Daržovių daigai išėjo antram gyvenimui

Kategorijos: 

Kaip visada, taip ir šiemet balandžio 20 dieną daigai paliko kambario hidroponiką ir iškeliavo į šiltnamį. Kodėl būtent šita diena? Kažkada pabandėme, buvo gerai, tai paliko tradicija. Jau tikras pavasaris, saulė aukštai, dienos šiltos, o naktinių šalnų žeme šildomas šiltnamis nė iš tolo nebijo.

Daržoves šiemet sėjome vasario 22 dieną. Per du mėnesius pomidorai paaugo nemaži, pradėjo remtis į šviestuvą. Ilgiau laikyti juos namuose nebeliko prasmės. Suvešėjo salierai, petražolės, bazilikai. Nesudygo dalis paprikų, užtat tos, kurios sudygo, jau su pumpuriukais. Kiek vėliau, balandžio 6 dieną, pasisėjome ir agurkų. Paprastai juos sėdavome jau šiltnamyje balandžio 20 dieną, bet šiemet nusprendėme truputį paankstinti. Pernelyg anksti irgi nenorėjome sėti - agurkai hidroponikoje auga taip greitai, kad kambary po šviestuvu nebebūtų likę vietos.

Daugelis mūsų skaitytojų klausia, kaip persodinti daigus? Ar galima į hidroponiką pernešti žemėje augusius daigus? Žemėje jų niekada nedaiginome, bet iš literatūros žinome, kad taip galima. Tik prieš nešant daigus į hidroponiką, reikėtų švariai nuplauti šaknis, gal ir nestipriu kalio permanganato tirpalu. Jeigu žemė buvo užkrėsta kokiomis nors ligomis, po tokio plovimo ligų neturėtumėte pernešti visai hidroponikos sistemai.

Ar galima viename hidroponikos indelyje daiginti daug augaliukų? Taip, žinoma. Taupydami vietą, po vieną daigelį mes ir nedaiginame. Štai pomidorų sėjome indelyje po šešis, bet ne visi išdygo. Tada sėjome papildomai. Taip viename indelyje atsidūrė ir po 10 daigų. Kai kurių šaknys susipynė. Kaip jas atskirti?

Išberiame iš indelio keramzitą, ištraukiame augalus su šaknimis, atpainiojame. Tai kruopštus darbas, bet nelabai sunkus.

Jeigu šaknys ilgesnės, persodindami mes jas prakišame pro skyles indelio dugne. Trumpesnes paliekame indelio dugne. Svarbu, kad jos atsidurtų vandenyje. Taip persodinant, iš vandens į vandenį perkeltas augalas nepatiria jokio streso. Tikriausiai jis nė nežino, kad yra persodintas. Mums nėra taip atsitikę, kad persodinti daigai bent trumpam suglebtų.

Dabar atsargiai užberkime šaknis keramzitu.

Štai pirmasis daigelis persodintas. Aukštesnį pomidorą iškart pririšome.

  

Ne visas daržoves daiginame kambaryje. Salotas, ridikėlius, Pekino kopūstus sėjame jau šiltnamyje, kartu sodiname ir svogūniukus. Viską sudaiginti troboje ir norėdami negalėtume, neturim tiek vietos. O ir reikalo tokio nematome. Salotos, ridikėliai ir taip auga labai greitai, hidroponikos darže - dar greičiau.

Didžiajame hidroponikos šiltnamyje, kurį matote nuotraukose, telpa apie 400 litrų vandens. Supylėme 450 gramų universalių trąšų "Nitrofosas žalias" ir 150 gramų kalcio salietros. Taigi iš viso 600 gramų arba 1,5 gramo litre. Pradžioje, kol daigai maži, užtektų ir vieno gramo litre, bet paprasčiau visą laiką laikytis vienos normos. Hidroponikos vadovėliai sako, kad maksimali norma būtų 2 gramai litre, bet mes tiek niekada nepilame.

