Žuvis gelbsti senas kompresorius

Kategorijos: 

Prie šilališkio Vytauto Vyštarto namų telkšo niekada neužšalanti kūdra. Net ir šalčiausiais žiemos mėnesiais čia lieka properša, o jos viduryje kyla dideli burbulai, tarytum kur nors dugne kunkuliuotų geizeris.

Iš tiesų tai ne gamtos stebuklas, bet žmogaus išradingumo vaisius - po vandeniu nuskandintu plastikiniu vamzdžiu orą pumpuoja seno šaldytuvo kompresorius ir žiemą gelbsti žuvis nuo deguonies bado.

 

Pumpuojamas oras ne tik vėdina kūdros vandenį - nuo dugno kylantys oro burbulai pakelia iš apačios šiltesnį vandenį, ir tas ištirpina ledą. Štai kodėl per visą žiemą vidury kūdros lieka neužšalanti eketė.

 

Tokia mintis pasidaryti kūdros burbuliatorių Vytautui atėjo ne iškart. Prileidęs į kūdrą karpių, lynų, amūrų, vieną ilgą ir šaltą žiemą jis sunerimo, kad po ledu žuvys gali uždusti. Ypač neatsparūs yra amūrai - jie labai gerai apvalo tvenkinį nuo žolių, bet patys gali neištverti po ledu ilgos žiemos. Vytautas mėgino pjūklu pjauti aketes, bet pamatė, kad vandenyje nuo pjūklo grandinės lieka tepalų dėmės. Kirsti ledą kirviu yra sunkus darbas, o eketės greitai užšąla ir būna labai mažai naudos. Tada Vyrautas jas apdėjo presuotų šiaudų kitkomis. Eketės nebeužšalo, viskas buvo gerai, kol neatėjo pavasaris. Tada paaiškėjo, kad kitkos prišalo prie ledo. Kaip jas atlupti?

 

Nenorėdamas teršti gražaus vandens telkinio prie namų, Vytautas turėjo surasti kitą sprendimą. Jį nusižiūrėjo nuo buitinių akvariumų. Jeigu akvariume mažytis burbuliatorius gelbsti žuvytes nuo deguonies bado, tai gal kūdroje padėtų didesnis burbuliatorius, padarytas, tarkime, iš seno šaldytuvo kompresoriaus?

 

Vytautas dirba buitinių prietaisų meistru - taiso mikrobanges krosneles. skalbimo mašinas ir, žinoma, šaldytuvus. Būna, kad šaldytuvas nebetinka naudoti, o kompresorius dar veikia. Išimtas jis gali pumpuoti orą. Vytautas tokį kompresorių pastatė rūsyje po namu, nuo namo iki kūdros po žeme atvedė plastikinį vamzdį. Viskas.

 

- Ne, dar ne viskas, - sako Vytautas. - Šaldytuvuose šitie kompresoriai kartu su freonu varinėja ir tepalą. Pumpuoji orą, dalį tepalo jie išspjauna. Tepalo reikia papildyti. Kad jis išspjautas nepatektų į tvenkinį, geriau orą pirmiau varyti į kokį uždarą indą, o jau iš to indo - į tvenkinį. Išspjautas tepalas lieka tame inde. Aš tam reikalui naudoju tuščią freono balioną.

 

Vytauto kaimynai ir kiti pažįstami nusižiūrėjo šį prietaisą, bet jiems labai greitai perdega kompresoriai. Ateina ir prašo: Vytai, gal turi kokių senų?..

 

- Jie daro vieną didelę klaidą, - sako Vytautas. - Įjungia kompresorių ir palieka. Atseit, elektros ima nedaug. Tačiau šitie kompresoriai skirti ne tam, neaušinami jie negali dirbti ilgai. Geriausia naudoti laiko relę ir junginėti kompresorių su pertraukomis. Aš ją nustačiau taip, kad ji kompresorių laikytų įjungtą 15 minučių per vieną valandą. To puikiausiai užtenka. Esu girdėjęs, kad užtenka ir 15 minučių dviems valandoms - eketė trumpam užšąla, bet paleisti burbulai ledą bematant išlaužo.

 

Ar Vytautas nemėgino pirkti suskystinto deguonies balionų ir varyti deguonį po ledu?

 

- Ne, nemėginau. Žinau, kad yra toks būdas, bet jis labai brangus. Nieko nėra pigiau už seną kompresorių ir kelis vatus elektros energijos. Mano prūde žiemą dar neužduso nė viena žuvis.

Beje, tokį burbuliatorių iš seno šaldytuvo kompresoriaus pasidariau ir aš, bet turiu pripažinti, kad Vytauto prietaisas tobulesnis. Išspjaunamam tepalui surinkti jis pritaisė bakelį, o aš problemą sprendžiau, į viršų užlenkęs išpučiamo oro vamzdį. Vytauto sprendimas patikimesnis, ir aš savo prietaisą perdarysiu jo pavyzdžiu.

Komentarai

Arūnas

Aš šaldytuvo kompresorių naudoju padangoms prisipūsti, nes pompos neturiu :)