Pelenų šarmas vietoj skalbimo miltelių

Kategorijos: 

Vakar pabandžiau skalbti naminiu gyvulinių taukų ir pelenų šarmo muilu. Vietoj skalbimo miltelių į mašinos stalčiuką įdėjau gerą šaukštą savadarbio muilo, o dėl stiprumo vietoj baliklio įpyliau pelenų šarmo. Kai visa tai padariau, į galvą atėjo mintis: o kam muilas? Ar nebūtų užtekę šarmo?

Skalbti pelenų šarmu nėra joks mano išradimo. Po karo, kai nebuvo nei kur, nei už ką nusipirkti muilo, taip skalbdavo mūsų močiutės. Skalbėjų rankelės būdavo ne tik baltos, bet ir žaizdotos. Šarmas sausina odą, stipresnis degina ją, o žaizdos nenori gyti. Atsiradęs muilas buvo tikra paguoda. Šarmas nuėjo į užmarštį.

O dabar, kai niekas nebeskalbia rankomis, kodėl jis negalėtų sugrįžti? Juk skalbimo mašinos ir skalbia, ir skalauja, ir išgręžia. Nuo šarmo joms nieko neatsitiks.

Kas kūrena malkomis, tam pasidaryti pelenų šarmo yra vienas juokas. Jeigu nori greičiau, gali supilti lepenus į nerūdijančio plieno ar emaliuotą puodą (jokiu būdu - ne aliuminį!), užpilti vandeniu, maišyti ir kaitinti. Karštame vandenyje pelnų šarmas greitai ištirps.

Dar paprasčiau jis gali ištirpti savaime per kelias dienas. Ar nusijotus pelenus supilu į plastikinį dubenį, užpilu karštu vandeniu, pamaišau ir palieku, pastūmęs po vonia, kad netrukdytų. Nuėjęs vonios kambarį medine mentele vis pamaišau. Jau kitą dieną drumzlinas vanduo ima skaidrėti. Atsiranda naujų pelenų - nustojusį šarmą nupilu, perkošiu ir supilstau į bambalius, o šiek tiek neutralizuotus pelenus nešu į sodą. Į jų vietą pilu naujus pelenus.

Pelenų nereikia išversti bet kur. Jie - labai gera trąša. Pernai mes su Vincu tikrinome specialiais testeriais. Pelenų tirpale radome labai daug kalio, nemažai azoto ir šiek tiek fosforo. Žinoma, pelenuose yra ir mikroelementų. Juk visa žemdirbystė prasidėjo nuo pelenų. Mūsų protėviai kirto miškus, degino, o išdegintas proskynas užsėdavo javais. Lydiminė žemdirbystė - tai pelenai.

Pelenų šarmas - ne tik puikiausia žaliava išsivirti naminiam muilui, bet ir skalbimo priemonė. Vakar tuo dar sykį įsitikinau, kai iš skalbimo mašinos ištraukiau švarutėlius skalbinius. O juk specialiai kišau labai suteptus darbinius džinsus, sutrintą chalatą, vieną seną įjuodusį rankšluosti. Seni skarmalai - vėl kaip nauji. Ir nė cento skalbimo milteliams!

Skalbiant šarmu, skalbimo mašinoje gali rastis  nuosėdų, tačiau jas labai lengva ištirpinti, mašiną retsykiais praskalaujant kokia nors rūgštimi, kad ir acto. Obuolių acto pasidaryti taip pat paprasta, kaip ir pelenų šarmo.

Velnias griebtų, kodėl perkame tai, kas dykai šalia? Kurių velnių mes savanoriškai šeriame chemijos pramonę?


 

Komentarai

Puiku, Petrai. Ačiū už seną

Puiku, Petrai. Ačiū už seną naują išradimą :). O aš vis sukau galvą, kuo skalbti skalbinius, kad neterštume savo žemės, nes skalbimo vandenį turime tiesiog išpilti į aplinką. Tikiuosi, po skalbimo šarmu, toks vanduo bus nekenksmingas :). Daržą juo bus galima palaistyt :)

Taip, pelenai ekologiški

Taip, Loreta, pelenų šarmas yra ne tik natūrali, bet gamtai draugiška. augalams reikalinga medžiaga. Kiti pelenų šarmu purškia vaismedžius nuo kažkokių parazitų. Kaip dabar madinga sakyti, tai labai ekologiška medžiaga.

koki kieki pelenų reiktu

koki kieki pelenų reiktu užpilti šaltu vandeniu ir kiek laiko laikyti. Ir kaip su virintu karštu vandeniu?

