Paprasčiausias ekonomaizeris orui šildyti

Kategorijos: 

Štai jūs turite metalinę krosnelę arba židinuką metaliniu dūmtraukio vamzdžiu. Dūmtraukis tiek įkaista, kad užspjovus čirškia.  Vadinasi, karštą orą leidžiate lauk ir šildote kiemą. Aš nebūtų galima panaudoti tos šilumos ir gerokai sumažinti kuro sąnaudas?

Taip, galima pačiam pasidaryti kamino dūmų ekonomaizerį ir juo šildyti vandenį, šilumos pertekliu - ir radiatorius. Metalinį dūmtraukio vamzdį apvyniokime  variniu mazdeliu ir prijunkime prie šildymo sistemo. Aušindamas dūmtraukį, vanduo variniame vamzdelyje kais. Galima ekonomaizerį daryti ir paprasčiau - į dūmtraukio vidų įstatyti 5 cm skelsmens plieninį vamzdį ir juo paleisti šildymo sistemos vandenį. Apie tai esu rašęs anksčiau, galite paskaitytim čia.

Yra dar vienas labai paprastas būdas paimti dūmų šilumą  - aušinti dūmtraukį oru.  Štai toks labai paprastas įrenginys:

Kaip matote, dūmtraukis apgaubtas skardiniu vamzdžiu - jį labai paprasta išlenkti iš cinkuotos skardos lapo. Oras kyla aukštyn į rinktuvą (kolektorių), iš jo ortakiais varomas į kitus kambarius. Kad skardinis apvalkalas dūmtraukį apgaubtų tolygiai, prie dūmtraukio sąvaržomis priveržiau skardinius laikiklius, durie dar veikia ir kaip aušintuvai. Laikiklius pakarpiau taip, kad jie oro srautų suktų spirale - tegu nueina ilgesnį kelią.

Po tokiu apvalkalu nuo dūmtraukio įkaitęs oras ir pats kiltų aukštyn, bet jeigu norite išspausti daugiau naudos ir labiau ataušinti lauk einančius karštus dūmus, turite padidinti  oro srautą. Tai galima padaryti 12V ventiliatoriumi, kokie yra naudojami kompiuteriuose ir kainuoja apie 10 Lt. Maitinimui galite panaudoti ir seno mobiliojo telefono krautuvą, jeigu jis  duoda bent 8 V. Suksis. Ventiliatorių labai nesunku pritaisyti prie skardinio apvalkako, išpjovus jame skylę:

 

Geriausia, jei vektiliatorius stovės 45 laipsnių kampu į dūmtraukį - tada jis užtikrintai orą varys  aukštyn. Matuojant skylę, galima pasinaudoti šalia pridėta Vinco nubraižyta ventiliatoriaus projekcija ir formule, kur x = ventiliatoriaus  aukštis, o y = skylės aukštis. Beliko skardos kirpiniu užtaisyti ventiliatoriaus šonus:

 

Štai ir viskas. Ventiliatorių su visu  apvalkalu pasukite, kaip jums patogiau, ir junkite į elektrą. Dabar iš skardinio apvalkalo veršis į viršų stiproka karšto oro srovė. Norėdami valdyti ventiliatoriaus apsukas, galite naudoti potenciometrą arba nuosekliai jungti vieną - dvi varžas. Panaudojęs dvi varžas ir trijų padėčių jungtuką, pasidariau tris ventiliatoriaus pavaras (didžiausia pavara - visai be varžos).

Jeigu karštą orą norite nuvesti į kitus kambarius, palubėje labai nesunku pasidaryti rinktuvą (kolektorių), o iš jo išvedžioti ortakius.  Ortakiai, žinoma, irgi turi turėti savo ventiliatorius. Aš ortakius nuvedžiau į du kambarius - dabar juos šildo ta šiluma, kuri be ekonomaizerio būtų išėjusi lauk ir nedavusi jokios naudos. Tokia krisnele, kurią matote nuotraukoje, galima apšildyti 70 kv.m patalpą. Jeigu į  dūmtraukio  vidų įstatysite  šildymo sistemos vamzdį, kaip esu rašęs anksčiau, turėsite dar ir karšto vandens. Ir visa tai - tomis pačiomis malkomis iš sutaupytos kamino dūmų šilumos!

 

 

Komentarai

lazda turi 2 galus

Ausindamas kamina skatini jo uztukima. Kita vertus jei megsti valyti kamina daznai...

Taip, aušinamas vamzdis kemšasi greičiau

Tai tiesa. Jeigu aušinamas kaminas, malkos turi būti labai sausos.

Tą aušinamą metalinį dūmtraukį valau kas mėnesį. Turiu pasidaręs specialų prietaisą - elektriniu gręžtuvu suku pusantro metro ilgio trosą, kuris įkištas į plastikinį vamzdį. Tai gana paprasta. Įsisukęs trosas nudaužo nuo sienelių prikepusius suodžius. Man tai lengviau, negu kirsti malkas ir šildyti kiemą. :)

kondensacinis katilas

o jei naudojamas kondensacinis katilas, tai ekonomaizeris jau nieko nebeduos, nes jie patys kaip ir turi?

Ar dūmai ataušinti?

Reikia žiūrėti, kokios temperatūros dūmai išeina lauk. Jeigu ataušinti - ekonomaizeris nieko neduos, jeigu dar karšti, tarkime, 100 laipsnių, tada duos tą 100 laipsnių.

kaip dar butu galima pajunkt

kaip dar butu galima pajunkt ta kompiuterini 12v ventiliatoriu, ta prasme jeigu nenaudojant telefono pakrovejo.dekui

Akumuliatorius

Elektros varikliui reikalingas elektros šaltinis. Jeigu namuose nėra elektros ir negalima panaudoti kokio krautuvo, tai pastatyk 12V akumuliatorių, kurį galėsi pakrauti kur nors kitur. Gerai pakrautas akumuliatorius tokį ventiliatoriuką suks labai ilgai.