Metalinio dūmtraukio vamzdžio galiukas, du tušti skardiniai pinotekso indeliai, 12 V ventiliatorius iš seno kompiuterio - ir štai jums puikiausia medžio dujų viryklė.
Puodą mėsos galima išsivirti keliomis saujomis smulkių pagaliukų. Kuo smulkiau sukapoji pliauską, tuo stipresnė liepsna. Tokia krosnelė labai patogi iškyloje. Jeigu išėjot į turistinį žygį, galit kūrenti smulkiais miške rastais pagaliukais, trumpomis šakelėmis. Apie tokią krosnelę sėdėti taip pat jauku, kaip ir prie laužo. Ir nereikia viso vežimo malkų. Be to, jokios grėsmės, kad padegsite mišką. Juk tai - ne laužas, tai - sandari krosnelė.
Jeigu ventiliatoriaus apsukos reguliuojamos, liepsną galima padaryti ir mažesnę, ir labai didelę. Blynai kepa nepaprastai greitai. Užsižiopsosi - gali sudeginti. Kartais geriau susimažinti liepsną arba visai išjungti ventiliatorių. Beje, ši krosnelė gerai veikia ir be ventiliatoriaus, tik ilgiau trunka, kol įkuri ugnį.
Tai nėra mano idėja. Krosnelę mes su Vincu pasidarėme pagal tokią internete rastą schemą:
Turėjom metalinio dūmtraukio galiuką, metalo lakštu užvirinom vieną jo galą, palikdami skylių orui įeiti. Tai dugnas. Privirinom tris kojas - stovi puikiausiai. Beveik pačiame viršuje irgi prigręžiojom skylių. Pro čia irgi įeis oras. Du tušti pinotekso indeliai - puikiausias apvalkalas. Kai vamzdyje dega pagaliukai, oras tarp jo ir apvalkalo labai įkaista, kyla aukštyn ir pro skyles viršuje eina į pačią liepsną. Kad vėjas nenešiotų liepsnos, uždėjau skardinį gaubtą iš sąvartyne rasto seno šutintuvo.
Iš esmės tai medžio dujų generatorius arba dvigubo degimo krosnelė. Visa paslaptis yra tai, kad malkos vamzdžio dugne stipriai įkaista, bet ten sudegti negali (trūksta deguonės), išsiskiria degios dujos (pirolizė), jos kyla aukštyn ir čia sudega, gavusios pliūpsnį karšto oro. Kada krosnelė gerai įsidega, liepsna būna be dūmų. Visi dūmai paprasčiausiai sudega. Štai iš kur toks efektyvumas.
Komentarai
Robertas
Petrai -
TU šaunuolis, kad gamini visokiausius atradimus. Ar negalėtum ydeti daugiau nuotraukų ar bent padaryti galerija kur būtų galima pamatyti daugiau ir detalių tavo pasigamintu daiktų. Aš neisradejas ir kartais tikrai sunku surasti teisingą. Mintį.
AČIŪ!
Robertui
Zingsnis po zingsnio su nuotraukom kaip tokia pasidaryt galima rasti INSTRUCTABLES .COM svetaineje
paieskokit "Large portable wood gasifier stove" ir "Easy large portable woodgas stove"
-Rokas
P.S. tam puslapyje yra daugybe geru dalyku kuriuos galima pasidaryti paciam :)
Ernestas
Dėja tai labai sudėtinga viryklė, lyginant su man žinoma: paimi bedzo plūklą, pastatai sausą kaladę vertikaliai, padarai 3-4 įpjovas, į vidų pripili bendzino, ar kokio kito skysčio uždegi ir turi pačią paprasčiausią viryklę, kol nesudega medis :)
Pliusai ir minusai
Taip, degantis kelmas yra daug paprasčiau, bet...
Viryklė kur kas patogiau.
Visgi ši viryklė nėra tokia paprasta, kaip man atrodė iš pradžių. Ji lengvai įkuriama, ja galima sukelti labai aukštą temperatūrą, ventiliatoriumi padidinus oro srautą. Tačiau, verdant ką nors ilgiau, ją reikia kurstyti, o tai nepatogu, nes malkeles tenka dėti per viršų. Kitas minusas - ventiliatorius, kuriam reikalinga elektros srovė. Galima, aišku, apsieiti ir be ventiliatoriaus. bet ugnį įkurti sunkiau, degimas prastesnis.
Daug paprasčiau ir patogiau yra pypkės tipo viryklė, kurią pasidariau iš 15 cm skersmens metalinio dūmtraukio alkūnės ir įstačiau į senąją kaimo viryklę. Tačiau apšiltintą "pypkę" būtų galima naudoti ir vieną, pasistačius kieme ar išsivežus kur nors į žygį. Aišku, reikėtų jai pritaisyti šiokias tokias kojas. "Pypkė" kurstoma pro šoną, o tai labai patogu, ji truputį didesnė, užtat nereikia jokių ventiliatorių. Kaip veikia mano reaktyvinė pypkė, galite pasižiūrėti čia: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/i%C5%A1-senosios-kaimo-virykl%C4...