Reaktyvinė krosnis orui šildyti

Kategorijos: 

Paskaitę apie reaktyvinę krosnį, kurią pasidariau iš senosios kaimo viryklės, paskambino keletas mano skaitytojų. Jie kalbėjo apie tą pačią problemą: senoji viryklė su sienele labai negreitai įšildo trobą. Žmonės turi nusipirkę kaimo sodybas, nuvažiuoja ten savaitgaliais, ir turi visą pusdienį labai smarkiai kūrenti,  kol sienelė pradeda šilti. Ar nebūtų galima ką nors padaryti, kad ji įšiltų greičiau?

Taip, išeitis yra. Tiesa, sienelės labai greit neįšildysi - tam ir yra šilumos akumuliatorius, kad ilgai šilęs, po to jis ilgai atidavinėtų šilumą. Bet orą troboje galima įšildyti labai greitai. Keletas labai paprastų patobulinimų.

Pirmiausia reikėtų iš senosios viryklės pasidaryti reaktyvinę krosnį, kad liepsna metalinio vamzdžio pypke kiltų aukštyn. Tokioje liepsnoje puodai labai greitai užverda, o blynai kepa akimirksiu, be to, pagerėja degimas (ugnis būna be dūmų), todėl reikia mažiau malkų. Tokią reaktyvinę krosnį labai paprasta pritaikyti orui šildyti.

Štai kaip darėme mes su Vincu.

Pirmiausia susiveikėme seną buitinį dujų balioną. Nors jis nebetinka naudojimui pagal paskitį, bet šilumos kolektoriaus paskirtį gali atlikti puikiausiai.

Viršutinę baliono dalį nupjovėme, ir išėjo toks kaip ir vamzdis vienu galu. Beje, tai labai gero, atsparaus metalo indas.

Dabar ilginame reaktyvinės krosnies pyklę, kad ji išlįstų gerokai virš viryklės stalo. Pypkę nesunku pailginti, maunant vamzdžius vienas ant kito.

Pailginę p;ypkę, ant jos užmauname nupjautąjį dujų balioną, apvertę jį aukštyn dugbu. Ant dugno galima padėti ir arbatinuką - tikrai užvirs.

Kuriame upgnį. Darydami tai, mes šiek tiek abejojome: ar tikrai bus trauka? Juk dūmai bus verčiami kiti pypke aukštyn, paskui tuo kupolu turės leistis žemyn. Ar nuo to nesimažės trauka?

Pasirodo, trauka net padidėjo! Ugnis labai greitai užsidegė už pradėjo degti su ūžesiu. Metalinis iš dujų baliono padarytas kupolas pradėjo labai greitai kaisti, ir mes turėjome nutraukti eksperimentą. Metalas staiga įkaito vos ne iki raudonumo, nuo jo pradėjo sklisti stipriai smirdintys dūmai - užsidegė dujų baliono dažai. Stop! Balioną teks nušveisti - pakilti nedaržytą arba nudažyti karščiui atspariais dažais.

Tiesą sakant, mes nė nesitikėjome tokios aukštos temperatūros. Nepaprastas prietaisas! Prie šitaip kaitinamo metalinio kupolo pastatyk paprasčiausią buitinį ventiliatorių, nukreipk į jį oro srautą ir turėsi kelių ar keliolikos kilovatų oro šildytuvą.

O sienelė? Taip, šils ir sienelė - ji kaups perteklinę šilumą, kurią atidavinės naktį, kai krosnis bus užgesinta. Senoji koklinė sienelė - puikus šilumos akumuliatorius ir kamino dūmų ekonomaizeris. Atėmus didžiają dalį šilumos metaliniu kupolu, sienelė vis tiek turėtų šilti, nes dūmai kupole nebūna ataušinami visiškai.

Ar šilumos kupolą galima daryti tik iš seno dujų baliono? Žinoma, ne! Tai gali būti ir kokia nors metalinė statinė. Kuo didesnė statinė (didesnis aušinamas plotas), tuo ji greičiau įšildys patalpos orą. Tarkim, standartinė 200 litrų skardinė bačka veiktų kaip pusantro kvadratinio metro nepaprastai karštas radiatorius.

