Kaip pasidaryti pigų ekonomaizerį

Kategorijos: 

Jūs galite labai pigiai apšildyti sodo namelį, kaimo sodybą ar kitą nedidelę patalpą ir dar turėti karšto vandens.

 

Daugelis mano pažįstamų suka galvas, kaip jiems apšildyti sodo namelį arba nedidelę kaimo sodybą. Įsirengti centrinį šildymą būtų labai brangi pramoga, kaimiška viryklė su sienele kaista labai ilgai, todėl atvykėliui labai nepatogu. Židinio liepsna orą įšildo greičiau, bet nesukaupia šilumos - vos tik užgęsta ugnis, viduje pasidaro šaltą. O jeigu židinys atviras, tai ir malkų reikia nepaprastai daug. Yra paskaičiuota, kad tik 10 procentų šilumos toks židinys palieka viduje, o visą kitą išvaro pro kaminą lauk.

 

Gal yra koks nors pigus ir greitas patalpos įšildymo būdas?

 

Taip, yra. Štai jums ketaus krosnelė. Jų gaminama įvairiausių modelių ir galingumo, o vidutinio dydžio metalinė krosnelė gali šildyti 50 kvadratinių metrų patalpą. Oras nuo tokios krosnelės ir metalinio dūmtraukio įšyla labai greitai, o malkų reikia nedaug. Ant tokių krosnelių galima virti ir kepti, o jei vieną puodą uždengsite kitu, didesniu puodu, tai turėsite ir orkaitę.

 

Kitas tokių krosnelių privalumas - jos kelis kartus pigesnės už židinio kapsulę, jas labai paprasta pasistatyti ir prijungti prie kamino arba išvesti lauk metalinį dūmtraukį.

 

Tačiau tokios krosnelės turi vieną didelį minusą - jomis nėra kaip pasišildyti vandentiekio vandens. Kitas minusas - jos išleidžia lauk labai karštą orą. Juk nėra mūrinės sienelės, kuri ataušintų dūmus ir surinktų jų šilumą. Vadinasi, daug šilumos ir šiuo atveju nueina šuniui ant uodegos...

 

Ar nebūtų galima tuos du minusus ištaisyti kokiu nors vienu prietaisu?

 

Taip, toks prietaisas yra, jis vadinamas ekonomaizeriu ir yra skirtas vandeniui šildyti kamino dūmais. Jis montuojamas tarp krosnelės arba židinio ir dūmtraukio, jungiamas prie šildymo sistemos arba šilumokaičio. Eidami pro šį įrenginį, dūmai ataušta, o vanduo sušyla.

 

Deja, ekonomaizeriai yra brangūs, kartu su krosnele jie jau kainuos keletą tūkstančių litų. Daug kam tai - didelė investicija.

 

Nenusiminkite - labai paprastą ir pakankamai efektyvų ekonomaizerį galite pasidaryti patys. Paprasčiausiai į dūmtraukį įstatykite metalinį vamzdį, paleiskite juo vandenį, ir vanduo kais nuo kamino dūmų.

 

Aš tokį ekonomaizerį pasidariau iš 5 centimetrų diametro ir pusantro metro ilgio metalinio vamzdžio, kurį įstačiau į dūmtraukio vidų. To vamzdžio šonuose - viršuje ir apačioje - privirinau du 15 milimetrų diametro vamzdelius su ilguoju sriegiu. Vamzdelius reikia palikti tokio ilgio, kad jie kartu su visu ekonomaizeriu tilptų į metalinį dūmtraukį. Bet prieš kišdami suvirintą ekonomaizerį vidun, pirmiau išsigręžkite dūmtraukio šone - viršuje ir apačioje - dvi skyles vamzdeliams iškišti. Įstatėte ekonomaizerį į metalinį dūmtraukį? Vamzdeliai išlindo kauk? Dabar juos priveržkite movomis.

 

Štai jums dūmtraukis su metaliniu vamzdžiu viduje. Prijunkite tą vamzdį prie šildymo sistemos, ir juo savaime ims cirkuliuoti sušilęs vanduo. Aš tokia krosnele šildau 50 kvadratinių metrų patalpą ir pasišildau vandens būtiniausioms reikmėms. Norėdamas turėti daugiau šilto vandens, prie krosnelės šono pritaisiau nedidelį skardinį radiatorių. Prieš patekdamas į dūmtraukį, šaltas šildymo sistemos vanduo radiatoriuje šiek tiek sušyla nuo krosnelės šono. Šiek tiek mažiau šilumos atitenka kambariui, bet turiu daugiau karšto vandens.

