Šventą sekmą dieną buvo pakrikštytas naujas sulčių presas, ir taip prasidėjo naujas sulčių sezonas. Šiemet obuolių užderėjo už šiuos ir už praeitus metus, kai spausti nebuvo ko.
Presas medinis, bet 99 metus turėtų atlaikyti. Su Vincu prie jo prasikrapštėme gerą pusdienį. Konstrukciją nužiūrėjau internete, bet šiek tiek patobulinau, per vidurį įdėjęs skersinį, kuris neleXidžia maišams su obuolių tarkiais pakrypti į šoną. Hidrauliniu domkratu labai lengva spausti.
Obuoliams tarkuoti užtenka paprasčiausios runkelių tarkos. Tokiomis ūkininkai smulkina gyvuliams pašarą.
Spaudėmė dviese. Daktaras Vacas rinko obuolius, aš tarkavau ir spaudžiau. Per pusdienį - viena traktoralio priekabikė, iš jos - 90 litrų.
Iš estų esu prisipirkęs maišelių sultims po 3 litrus, dar turiu šiek tiek depozitnių bambalių.
Nauja švetė ir DarGazo metanogeninėms bakterijoms. Mat joms į generatorių pilu išspaudas. Gamyba visai be atliekų. Ir jokio mokesčio! Niekam nė cento.
Obuolių tiek, kad galėčiau sultimis aprūpinti visus Kaltinėnus. Bet saikingai geriantis daktaras Vacas žino, kad iš sulčių dar galima padaryti ir obuolių vyno. Tai labai sustiprina jo motyvaciją ateiti į talką ir rinkti obuolius.
- Nuo ko pradedam - nuo sulčių ar nuo vyno? - paklausiau saikingai geriančio daktaro Vaco.
Kaip manote, ką jis atsakė?
Na, bet sultys irgi reikalingos. Bet štai klausimas: kaip jas kuo greičiau ir paprasčiau pakaitinti, o paskui kuo saugiau, nenusiplikinant rankų, išpilstyti?
Šeimininkės žino: kaitinti puode ir pilstyti samčiais - nedidelis malonumas. Ir negreitas darbas, ir pirštus gali nusiplikyti.
Puodas, žinoma, reikalingas, bet samtis jau atgyvenęs.
Geriausia kokiame nors dideliame puode išgręžti skylę ir įstatyti kraną. Tokiu puodu aš jau naudojuosi keletas metų. Sultis visada kaitinu iki 80 laipsnių. Dar nėra buvę, kad surūgtų.
Kol kas pilu į bambalius ir stiklinius buteliukus nuo kažkokių sulčių. Mažesni indai man patogiau. Kai tie pasibaigs, imsiusi maišelių. O pasibaigs greitai, nes depozitas išvalė nuo bambaliuų visas pakeles ir poilsiavietes. Jų vis sunkiau rasti.
Kaitinti puodą ant dujinės viryklės man nekainuoja nieko. Kad būtų greičiau, paleidžiu tokį biodujų srautą, kad liepsna laižo visą puodo dugną.
Neturite biodujų - kaitinkit propanu. Jei puodas su kraniuku, darbas bus greitas ir patogus.
Naujausi komentarai