Komentarai

Kamino modifikavimas

Reiktu atkreipti dėmesį, kad darant tokius patobulinimus, patobulinti reiktų ir kaminą. Senos krosnies kaminas greičiausiai bus be indėklo. Kai pro kaminą išmetamas karštas dūmas, viskas OK. Bet kai įvairių ekonomaizerių ir kitokių patobulinimų dėka dūmas atšaldomas, dūmuose esantys garai kondensuotis pradeda jau kamine. O garuose yra ir visokių agresyvių medžiagų, kaip rūgštys ir pan. Susikondensavusios rūgštys pradeda ardyti kaminą. Problema sprendžiama dedant nerūdijančio plieno indėklą su talpa kondensatui rinktis apačioje, arba reguliariai permūrijant kaminą :)

tikrai Andrius

Problema paprastesnė

Problema sprendžiama paprasčiau - nei dedant labai brangų indėklą, nei permūrijant kaminą:
1. Kūrenant sausomis malkomis, kurios beveik nebeturi drėgmės;
2. Surenkant kondensatą.
Mano malkos per vasarą saulėje labai gerai išdžiūsta, ir kondensato beveik nebūna. Antrame aukšte esu įtaisęs metalinio vamzdžio įdeklą, bet kondensato surenku labai mažai - vos kelis litrus per visą žiemą. Be to, prieš patekdami į kaminą, dūmai privalo užsukti į rūkyklą. Ten padėti lašiniai ar mėsa ne drėgta, bet džiūsta. Iš to darau išvadą, kad kondensato pavojus yra labai smarkiai išpūstas įdėklų gamintojų ir pardavėjų marketingo. Aš jau seniai nebetikiu marketingo aferistais ir tikrinu visas jų skleidžiamas "teorijas".
Su kondensatu maždaug aišku - jį galima subėginti į indą. O ką daryti su dervomis, kurios limpa prie dūmtraukio, užkemša jį, ardo plytas?
Jas reikia sudeginti. Reaktyvinė krosnis nuo įprastinės skiriasi tuo, kad čia pasiekiama aušta temperatūra (liepsna nėra aušinama), todėl prasideda "švarus" degimas. Kai krosnis įkaista, o ji įkaista labai greitai, malkos ima degti be dūmų. Štai kodėl malkų reikia gerokai mažiau, o kaminas negauna dervų - jos paprasčiausiai sudega. Pasiekus 1000 laipsnių, netgi vanduo skyla į deguonį ir vandenilį, jis sudega. Nežinau, ar tai įmanoma reaktyvinėje krosnyje, bet dujų generatoriuje - tikrai. Mes su Vincu medžio dujų generatoriuje esame sudeginę kelis gumos gabalus - jie irgi sudegė be dūmų.

G.

Tokiu peciumi, patalpa sildau visa ziema ir galiu pasakyti,visiskai pasiteisino,kurenu sausa malka jokio kondensato[nuo briketu kondensatas bego siena]...pasidariau is seno vandens boilerio...nors kam rodziau brezinuka pries gaminant,sake,nesamone....

kondensatas

butent, kad dūmuose esantys garai kondensuojasi tada, kai yra šaldomi, o ne kamine, pro kuri iseina jau ir taip atsale, del ekonomaizerio, kaip rasot

Siaip pritaikymo peciui ideja

Siaip pritaikymo peciui ideja tikrai labai idomi ir paprasta. Tie kas rimciau susidomes, tai turetu zinoti, kad norint pasiekti geriausia efekta silumos kelimo kamina (Pypke) Reiktu izuoliuoti, kad susidarytu kuo didesni temperaturu skirtumai.

Taip, pypkę geriau izoliuoti

Taip, apšiltinus pypkę, trauka padidėja, o degimo temperatūra dar pakyla. Liepsna neturi būti aušinama - šilumą reikia paimti tada, kai degimas pasibaigia. Darydamas ekonomaizerį, pypkei užmausiu storesnį skardinį apvalkalą, o į tarpą prigrūsiu akmens vatos. Galima būtų į tarpą prigrūsti molio tešlos, bet aš noriu lengvesnės konstrukcijos.

M.J

Jei nori lengvesnes konstrukcijos daryk, pjuvenu ir molio misini. Pjuvenos zinoma sudegs, bet gausis oro tarpai. O oras puikiai izuoliuoja siluma. Nezinau ar parasta akmens vata susidoros su tokia temperatura. Jei ne moli tai tada geriau vermikulita, ar perlita naudot manyciau...

Akmuo nedega

Taip, visai geras pasiūlymas daryti korėtą molio mišinį. Pjuvenos sudega, lieka molio korys - tai net sąmojingas sprendimas! Vasarą, darydamas didesnę lauko krosnį, būtinai pasinaudosiu. Bet dabar užteks paprastesnio sprendimo.

