Gilių kava/kakava

Kategorijos: 

Tai labai skanus nemokamas gėrimas. Ir nesunkiai padaromas.

Surinktas giles supilu į skardinę formą, padedu ant karštos krosnelės ir palieku per naktį. Rytą jos jau būna išdžiūvusios, lukštai suskeldėję, todėl nesunkiai lukštenamos.

Išlukštentas paverdu vandenyje ir suminkštėjusias sumalu mėsmale. Girdėjau, kiti verda piene, bet man užtenka vandens. Juk vis tiek suminkštėja. O pieno įpilsiu gerdamas.

Sumaltas giles vėl pilu į skardą, dedu ant karštos krosnelės ir palieku per naktį džiūti. Kiti skrudina, kad būtų karčiau ir panašiau į kavą, aš - ne. Kad neskrustų, skardą šiek tiek pakeliu nuo krosnelės. Skrudink neskrudinęs, gilių vis tiek nepaversi kava. O jeigu nori kavos, tai juk gali nusipirkti tikros - ne pokario metas. Sumaltas giles aš paprasčiausiai išdžiovinu.

Man švelnus gilių gėrimas labiau panašus  ne į kavą, bet į kakavą. Kad būtų dar panašesnis, tiek tiek įpilu ir kakavos. Gilių gėrimo netgi neverdu, tik plikinu. Kad lengviau supliktų, mėsmale sumaltas ir išdžiovintas giles dar permalu kavamale. Geriu tik baltą, kartais šiek tiek pasaldinu medumi. Kiti dar skanina imbieru, gvazdikėliais ir pačiu velniu. Čia jau skonio ir išradingumo dalykas.

Visokie išminčiai sako, kad gilių kava turi daug kalcio ir dar kažkokių mikroelementų, vitaminų, pasižymi antiseptinėmis, raminančiomis savybėmis, gerina virškinimą ir padeda nuo viduriavimo. O aš ją geriu todėl, kad man skani. Dar svarbu tai, kad  ji neturi kofeino, vadinasi, gali maukti ir vakare.

Komentarai

Yra parašyta

Juk parašyta: "Surinktas giles supilu į skardinę formą, padedu ant karštos krosnelės ir palieku per naktį. Rytą jos jau būna išdžiūvusios, lukštai suskeldėję, todėl nesunkiai lukštenamos."
Gali lukštenti rankomis, gali peiliu.
Kiek ikšlukštensi gilių, tiek jų turėsi. Iš pradžių pamėgink kelias saujas. Gal nepatiks?

Gilių kava

Aš truputi kitaip darau gilių kavą.

Surinktas giles pradžiovinu, tada išlukštenu ir mirkau riebiam piene. Geriausia naminiame, arba pirktiniame, bent 3.5 proc riebumo. Jame reikia mirkyti 2 paras. Šito mirkimo prasmė tokia, kad gilėse yra daug taninų, medžiagų, kurios turi sutraukiančių sąvybių, neveltui ažuolus naudodavo išdirbant odas. Tačiau tie taninai, mums nereikalingi ir kavai suteikia nekokį prieskonį, todėl mūsų tikslas mirkant riebiam piene, juos pašalinti. Taninai tirpsta pieno riebaluose.
Po 2 parų nupilame šį pieną. Giles sudedame į puodą ir užpilame tokio pat riebaus pieno ir riebios grietinėlės mišiniu (santykis pienas:giretinėlė - 1:1) ir verdame apie valandą laiko. Gilės per tą laiką suminkštės.
Išvirus būtu gerai giles išdžiovinti. Po to dar jas dedam ant skardos į orkaitę, kad galutinai išdžiūtu ir kiek paskrustu.
Po viso šito gilės įgauna labai malonu karamelinį kvapą. Sumalame ir galim gaminti gilių kavą.
Aš sumaltus gilių miltelius beriu į verdantį vandenį arba pieną ir paverdu kokias 5-7 minutes.
Kava išeina nuostabaus skonio ir aromato. Kas ragavo niekas nepasakydavo, kad tai galėtu būti gilių kava.