 

Kad sistema veiktų efektyviau, naudoju ir termostato valdomą cirkuliacinį siurblį. Tačiau galima išsiversti be tokios automatikos - šildomas bei aušinamas vanduo cirkuliuoja ir natūraliai.

 

Beje, darant tokį ekonomaizerį, reikėtų naudoti kuo storesnį dūmtraukį, tarkim, 15 ar net 18 centimetrų diametro. Maniškis yra pats ploniausias, tik 13 centimetrų, todėl greitai užsikemša - aš jį turiu valyti kiekvieną mėnesį. Taip atsitinka dėl to, kad aušindamas kamino dūmus, ekonomaizeris kondensuoja drėgmę ir labiau aplimpa suodžiais. Storesnį dūmtraukį reikėtų valyti rečiau.

Labai paprastą ekonomaizerį galima pasidaryti ir kitu būdu: nusipirkai varinio vamzdelio, apvyniojai juo metalinį dūmtraukio vamzdį ir paleidai vandenį. Cirkuliuodamas vanduo aušins dūmtraukį ir įkais. Svarbiausia - dūmtraukio anga nesusiaurės, krosnelės trauka nenukentės. Tačiau varis yra brangus, be to, turėsite ieškoti specialisto, kuris prie varinio vamzdelio galų privirintų įvores arba movas. Tai šiek tiek sukels kainą.

 

 

Man visa įranga (neskaitant šilumokaičio) kainavo apie 100 litų. Prekybininkų siūlomi ekonomaizeriai kainuoja po kelis tūkstančius litų.

Savadarbiu ekonomaizeriu galima šildyti ne tik vandenį, bet ir orą. Apie tai skaitykite čia.

O pats efektyviausias, irgi nebrangus ekonomaizeris yra šis.

 

 

ekonomaizerio jungtis

Jeigu į dūmtraukio vidų įstatysite metalinį vamzdį ir movomis prijungsite prie šildymo sistemos, vanduo nuo dūmų įkais ir ims cirkuliuoti. Man toks įrenginys kainavo 100 litų.

 

 

 

 

 

ekonomaizerio radiatoriusNorėdamas turėti daugiau karšto vandens, prie krosnelės šono pritaisiau nedidelį skardinį radiatorių. Prieš patekdamas į ekonomaizerį dūmtraukio viduje, vanduo jau šiek tiek sušyla ir radiatoriuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

šilumokaitis

 

 

 

 

 

Šiuo 80 litrų talpos šilumokaičiu galėčiau vandenį šildyti ir elektra, bet jos niekada nenaudoju - man pakankamai vandens prišildo kamino dūmai.

 

 

 

Komentarai

kelione ziema

Sveiki, ar turit kokia sistema, jei ziema iskeliauji, namas lieka vienas, kaip pigiai padaryt, kad nieks neuzsaltu?

MariusM

Pamačiau nuotraukoje plokščią skardinį radiatorių ir pagalvojau- o jei tokius radiatorius panaudoti saulės kolektoriams? Nudažius juodai ir pakišus po stiklų jis tikriausiai efektyviai visu plotu surenkamą saulės energiją perduotų viduje esančiam vandeniui, gal gerokai efektyviau nei ant skardos suraitytas plastikinis vamzdis? Tokių radiatorių, kaip ir senų daugiabučių langų, tikriausiai galima nebrangiai ar net nemokamai rasti, tik pajungtį tokį gal kiek sunkiau būtų nei psatikinį vamzdį.

Taip, tokie radiatoriai tinka

Taip, tokie radiatoriai tinka daryti saulės kolektorių, vieną esu pasidaręs ir pats. Jų galima sąvartynuose nusipirkti kilogramais - žmonės išmeta, nes perka gražesnius, modernesnius. Prijungti juos nėra sunku - juk turi įvadus. Prisukai movomis, ir baigta kalba. Tokį radiatorių reikėtų dėti ant juodai nudažytos skardos - tada jis surinktų šilumą iš didesnio ploto.