Kodėl pylėme dar ir kalcio salietros? "Nitrofosas žalias" turi beveik visus reikalingus mikroelementus, išskyrus kalcį. O su kalcio salietra mes šiek tiek padidiname ir azoto kiekį.

Trąšos paprastai padidina tirpalo šarmingumą, tenka įpilti 80 - 100 mililitrų 75 procentų acto rūgšties. Rūgštis atstato reikiamą pH normą. Augalams geriausia pH5,5 - 6.

Mūsų hidroponikos daržas jau ne naujas, todėl pavasarį tenka atlikti kai kurių parengiamųjų darbų. Pirmiausia - išsiurbti iš vamzdžių dulkes, užsilikusių pernykščių šaknų liekanas, išbirusias keramzito granules.

Po to visą sistemą gerai praskalaujame - į sistemos bačką pilame vandentiekio vandenį,  o iš vamzdynų jį leidžiame lauk. Kai sistema išskalauta ir užpildyta, dar įpilame dėl profilaktikos šiek tiek kalio permanganato tirpalo, kad jis išnaikintų visokias negeras bakterijas.

Šiemet mūsų tradicinė daržo diena sutapo dar ir su katalikų bei stačiatikių Velykomis. Taigi mūsų daigus naujam gyvenimui kėlė dar ir dvigubi prisikėlimo varpai. Vadinasi, dabar pats dievulis, jo mamytė ir visi angelėliai savo sparneliais saugos juos nuo šalnų. Bet jeigu jie nenusaugos, ir šalnų bus, turėtų apsaugoti šiltnamio automatikos valdoma šildymo sistema. Ta sistema jau nuo kovo mėnesio saulėtomis dienomis varė ventiliatoriais į žemę karštą orą, pusės metro gylyje gruntas jau įšilo iki 14 laipsnių. Tai neblogas šilumos rezervas šalnoms.

Pasodinę augalus, šiltnamio automatiką nustatėme vasaros režimu - dabar į žemę bus varomas tik šilumos perteklius. Ventiliatoriai dieną įsijungs tik tada, kai temperatūra šiltnamyje pasieks 29 laipsnius. Įsijungs ir naktį, kai oras šiltnamyje pasidarys vėsesnis, nei žemėje.  Taip dieną žemėje sukaupta šiluma naktį bus sugrąžintas atgal ir apsaugos daržą nuo šalnų. O per vasaros karščius šiltnamis bus aušinamas - šiltnamio automatika jį saugos nuo perkaitimo ir pernelyg didelės santykinės drėgmės. Dar geriau už angelėlius!

 

 

 

 

Komentarai

Šviesa

Sveiki,
puikus vidinis šiltnamis, as esu pasidaręs nediduką eksperimentams. Šiuo metu auginu braškes.
o kaip su šviesa, kiek dienos ir kiek nakties darote?
Taip pat keista, bet pH nuolat po didėja nuo 5,5 iki 6,2 per savaitę. Kaip pas jus ar irgi keičiasi? Ar čia pas mane kažkokios gali būti problemos?

Rūgštis

Kokią rūgštį naudojat pH reguliavimui? Geriau naudoti sieros rūgštį, 30% automobilinio elektrolito turėtų užtekti 100 pipetės lašelių arba 2 gramų kad nuo pH7 numušti iki pH6 100-ui litrų vandens.

Pabandykit "pagydyti" su peroksidu, naudoti sieros rūgštį, ir jei problema vis dar grįš - pasirūpinkit didesniu oro burbuliavimu (galingesniu burbuliatorium).