O kodėl tu manai, kad "paprasta" akmens vata "nesusidoros" su aukšta temperatūra? Bene marketingo profesionalai įtikino, kad akmuo (mineralas) dega, ir reikia nepaprastos, brangesnės? :) Aš visada visiems sakau: tikrinkite visas marketingo sukčių "teorijas". Paimkite "paprastos" akmens vatos ir pamėginkite ją sudeginti, žiūrėkite, ar ji tikrai dega. Aš jau tikrinau. Beje, man patinka tikrinti visas legendas, ypač - tas, kurias labai lengva patikrinti.

Puikumėlis !!!

Labai įdomi idėja, tik ne visai supratau apie apšiltinimą. Kurią vietą reikia šiltinti?

Šiltinkit visą pypkę

Reikia šiltinti visą pypkę - tą vietą, kur būna liepsna ir kur karštis kyla aukštyn. Jeigu liepsna aušinama, nepavyksta pasiekti aukštos temperatūros, todėl ne visas kuras sudega. Tai - didžiausia senųjų viryklių ir krosnių bėda, jos labai "dūmija". Pypkę reikia šiltinti ir aukščiau, kad joje išsilaikytų daug aukštesnė temperatūra, nei aplinkoje - tada susidarys labai gera trauka, kuri reikalinga papildyti ugnį oru, be to, aukštoje temperatūroje baigs degti pirolizės metu atsiradę dūmai. Tokia pypkė siurbia orą lyg ventiliatorius, ugnis ima ūžti, tarytum į ją stipriu ventiliatoriumi pūstumei orą.
Žodžiu, šiltinkit visą pypkę nuo apačios iki viršaus. Maniškei, kuri dar nebaigta, esu apšiltinęs tik apačią (degimas tikrai pagerėjo), todėl iš nuotraukų ne viskas aišku.

Ieškau meistro, galinčio mano

Ieškau meistro, galinčio mano troboje įrengti reaktyvinę krosnį kaip šiamė straipsnyje. Normali kaimiška koklinė sienutė su virykle yra. Mano telefono Nr. +37065088366. Dėl kainos su auksarankiu tikrai sutarsime. Petrai - atsiliepk!!!!!

Duomenys yra

Mano elektroninio pašto adresas yra po kiekvieno straipsnio ir jo komentarų. Kas nori, kreipiasi asmeniškai.

Daro

Šis tarpas neturi būti mažesnis už vamzdžio skersmens plotą. Mažesnis tarpas stabdys dūmus ir mažins trauką.

As turejau minty, ar daro

As turejau minty, ar daro itaka pypkes / baliono skersmens santykis?
Maciau Jus daret, turbina is siauro duju baliono, jo skersmuo beveik lygus pypkes skersmeniui. Cia balionas ir pypkes skersmuo skiriasi labiau. Kaip del sito?

Aiškinu dar sykį

Aš tai ir mėginu paaiškinti. Turbinos skersmuo turi būti toks, kad aplink vidinį jos vamzdį liktų tiek vietos, kaip ir pačiame vamzdyje. Kaip tai nustatyti? Pasimatuoji turbinos ir jos vidinio vamzdžio skersmenų plotus. Iš turbinos skersmens ploto atimi vamzdžio skersmens plotą. Skirtumas negali būti mažesnis už vamzdžio skersmens plotą. Didesnis - gali. Kuo didesnis, tuo geriau dūmams praeiti.
Dabar aišku?
Bet jeigu kur nors matei, kad kur mano turbinos plotas yra beveik toks pat, kaip ir jos vidinio vamzdžio, tai tau, švelniai tariant, kažkas ne taip pasirodė.

Supratau, prie turbinos

Supratau, prie turbinos privirintas vamzdzio galas pypkes tvirtinimui sudare iliuzija, kad turbina siauresne nei atrodo. Paskaiciavau plotus, viskas tvarkoje. Aciu.

Planuoju vidini turbinos

Planuoju vidini turbinos vamzdi daryti is 10cm skersmens metalinio kanalizacijos vamzdzio. Ar nebus per siauras?

Veiks ir toks

Aš dėčiau storesnį, bent 13 centimetrų, bet, žinoma, veiks ir toks. Siauresnis mažiau praleis dūmų, taigi šiek tiek nukentės krosnelės galingumas.

O kokio skersmens turetu buti

O kokio skersmens turetu buti vamzdis kuriuo is turbinos i kamina iseina dumai: ar tokio pat skersmens kaip ir turbinos vidinis vamzdis, ar didesnis?

Toks pat

Svarbu, kad nebūtų plonesnis. Gali būti toks pat.

Daro

Nesupratau tokio gudraus išsireiškimo: vamzdžio skersmens plotą. Ko gero turėjo būti: vamzdžio skersmenį (plotį). Ačiu už atsakymą.