Daug pelenų nereikia

Aš į plastikinį dubenį, kuris matyti nuotraukoje, supilu maždaug pusę kibiro pelenų ir užpilu vandeniu. Po kelių dienų šarmas jau stiprus. jau galima skalbti. Tik reikia nepamiršti priėjus vis pamaišyti, sudrumsti nusistojusį tirpalą. Manau, laikant ilgiau, šarmas tik stiprės.
Pelenus su vandeniu kaitinant ir vis pamaišant, tą patį rezultatą galima pasiekti per kelias valandas.
Kai šarmas gerai nusistoja, aš jį dar perkošiu per dvigubą skudurą.
Kai verdu muilą, 200 gramų taukų sunaudoju apie 3 ltr tokio šarmo. Žinoma, tai apytiksliai kiekiai - šarmas ne visada išeina vienodo stiprumo. Tai - didžiausias pelenų šarmo minusas. Norint nustatyti tikslias proporcijas, reikėtų naudoti tikslų ph matuoklį. Kol kas tokio neturiu - naudoju labai primityvų.
Nuolatos kūrenant malkomis, patogiausia būtų atsirandančius pelenus vis pilti į kokį plastikinį indą ir nesukti galvos. Žinoma, reikėtų retkarčiais pamaišyti, kad tirptų geriau. Taip per žiemą galima prisipilti pilnus bambalius gero, stipraus šarmo, kurio užteks visiems metams.

Pasaliniai reiskiniai

Aciu Petrai uz naudingas zinias.
Vienok pastaba: sarmai reaguos su riebalais, susidarys riebiosios rugstys, kurios savo ruoztu saveikaus su kietumo druskomis, esanciomis vandenyje, ir susidarys zemes sarminiu metalu riebiuju rugsciu druskos, kurios ses ant skalbimo masinos pavirsiu, ir gan masyviai.
Kaip to isvengti?
Ogi kartais pripilti skalbimo masinon rugsties- acto arba rugscios druskos, pvz.
Acto labai paprasta pasidaryti is obuoliu sulciu, parasysiu, jei domins.
Aisku, jei skalbsit lietaus vandeniu, jokiu nuosedu nebus:)

Vertinga informacija

Ačiū, Povilai, labai vertinga informacija. Manau, ji daug kam pravers. Mano šulinio vanduo labai minkštas - neseniai tikrinau boilerį - per dešimt metų ant gyvatuko neatsirado jokių nuosėdų. Bet profilaktiškai retsykiais praskalauti skalbiankę actu nepakenks.
Acto pasidarau beveik taip pat, kaip ir obuolių vyno. Tik vynas daromas sandariame inde, kad negautų oro. Actas - atvirame, kad gautų oro kuo daugiau. Jeigu į rauginamas sultis burbuliuosite orą akvariumo burbuliatoriumi, bus idealu.
O koks tavo receptas?

Actas

Labai paprastai.
I dideli dubeni pilu obuoliu sultis, apdengiu merle ir aprisu. Tai apsaugo nuo dulkiu ir musycij, o oras vaiksto laisvai.
Palieku siltai. Po kokio menesio ir turiu jo:)
Acta isradineti panasu kaip dvirati:)

Petrai, gal turite idėjų kaip

Petrai, gal turite idėjų kaip skalbimui naudoti vandenį pašildytą saulės, o nešildyti elektra skalbiant automatine skalbimo mašina? Jau kelinta savaitė domiuosi skalbimo mašinomis, kurios turi šalto ir karšto vandens įvadus. Pasirodo, kad Lietuvoje parduodamas tik vienas toks modelis, o jo kaina apie 2100 lt.

Tokią turiu

Anglai jas gamina. Aš turiu tokią, visas jos pavadinimas: servis easi logic 1200
Atskirai ima šaltą, atskirai - karštą vandenį. Vandens šildymui nei žiemą, nei vasarą nenaudoju elektros. Labai pigu skalbti.
Aš ją pirkau kaip "dėvėtą". Iš tiesų ji buvo nauja, gamyklinio įpakavimo. Matyt, Anglijoj išbrokuota. Bet Lietuvos meistrai pataisė ir pardavė.
Manau, įprastai skalbyklei duodant ne šaltą, bet karštą vandenį, nieko baisaus neatsitiktų. Negalima būtų slalbti tik kai kurių medžiagų, kurioms reikalingas vėsesnis vanduo.

