik tada, kai būsime visiškai įsitikinę membranos sandarumu. O kol darbai nebaigti, nieko labai ir neskelbiame.

Kol kas maistą verdu antrojo generatoriaus dujomis. Jis giliai užkastas į žemę, jame laikosi apie 10 laipsnių šilumos ir nepastebėjau, kad dujų gamyba būtų labai sumažėjusi. Propano dar vis nežadu pirkti. Gali būti, jau ir nereikės...

 

Labai jau nekantrus esu. Jau

Labai jau nekantrus esu. Jau orai šyla, vis pagalvoju apie Jūsų generatorių, patikrinu naujienas, bet apie tai jokių žinių nėra. Tyla. Būtų įdomu ką nors apie tai išgirsti.

Kantrybės

Susidūrėme su problema, kurios anksčiau niekada nebuvome sprendę.

Tai papasakokite daugiau apie

Tai papasakokite daugiau apie tą problemą. Gal galėsime kuom pagelbėti, nes manau, kad biodujomis besidominčių ir daugiau yra.

Atvažiuosiu pažiūrėti

Nejuokinkit. Verčiau patrodykit savo dujų generatorių - atvažiuosiu pasižiūrėti ir pasimokyti. Arba nurodykit kokį kitą buitinį biodujų generatorių Lietuvoje.

Kuriant kokį saulės kolektorių ar naujesnę šildymo sistemą, Lietuvoje jau būtų su kuo pasitarti. Žmonės man skambina dėl konsultacijų, bet kai pasikalbame, aš pats iš jų išgirstu naujų idomių idėjų. Ką nors darydamas, kurdamas, žmogus būtinai ką nors suranda. Tokia patirtis - aukso vertės. Tačiau su biodujų generatoriais kol kas yra kitaip. Pati pradžia. Dar nežinau Lietuvoje kitų pradininkų. Gal yra kur nors pasislėpęs... O pasitarti būtų įdomu.

Na ir išdėjot į šuns dienas.

Na ir išdėjot į šuns dienas. Šiaip turiu pakankaimai daug žinių. Paskaitau azijiečių forumus, ypač daug informacijos pateikia ir pasdalina savo mintimis amerikonai, kaimuose aktyviai dirba su buitiniais bioduju generatoriais.

Rodyk, kaip sekasi

Audriau, nebekvailiok. Jau sakiau -- jeigu turi patirties, rodyk savo biodujų generatorių. O internetą šiaip taip įsijungiu ir pats.

Pagaliau pluta pralaužta

Na štai, nekantraujantiems savo skaitytojams pagaliau galim pranešti, kad didžiojo DarGazo guminė membrana nuo biodujų išsitempė kaip styga. Turėjome vargo, kol mums pavyko parinkti tinkamą tarpinę ir deramai ją užsandarinti.

Kaip ir buvo galima tikėtis, žiemą generatorius nespėjo įsibėgėti. Jis buvo užpildytas jau atvėsus orams, o žemoje temperatūroje metanogeninės bakterijos veisiasi sunkiai. Ne tiek gaminosi dujos, kiek tvirtėjo pluta skysto mėšlo paviršiuje. Bet įjungėme burbuliatorių, ir viskas susitvarkė. Seno jau prakiurusio šaldytuvo kompresorius veikia užtikrintai - jis ima dalį biodujų ir plastikine šlanga pro išpylimo vamzdį varo atgal į generatorius apačią. Tenai taip bubuliuoja, kad iš tolo girdėti. Penkiolika minučių per valandą burbuliavimo netgi per daug.

Dabar laikas pradėti kaupti dujas atsargai. Virtuvėje naudojamės mažesniųjų generatorių gaminamu metanu. Jų bendras tūris - apie tris kubinius metrus. Didžiojo DarGazo - dešimt kartų daugiau. Tiek dujų, kiek jis pagamins, maistą virdamas niekaip nesudeginsi. Užtat žiemą, kada ateis šalčiai, jos labai pravers.