Natūralus skalbiklis, valiklis ir indų ploviklis

Kategorijos: 

Pasidarykim pigaus, gerai skalbiančio ir natūralaus, kaip dabar sakoma - ekologiško skalbiklio, kuris tiks ir riebaluotiems indams plauti ar apdegusioms viryklėms ir židinių durelėms valyti.

Sudėtinės dalys - lengvai prieinamos, nebrangios ir nepavojingos sveikatai. Tai ūkiškas muilas, skalbiamoji (dar ją vadina kalcinuota) bei valgomoji soda. Kad priemonė skalbtų geriau ir lengviau ištirpintų drabužių dėmes ar puodų svilėsius, galima įdėti šiek tiek borakso. Boraksas - tai natūrali medžiaga, mineralas, lituojant jis naudojamas oksidams nuvalyti. Mes su Vincu jo nusiperkame suvirinimo reikmenų parduotuvėse. Galima gauti ir vaistinėse, bet ten viskas daug brangiau.

Galim pradėti. Pirmiausia sutarkuojame ūkiško muilo pusę kilogramo. Galima naudoti ir kitokį, bet skalbimui geriau ūkiškas - jis pakankamai šarmingas ir palyginti pigus. Štai aš sutarkavau pusę kilogramo savo gamybos kieto ūkiško muilo, kurio pasidarau iš gyvulinių taukų, aliejaus ir natrio šarmo. Savos gamybos muilas - pats pigiausias, bet apie tai - kitame straipsnyje.

Sutarkavę muilą į jį įmaišome sodos - ir skalbiamosios (kalcinuotosios), ir valgomosios. Kokiomis proporcijomis? Kai kurie savadarbio skalbiklio gamintojai sako, kad muilo ir sodos reikia dėti lygiomis dalimis, tačiau aš sodos beriu perpus mažiau, ir visai gerai skalbia. Štai ant pusės kilogramo tarkuoto muilo užpyliau 150 gramų kalcinuotos ir 200 gramų valgomosios sodos. Technologai tvirtina, kad valgomoji soda reikalinga suminkštinti vandenį. Jeigu skalbsite minkštu vandeniu, galit apsieiti be jos. Tačiau soda nėra brangi, neverta smulkintis. Brangiausia sudėtinė dalis yra boraksas. Aš jo įpyliau du valgomuosius šaukštus.

Esu girdėjęs, kad indams plauti galima vietoj borakso naudoti maltų garstyčių. Jos daug pigesnės. Tačiau pats to neišbandžiau.

Dabar ant viso mišinio užpilame karšto vandens. Jis ne būtinai turi būti verdantis, bet pakankamai karštas, kad gerai tirptų muilas ir boraksas - reikės maišyti mažiau. Šaltame vandenyje labiausiai nenori tirpti boraksas. Kiek pilti vandens? Aš užpyliau tris litrus, kad skalbiklis būtų grietinėlės tirštumo. Reikia turėti galvoje, kad atvėsęs jis dar tirštės.

Įjungiame maišytuvą ir gerai išplakame, kad neliktų muilo gabaliukų. Jeigu ištirpo muilas, karštame vandenyje turėjo ištirpti ir soda bei boraksas.

Gatavą produkciją susipilstau į tokius indelius, kokius turiu. Jau keleri metai nebeperku nei skalbiklio, nei visokių ten feirių, nei muilo. Skalbdamas į skalbimo mašiną įpilu vieną stiklinę tokio skalbiklio. Skalbia gerai ir pigiai. Svarbu ir tai, kad skalbiklyje nėra alergenų. Nesu girdėjęs, kad būtų kas nors alergiškas muilui ar sodai.

Šis skalbiklis tinka ir indams plauti. Jeigu puodai pridegę, imu kempinę, užpilu ant jos skalbiklio (valiklio) ir ištepu prisvilusias vietas. To po viską švariai nušluostau drėgnu skuduru. Tokiu būdu nuvalau ir orkaitę ar židinio dureles.

 

 

 

Komentarai

Chemines medziagos

Siulyciau buti atsargiam su boraksu. Yra abejoniu del poveikio sveikatai, taip pat jis priskiriamas prie elergenu.

Bofojos yra baisiau

Visko gali būti. Kitam ir medus - alergenas. Vadinasi, tam nereikia valgyti medaus. Boraksui aš nealergiškas. Dėl kitų nežinau. Reikia eksperimentuoti ir pasitikrinti.

