Liudos šilumokaitis vandenį šildo dykai

Kategorijos: 

Jūsų name įvestas vandentiekis, bet neturite karšto vandens, o turėti negalite, nes neturite centrinės šildymo sistemos? Nėra kur prijungti šilumokaičio, nes paprasčiausia dviejų skylių kaimo viryklė be vandens kontūro? Bet pažiūrėkit į Liudą iš Iždonų kaimo! Jai vanduo dykai šyla nuo kamino dūmų.

Liudos name irgi paprasčiausia dviejų skylių kaimo viryklė. Vandentiekio vandenį pasišildo elektrinu šilumokaičių. Bet tai brangu.

Ant pirmosios skylės ji verda valgį, o antroji kaip ir nereikalinga. Kartais ant jos užsikaičia didelį puodą ir pasišildo vandens. Bet tai labai nepatogu. Būtų daug patogiau, jei karštas vanduo bėgtų iš krano, ir tam nereikėtų elektros. Bet kaip padaryti, jeigu paprasčiausia mūrinė viryklė neturi vandens kontūro?

Viskas labai paprasta. Nereikia nei vandens kontūro, nei šildymo sistemos, nei brangaus šilumokaičio. Galima ant viryklės užkaisti sandarų vandens katilą. Bėgini į jį pro apačią šaltą, o viršuje išbėga karščiausias. Tokį katilą labai paprasta pasidaryti iš seno dujų baliono. Tik reikia jį švariai išplauti, kad nebeliktų specifinio nemalonaus kvapo. Tokį balioną stačią gali puikiausiai užkaisti ant antrosios skylės, o pirmoji tegu ir toliau lieka maistui virti.

Vandens katilą reikėtų šiek tiek įleisti. Kuo giliau įleidi, tuo jis greičiau kaista. Bet iš to gali atsirasti problema - žemai įleistas katilas stabdys dūmus. O Liudos viryklėje dar įmontuota metalinė orkaitė, į kurią atsirems žemiau įleistas katilas. Dūmams kelio neliks visai. Ką daryti? Mesti velniop orkaitę? Bet ji gali praversti!

Pasirodo, šilumos galima paimti daug, katilo giliai neįleidus. Katilo dugne įvirinau kupolą, kurį padariau iš kito, šiek tiek plonesnio dujų balino. Katilo talpa šiek tiek sumažėjo, užtat kelis kartus padidėjo šildomas plotas. Antroje nuotraukoje šiek tiek matyti, kad liepsna truputį užsiriečia ir lenda į kupolą.

Vieną tokį vandens šildytuvą aš jau buvau pasidaręs ir išbandęs savo namuose. Veikia gerai. Bet jis - be kupolo liepsnai įeiti, taigi šildymo plotas mažesnis, vanduo kaista daug lėčiau, negu šitame. Liudos katile 40 litrų visiškai šalto vandentiekio vandens prikaito taip greitai, kad ir aš pats nustebau. Po pusvalandžio iš krano jau bėgo toks karštas, kad net garavo.

- Čia tai bent! - stebėjosi šeimininkė.

Ta šiluma, kuri eitų pro kaminą lauk, dabar taupo elektrai eikvotus pinigus.

Ar toks katilas neužvirs? Ilgai kūrenant ir nenaudojant karšto vandens - taip. Liuda sakė viryklę kūrenanti labai mažai, ją kursianti tik vandeniui pasišildyti. Tačiau atėjo žiema ir paaiškėjo, kad kūrenti reikia daugiau, o vanduo per stipriai užkaista. Ką daryti?

Kitame kambaryje už sienos įtaisiau dvigubą gyvatuką. Dabar jis apsaugo ekonomaizerį nuo perkaitimo ir dar pašildo kambarį. Kūrenk į sveikatą!

Taigi toks visai paprastas šilumokaitis dar tarnauja ir kaip šildymo sistemos katilas. Įsirengti jį gali bent kiek nagingesnis namų meistras.

 

Komentarai

Sveiki. Planuoju ateityje

Sveiki. Planuoju ateityje darytis tokį ekonomaizerį ir susidūriau su keleta klausimų. 1. Kaip pajungtas gyvatukas ir kokiu principu be siurblio per jį cirkuliacija vyksta ? Nes jungiant nuosekliai karšto vandens išėjimui, kiek suprantu šils tik atsukus čiaupą. 2. Ar labai įtakoja per kur bus paduodamas vanduo (per viršų ar apačią). 3. Ne žiemos sezonu, vandenį šildys saules kolektorius (sodyboje vandentiekis lauko dušo principo, bakas viršuje), tačiau krosnį gali tekti dar užsikurti, tai iš bako jau ateis šiltas vanduo i ekonomaizerį, ar maitinant jau šiltu vandeniu neužvirs vanduo ?

Verčiau paskambink

Jeigu Edgaras nežinai, kaip veikia savitakinė šildymo sistema, kol kas nieko panašaus nepradėk. Verčiau paskambink, mėginsiu paaiškinti abėcėlę.

Dėl viso pikto dedu savitakinės šildymo sistemos schemą. Liudos ekonomaizeris su gyvatuku - tokia pat, tik mažesnė, šildymo sistema. Atkreipiu dėmesį, kad šilumos šaltinis (katilas) žemiau už visus radiatorius. Todėl sistema gali veikti ir be cirkuliacijos siurblio.

Sveiki. Pagaliau pasidariau

Sveiki. Pagaliau pasidariau šį senai planuotą ekonomaizerį, tačiau manau, kad per mažai įleidau į vidų jo apačią. Vanduo šyla, veikia, tačiau manau kad galėčiau dar daugiau iš jo išspausti, nes 45l vandens iki 50 laipsnių sušyla tik per dvi kūrenimo valandas, todėl noriu patarimo. Kuris būdas būtų efektyvesnis, ar virinant kupolą iš siauresnio baliono, ar dar keletą centimetrų įleisti giliau patį balioną? Ačiū.

Aš ir kupolą įvirinčiau, ir

Aš ir kupolą įvirinčiau, ir truputį žemiau nuleisčiau visą katilą. Namuose taip ir pasidariau. Dabar ir mano ekonomaizeris - su kupolu viduje. Labai gerai paima šilumą, kaista greitai.