Jaunieji kandidatai apie valdžią ir ateitį

Kategorijos: 

Su kokiomis mintimis ir viltimis jaunieji eina imti Šilalės rajono savivaldybės Tarybos? Jie abu - iš Remigijaus Žemaitaičio komandos arba iš sąrašo NR. 25.

 

"Tai gali būti posūkio taškas"

Marius EITUTIS, A. Stulginskio universiteto magistrantas:

 

- Mūsų komandoje esu bene jauniausias, tačiau ne vienintelis panašių metų. Kiti sako, kad jaunimui nerūpi politika, kad jam tik linksmybės... Bet ar tikrai? Maždaug pusė mano kurso draugų baigę bakalauro studijas išvyko vergauti į užsienius. Visi norėjo įsikibti tėvynėje, bet nepavyko. Dabar svajoja užsidirbę šiek tiek gyvenimo pradžiai grįžti atgal. Juk čia be nuosavo buto, be pajamų ir be santaupų pradėti gyventi nėra iš ko. Argi tai - ne politikos pasekmė? neatsakingos, vienadienės politikos... Tai kaip mums nerūpės, kas vyksta aplink?

 

Lietuvoje matome kažkokį chaosą. Jeigu prasideda koks procesas, tai jis taip ir vyksta niekieno nekontroliuojamas. Kažkaip lyg ir nenorint buvo sunaikintas smulkusis verslas mieste, po to kaime lygiai taip pat nušluoti smulkieji ūkiai. Neliko darbo, prasidėjo migracija . Tarsi ji būtų kokia nevaldoma gamtos stichija. Logiškai galvojant, mūsų rinktoji valdžia turėtų užsiimti socialiniais reiškiniais, juos valdyti, nepalankius stabdyti. Bet... Ar tuo dar kas nors tiki? Kada mūsų rinktieji užsiims visuomenės reikalais, jeigu vos spėja susitvarkyti savo asmeninius, savo partinių draugų, savo rėmėjų ir užsakovų?..

 

O keisčiausia, kad jie vis renkami. Štai rajone 20 metų jie renkami ir renkami. Dvidešimt metų niekas nesikeičia, bet jie vis renkami. Man tai didžiausia mįslė.

 

Kai prieš keletą metų mūsų krašte atsirado naujas, kitoks Seimo narys, žmonės buvo nustebę. Ar gali būti, kad jis ilgai užsiims prastuomenės reikalais? Ar tai - ne politinė reklama? Bet pasirodė - ne! Tikrai, atėjo ir dirba ką pažadėjęs. Taip, aš kalbu apie Remigijų Žemaitaitį. Kada jis su savo padėjėju Vytautu Juciumi pradėjo būriais priiminėti valdžios nuskriaustuosius, tai atrodė lyg koks akibrokštas visai sistemai. Bet juk taip ir turėjo būti! Visus tuos 20 metų mūsų rinktieji turėjo mums ir tarnauti. Tokia turėjo būti valdžia.

 

Atėjo laikas ją susikurti. Kas dirba žmonėms, tegu pasilieka valdžioj. O kas atėjo tvarkyti savų reikalų, tegu keliauja savais keliais.

 

Tikiuosi, per šituos rinkimus taip ir atsitiks. Tai būtų svarbus posūkio taškas. Nuo jo galėtų daug kas pasikeisti. Atsirado labai stipri komanda, rinktis yra iš ko. Aš ja labai pasitikiu, džiaugiuosi, galėdamas pats prisidėti. Būtų puiki situacija: Seime - mums dirbantis Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, rajone - mums dirbantis meras Vytautas Jucius ir merą palaikanti stipri Taryba. Aš manau, kad tai - jau ne utopija.

 

"Neatiduokime jiems ateities"

Tadas BARTKUS - jauniausias Šilalės rajono savivaldybės tarybos narys:

 

- Marius sako teisingai - valdantieji tikrai neturi kada rimtai užsiimti rajono interesais, nes savų devynios galybės. Kai buvau išrinktas į Tarybą, aš naiviai tikėjausi, kad dabar prasidės mūsų diskusijos su valdančiąja dauguma dėl geresnių sprendimų. Bet, pasirodo, viskas kitaip.