Šaknys

Sveiki,
Na šaknys kaip ir pradėjo gyti(balti), bet pH kolkas šokinėja. Vakar praploviau švariai visą sistemą ir užpyliau švariai, bet po paros pH 6,3.
PH mažinimui buvau naudojęs pH minus pirktą Kikije kai jis baigėsi paskutinį kartą papildomai naudojau citrinos rūgštį(valgomąją).
Galvoju gal per ilgai šaknys vandenyje? Visada buvau padaręs 15 min. Įjungta pompa ir 15 min. Išjungta. Šiandien perstačiau 15 min. Įjungta ir 45min. Išjungta.
Net trąšų braškėms nupirkau belgiškų specialiai hidroponikai :)

Negydei?..

Tai tu nenaikinai puvimo bakterijų vandenilio peroksidu?

Peroksidas

Sheiki,
Petrai naikinu peroksidu 3% po sriubinį šaukštą kas 3 dienas į 30 litrų vandens.

Sieros rūgštis

Na aš dar kartą pasiūlysiu išbandyti sieros rūgštį. Acto rūgštis mums greitai "išgaruodavo", gal panašiai ir su citrinos rūgštimi. Tuo tarpu naudojant sieros rūgštį pH laikosi gan stabiliai. 1 litras (30% automobilinis elektrolitas) nei euro nekainuoja, o kadangi reikės praktiškai lašelių, jo užteks ilgam.

Jei ir naudojant stabilią rūgštį pH kils, tada jau spręskit oro padavimą - gal padės jūsų laikmačio pakoregavimas, gal tiesiog prireiks galingesnio/papildomo burbuliatoriaus.

Sieros rūgštis

Sveiki,

Ačiū Vincai už patarimą. Naudosiu šiandien sieros rūgštį. O kokiais laiko intervalais jūs maitinate augalus?

Raimundas

Koregavimas

Įvairiai, pamatuojam kas savaitę ar rečiau, o jau "maitinti" reikia tada, kai tie pH ar TDS matavimai rodo, kad kažko jau konkrečiai trūksta. Nelabai galėčiau tiksliai/vidutinšikai pasakyti, kas kiek laiko reikia "maitinti". Tiesiog pamatuoji ir nusprendi.

Vandens pompos timingas

Sveiki Vincai,
Turbūt netaip paklausiau. Klausimas ar valdote vandens pompą ar vanduo per augalų šaknis nuolat cirkuliuoja.
Aš iš pradžių 15 min. Įjungdavau cirkuliaciją ir 15 min. Išjungdavau. Dabar paretinau su mintimi gal per daug laiko praleidžia skystyje. Juk keramzitas visvien šlapias.
Dėl oro tai galvočiau kad turėtų užtekti. Naudoju 400 litrų per val. Oro kompresorių iš jo viena šaka nuolat burbuliuoja į talpą (35 litrai), o kita per burbuliavimo žarnelę burbuliuoja tiesiai į vieną augalų vamzdį( 8 augalai vamzdyje).
Beje pradėjau naudoti elektrolitą matysiu per kelias paras kaip elgiasi gal išties pH nekis.

Raimundas

Laikmatis

Laikmatį įjungiam, kai matom, kad vanduo nespėja išbėgti ir kyla lygis (ypač kai šaknų daug prisiveisia), bet turbūt gera idėja ir pastoviai riboti siurbliuko darbą - ir oro turbūt daugiau, ir įranga ilgiau gyvens.

pH

Sveiki,
panašu, kad pH stabilizavosi, jei ir didėja tai 0,05 per parą. Ačiū už pagalbą.

Taip pat noriu pasakyti, jog cirkuliacinį siurblį jungiu 15min. kas valandą ir panašu, jog augalams to pakanką. Taip kad galima dar nemenkai sutaupyti el. energijos ir siurblių darbo valandų.

Tik kažkaip pastebėjau, jog ridikėliai leidžia naujus lapus labai šviesios pigmentacijos. Galvoju, kad gali būti jog per daug šviesos iš ledų?

Raimundas

Šviesa

Šviesos ne per daug. Jeigu lapai labai blyškūs, jos tikriausiai per mažai.