Tos skalbykles

Kuriu velniu joms tiekti karsta vandeni jei pagrindiniai skalbimai buna 40-60 laipsniu temperaturoje, taigi i iprasta skalbykle paduodant silta 40 laipsniu vandeni ekonominis efektas juntamas stipriai, uzuot paduodant iprastai salta sulinio ar vandentiekio vandeni kuri ji paskui sildosi elektra, jei vis vien kurenasi pecius ir yra silto vandens boileryje..O vasara saules kolektoriai..

Skalbinau kelioms įmonėms

Skalbinau kelioms įmonėms pardavinėjančioms naudotą buitinę techniką. Vienos sako, kad angliško tipo skalbyklės (su dviem vandens įvadais) ima karštą vandenį tik aukštų temperatūrų skalbimams. Pačiam populiariausiam skalbimui (40 laipsnių) tokia mašina imtų tik šaltą vandenį ir jį šildytų pati. Kiti pardavėjai sako, kad skalbimo mašinos pačios sureguliuoja temperatūrą įleisdamos tiek šalto, tiek karšto vandens. Net nežinau kuriais tikėti. Kaip gi su jūsų Servis mašina? Ar ji ima vandenį pro karšto vandens įvadą, jei pasirinktas 30 ar 40 laipsnių skalbimas?

60 laipsnių

Mano Servis ima karštą vandenį tik nuo 60 laipsnių. Taigi skalbiu 60 temperatūroje. Jeigu jos pritrūksta, mašina prideda trūkumą elektra. Tai labai pigu. Nematau jokios problemos skalbti tokioje temperatūroje.

Aš manau, visas kitas, įprastas skalbimo mašinas galima paprasčiausiai "apgauti" - prijungti jas prie karšto vandens sistemos ir skalbti 60 laipsnių temperatūroje. Nustačius žemesnę temperatūrą ir davus aukštesnę, mašina gali "pablūsti" ir sustoti. Ji juk nemoka ataušinti.

Yra vienas variantas

Galime panaudoti pamaišymo vožtuvą dar vadinamą -karšto vandens termostatinis vožtuvas. Nustačius kokį 30 laipsnių jis pats pamaišys šaltą ir karšta iki nustatytos temperatūros, jei truks pašildys. Žinoma ir skalaus su 30 laipsnių, bet jei ta šiluma nemokama, kodėl gi ne.

Šarmas ir vanduo į skalbimo mašiną

Sveikučiai.

Niekaip neprisiruošiu pasidaryti pelenų šarmo, bet pelenus kaupiu turiu ~20kg.
Klausimas: kiek šarmo pilti į skalbimo mašiną. Bent apytiksliai?

O kas liečia šilto vandens pylimą į skalbimo mašiną. Aš tai darau du metus. Sujungiau karštą ir šaltą vandenį per specialų trišakį.
Jame vanduo reguliuojasi nuo 30iki 60º. Skalbimo mašina ne speciali. Tiesiog vietoj šalto subėga šiltas vanduo ir trumpėja plovimo laikas, nes vandens šildyti nereikia.

Pelenų filtras

Pelenų šarmo nereikia kaip nors daryti. Užpili pelenus vandeniu, ir jis atsiranda pats. Gali pasidaryti pelenų filtrą - bus labai patogu. Kiek pelenų pildavau į skalbimo mašiną, nebeprisimenu. Eksperimentuok. Dabar pilu nebe šarmą, bet pelenų šarmo muilą. Skabia daug geriau.

Kaip pasidaryti pelenų filtrą, aprašyta čia: http://petrasdargis.lt/rasiniai/pelenu-filtras

Tavo idėja pašildyti vandenį (šaltą sumaišyti su karštu) pilant į mašiną - liuks! Neturėčiau specialios mašinos - pasidaryčiau tokį maišytuvą.

trišakis

Sveiki.
Jei galima parašykite kaip vadinasi ir kur galima įsigyti ta trišakį šaltam ir karštam vandeniui maišyti su reguliatoriumi.

Busiu dekingas.

Dėčiau paprastą trišakį

Aš dėčiau paprasčiausią trišakį ir šaltą bei karštą vandenį reguliuočiau ventiliais. Skalbčiau karštu, skalaučiau šaltu. Bet nieko neatsitiks, jeigu skalausi karštu.