Aš naudoju krosnelę pirmo

Aš naudoju krosnelę pirmo aukšto šildymui, o antro aukšto šildymui dujas. Ir šią žiemą kilo mintis kaip čia dalį šilumos perdavus į 2 aukštą, bent daliniam pašildymui (remontai padaryti - ortakių įrenginėti nenoriu). Tai būtent tokius variantus buvau sugalvojęs - tvirtinti varinį vamzdelį prie nugaros krosnelės, arba apvynioti aplink dūmtraukį. Tik kiek konsultavausi, atgalbėjo mane specialistai, kad labai mažai šilumos taip surinksiu ir 2a. šildymui iš to mažai bus naudos. Tai gal p.Petrai galit parašyti, kiek maždaug tos šilumos tikėtis kokį 1m. dūmtraukio (15cm diametras) apvyniavus variniu vamzdeliu? Suprantu, kad sunku parašyti kw, ar laipsniais į m2, bet bent orientacijai?
Dėkui

Nesu tikras, bet jaučiu, kad

Nesu tikras, bet jaučiu, kad antrajam aukštui tokio šildymo neužteks. Logika tokia: iš kamino išspausi kur kas mažiau šilumos, nei iš krosnelės. Daliniam šildymui - taip, tai gera idėja. Jeigu dar panaudosi nedidelio galingumo cirkuliacinį siurblį ir termostatą, kaminą ataušinsi kaip reikiant. Jeigu turi šilumos perteklių, šalia krosnelės gali dėti plokščią skardinį radiatorių, kaip padariau aš - tokiu būdu paimsi šilumos ne tik iš dūmtraukio, bet ir iš pačios krosnelės. Bet pigiau ir paprasčiau būtų dūmtraukiui uždėti skardinį "apvalkalą" ir juo pro paprasčiausią skylę lubose paleisti į viršų karštą orą. Tereikia sugalvoti, kaip tą skylę viršuje užmaskuoti - padaryti gėlių stalelį ar kažką tokio.

Ar įmanoma apskaičiuoti tokio įrenginio galingumą? Paprasčiausias būdas būtų lyginti jį su krosnelės galingumu. Tarkim, krosnelė gali apšildyti 70 kvadratinių metrų. Manau, trečdalį šilumos dar būtų galima išspausti papildomai, bet ne daugiau. Vadinasi, kitame aukšte dar būtų galima šildyti 20 kvadratų.

Alius

"Bet pigiau ir paprasčiau būtų dūmtraukiui uždėti skardinį "apvalkalą" ir juo pro paprasčiausią skylę lubose paleisti į viršų karštą orą"

Puiki idėja.
Prisiminiau, amerikiečiai visus namus šildo šilto oro srautais nuo krosnelės rūsyje. Viršutiniuose kambariuose paprastai grindyse būna dailios grotelės.

Tomas

Seniai rezgu minti apie kamino silumos panaudojima. Noretusi padaryt marskinius ir per juos paleist vandeni i boileri arba, kitas variantas, daryt didelio turio marskinius ir jie patys butu kaip boileris.
Bet neramina vienas dalykas- kaip apsisaugot nuo uzvirimo? Atviros sistemos nenoriu daryt. Slegini voztuva aisku galima idet, bet tai nesprendzia problemos is esmes, o tik apsaugo nuo dideliu nelaimiu...
Gal yra kokiu ideju kaip sprest sia problema?

Aš tokiu būdu šildau vandenį

Aš tokiu būdu šildau vandenį pirtyje - kamine įstačiau seną dujų balioną, kuriame kaista vanduo. Tas kaminas, aišku, platus, panašesnis į pečių, jis sumūrytas iš šamoto plytų, kurios sukaupia daug šilumos ir pačios tarnauja kaip šilumos akumuliatorius.

Nuo užvirimo išsiplėtimo bakelis, žinoma, nepadės. Bakelis ar koks vožtuvas temperatūros nesumažina. Temperatūrą gali sumažinti tik AUŠINDAMAS vandenį. Aš pirtelėje prijungiau daugybę radiatorių, kurie palaiko aukštą oro temperatūrą ir neleidžia sistemoje užvirti vandeniui.

Jeigu nenori atviros sistemos, dėk išsiplėtimo bakelį. Jeigu naudojiesi hodroforu, tą funkciją puikiausiai atliks hidroforo išsiplėtimo bakelis -išsiplėtęs vanduo bus grąžinamas