 

Nustebau pamatęs, kad partijų partijėlių sulipdytai koalicijai nereikia nei diskusijų, nei tų geresnių sprendimų. Iki posėdžio jie ten kažkur susitaria, pasiskaičiuoja, pasidalija, o į Tarybą ateina paspausti mygtukų. Viskas pasidaro taip pilka, taip nuobodu, kad senesnieji balsuotojai per posėdį netgi užsnūsta. Buvo beviltiška, bet mes teikėme savo alternatyvius projektus. Ypač dažnai juos teikdavo mūsų frakcijos seniūnas Vytautas Jucius. Tiesiog negalėjom tylėti, matydami geresnių sprendimų. Deja, anai pusei jų nereikėjo.

 

Per visą kadenciją į mūsų pastabas buvo atsižvelgta vos kelis sykius. Jiems nepavyko sunaikinti Bytlaukio bibliotekos, nors ta be lėšų tebėra užrakinta, panaikinti vieno Kvėdarnos skersgatvio, kurį jau taikėsi privatizuoti keli gudručiai, antrą sykį išleisti biudžeto pinigus už vieną Kvėdarnoje gatvę, tarsi ta būtų du sykius asfaltuota... Visa kita vyko griežtai pagal valdančiųjų grupuotės scenarijų. Pažiūrėkime, kaip kokiais pinigais tas scenarijus rašomas.

 

Rajoną palyginkim su dideliu ūkiu. Jeigu šeimininkas geras, turtingas, tai jis gali savo kieme įsirengti didžiulį baseiną, vietoj medinių vartų pasistatyti prašmatnią arką, prūdą papuošti fontanu ir dar paleisti kelias paauksuotas gulbes. Bet jeigu visa tai jis darys, lįsdamas į skolas? Ar tai - normalus šeimininkas?

 

Juk ta Šilalės centre pastatyta metalinė tvora su vartais, kuriuos šilališkiai praminė triumfo arka, pastatyta iš Kelių direkcijos skirtų lėšų kelių priežiūriai bei remontui. Jeigu rajono šeimininkai stato triumfo arką, tai keliai jau sutaisyti, gatvėse nebeliko duobių, o pinigų nebėra kur dėti? Ne, tokių pinigų pertekliaus niekada nebuvo, triumfo arka statyta į skolą. Iš tų pačių keliams skirtų lėšų irgi į skolą nutiestas naujas takelis šalia Ašučio tvenkinio, nors ir senasis dar buvo pusėtinas. Aš suprantu, kad Šilalės ponams daug maloniau grožėtis brangiai kainavusiu fontanu, kada jie eina dar brangesniu taku. Bet jei žiūrėsime viso rajono interesų?

 

Polinkis imti lėšas iš ateities yra labai pavojinga tendencija. Vis imant lėšas į priekį, skolon, gali ateiti tokie metai, kai nebus iš ko valyti nuo gatvių sniego ir greideriuoti kelių. Bet argi saviškių grupuotei svarbu, kas rajono laukia rytoj? Visai gali būti, kad rytoj jie bus nustumti nuo valdžios ir jau negalės žarstyti biudžeto. Vadinasi, reikia naudotis dabar. Dėl savų negaila nieko, net ateities.

 

Brangus ir beviltiškas baseino projektas Šilalės centre yra dar vienas tokio šeimininkavimo pavyzdys. Jis statomas iš šalies biudžeto skiriamų investicijos programos lėšų. Valdantieji mėgsta pasididžiuoti, kad jie štai "pritraukė" valstybės investicijas. Tų investicijų "traukti" labai nereikia, svarbu pasirinkti, ką naudingo statysi. Jeigu visi būtiniausi dalykai jau pastatyti, visos mokyklos ir kitos įtaigos jau renovuotos, tai galima kad ir baseiną... Jeigu bus, kas jame maudosi, jeigu atsiras pinigų jį išlaikyti. Na, bet išlaikymu tikriausiai rūpinsis ne tie, kurie dabar dalija biudžetą, kurie savo brangiems rangovams dar vis parūpina visai neblogų užsakymų.

 

Tie, gyvenantys ateities sąskaita, po savaitės kitos turi palikti savivaldybę. Kitos išeities rajonui nėra. Arba jie praranda galias, arba mes prarandame ateitį.

 

Komentarai