Mano manymu, už alergijas daug blogiau yra fobijos. Baimė paralyžiuoja smegenis, ir žmogus pasidaro protiškai neįgalus. Nieko sukurti jis nebegali. Šis tinklalapis nėra skirtas protiškai neįgaliems.

Sveikieji turėtų suprasti, kad boraksas nėra jokia "cheminė medžiaga", kurios taip bijo neiįšmanėlis. Jis tiek pat "cheminė medžiaga", kaip ir natrio chlordas (valgomoji druska). Tai mineralas. Boraksas kitaip natrio boratas, natrio tetraboratas arba dinatrio tetraboratas, o pagal IUPAC natrio tetraborato dekahidratas - nuo senų laikų žinomas boro junginys, mineralas.

Maisto pramonėje naudojamas kaip konservantas ir žymimas E 285

Formulė: Na2B4O7·10H2O

 


 

Boraxas yra siaubinga

Boraxas yra siaubinga medžiaga. Dabar vaikai žaidžia su šlykštukais vadinamais kuriuose yra boraxo. Tai baisi medžiaga sudaranti nevaisingumą ir įrodyta moksliškai. Ypač berniukams. Net įsčiose jei motina gaus salyčio su boraxu , jos vaikas gims apsigimes su nervine sistema, vaisingumu, stubru. Tai yra labai pavojinga medžiaga. Baikit nuodytis

Ačiū už naują "buities" temos

Ačiū už naują "buities" temos straipsni.Buvau išsigandęs kad tema jau pamiršta. Turbūt laikinai rinkimai buvo sutrukdę :)Būtinai ir vėl pasinaudosime, kaip visada puikiais patarimais :)

Man niekas netrukdė

Man niekas nieko netrukdė. Tinklalapis nėra komercinis, mes čia su Vincu dykai dalijamės informacija. Todėl esu laisvas ir savo nuožiūra pasirenku, kas man įdomu ir reikalinga, ką man rašyti arba nerašyti.

Jeigu kam nepatinka mano pažiūros, turi čia nesilankyti.

Atsiprašau jei užgavau.

Atsiprašau jei užgavau. Tiesiog norėjau pasidžiaugti, kad ši skiltis nemirė. Skirsnį " buitis" esu perskaitęs daugybe kartų. Daugelį dalykų pritaikiau savo buityje. Vos ne kas dieną atveriu ši skirsnį tikėdamasis rasti naujesnę tema ar nors įdomesnį komentarą. Sėkmės jums su Vincu kūrybiniuose procesuose ;)

idomu

idomu

Skalbiklis

Laba diena,
Aciu uz tema, bet noreciau Jusu paklausti, kur galina issigiti kalciuonota soda? Senukuose neradau. As esu Vilniuje

Galima ir pasidaryti

Pirkau "Norfoje". Būna ir visokiose ūkinėse krautuvėse. Negavus nusipirkti, galima jos pasidaryti iš paprastos maistinės sodos, tik reikia pakaitinti keptuvėje, kol ji pakeis spalvą ir pasidarys aitri, labai nemalonaus skonio. Labai daug ragauti nereikėtų, nes kalcinuota soda pasidaro nuodinga. Galima paseilėti pirštą, prikišti prie sodos ir šiek tiek palaižyti.

Su garstyciom (TISLIAU su ju

Su garstyciom (TISLIAU su ju isspaudom, kurios lieka isspaudus alieju is garstyciu) indus mazgoju jau keleta metu, labai pasiteisino - visiskai nekenksmingas, beveik nekainuoja, man skaniai kvepia, dezinfekuoja ir zuvys upese nedvesia nuo jo. Uzpili isspaudas vandeniu, isbbrinksta , merki kempine indam plaut ir pirmyn.
Trukumai (man jau nebe):
1. jei stovi uzpiltas vandeniu ilgiau nei dvi paras kambario temperaturoj, praded rugti; indus plaunu retai tai pasidarau gera kvorta ir suplaunu visus, po to savaite vel neplaunu nieko :)
2. ant indu jei skalauji skubedamas, daznai lieka garstyciu mases trupineliu, jei nuskalauji geriau - nelieka. As meniskai man net ir nenuskalavus jie netrugdo (lyginant su mazutiniu sluoksniu kuris VISADA (po normalau skalavimo) lieka ant indu plaunant su feiriais).