Ekonomaizeris židiniui - vandenį šildo kamino dūmai

Kategorijos: 

Štai šis kamino dūmų aušintuvas arba ekonomaizeris prieš gerą savaitę atsirado ukmergiškio Juliaus Kazėno bute ant metalinio židinio. Namą Julius šildo dujomis, o vieną didžiulę svetainę - dar ir tuo židiniu. Kūrendamas jis netruko pamatyti, kad metalinis dūmtraukio vamzdis įkaista vos ne iki raudonumo. Ar tikrai reikia leisti į kaminą šitokius karštus dūmus? Kūreni, kūreni, o naudos kaip ir nėra... Ar negalima būtų tą šilumą kaip nors paimti, neprarandant kamino traukos?

Kuo karštesni dūmai, tuo lengviau jie kaminu kyla į viršų. O juos atšaldęs rizikuoji prarasti trauką. Visgi yra toks stebuklingas prietaisas, kuris aušina dūmus, bet traukos nesumažina. Tai reaktyvinis ekonomaizeris, jis veikia kaip turbina, pats stumdamas dūmus lauk. Mudu su Vincu jį sukūrėme, nusižiūrėję nuo reaktyvinių pečių. Ekonomaizeris gali šildyti tik orą, bet daug efektyviau šiluma paimama, jeigu kamino dūmai aušinami vandeniu.

Toks įrenginys daromas iš dviejų dujų balionų - storesnio ir plonesnio. Jų skersmenis reikia parinkti taip, kad plonesnysis balionas tilptų į storesnįjį. Galima naudoti skysto deguonies ir automobilinį skysto butano balionus.

Iš plonesniojo baliono daroma ekonomaizerio turbina. Išpjaunamos skylės, kad pro galą būtų galima įkišti metalinį dūmtraukio vamzdį. Tas vamzdis eina beveik iki turbinos viršaus. Juo karšti dūmai iš židinio kils aukštyn, o po to staiga atšalę lengvai kris žemyn. Jiems išeiti apačioje įtaisomas kitas dūmtraukio vamzdis, kurį šioje nuotraukoje virina Vincas.

Kai turbina sutvarkyta, ji pro išpjautą skylę kišama į storesnįjį dujų balioną. Plyšiai sandariai užvirinami. Storesnysis balionas jau šilumokaitis - jis bus pilnas vandens. Šaltas vanduo pro vamzdelį apačioje pateks į vidų, o pro kitą vamzdelį viršuje ištekės karštas. Metro aukščio šilumokaitis sukuria gana stiprią vandens srovę. Jeigu boileris stovės aukščiau, nereikės jokių cirkuliacijos siurblių ir termostatų.

Turbinos apačioje įtaisytas vamzdelis kondensatui išbėgti ir valymo anga. Anga atidaroma ir uždaroma, išsukant arba įsukant vieną varžtelį.

Kiek dažnai reikės nuiminėti tą dangtį ir valyti ekonomaizerį? Žiūrint, kokiomis kūrensite malkomis. Pernai žiemą aš pats kūrenau beveik nedžiovintomis, tai panašų ekonomaizerį valiau kas dvi savaitės. Tai tėra toks sunkus darbas, kaip gali atrodyti. Labai panašu į pelenų valymą, tik reikia iš kokios lanksčios žarnos pasidaryti krapštiklį.

Štai ekonomaizeris stovi ant židinio, prijungtas prie boilerio. Nekantraudami kuriame ugnį. Julius šiek tiek nerimauja, kad gali netraukti dūmų. Viskas tvarkoj, trauka yra.

Julius deda ranką prie ekonomaizerio. Šyla!..

Viršuje juodasis balionas jau karštas, apačioje dar šaltas kaip ledas. Tai rodo labai gerą vandens apytaką. Mat vonioje stovi itin efektyvus 100 litrų boileris, kuris labai gerai paima šilumą ir ataušintą sistemos vandenį grąžina atgal į ekonomaizerį. Tas boileris - tai indas inde. Beje, sistemai dar reikalingas nedidelis išsiplėtimo indas ir nuorintuvas. Sistema užpildoma vandentiekio vandeniu.

Juliaus boileris yra neapšiltintas ir vonioje veikia kaip didelis radiatorius. Kaip radiatorius veikia ir pats ekonomaizeris, šildydamas svetainės orą. Tačiau vanduo pamažu praranda šilumą. Per naktį boileryje jis atvėsta. Gal vis dėlto šiltinti?

Juliui patariau kol kas palaukti, paeksperimentuoti. Juk dar ne žiema, savo židinį jis kūrena menkai. O žiemą kūrens ištisai. Kol degs židinys, visą laiką bus šildomas ir vonios kambarys, o labiau įkaitęs vanduo gal išlaikys pakankamą temperatūrą iki ryto?

O svetainėje nesumažėjo šilumos? Juk metalinis dūmtraukio vamzdis dabar nebe toks karštas... Ne, nesumažėjo. Dūmtraukio karštis mažesnis, bet šalia atsirado karšto vandens kupinas ekonomaizeris, kurio paviršiaus plotas gerokai didesnis už dūmtraukio.

- Svetainė šyla kaip šilusi, o boileris vandens pašyla dykai! - stebisi žmogus.

Iš tiesų boileris dykai jam nepašyla. Yra truputį kitaip. Anksčiau, pro kaminą leisdamas karštus dūmus ir pinigus, jis dykai šildė Ukmergės orą.

 

 

 

Komentarai

Nuomone

Manau Juliui reiktu patraukti spintele nuo zidinio, bent per gera sprindi arba apklijuoti su siluma atspindincia termo izoliacija

LIUKS

LIUKS

Tokiu irengiuniu reiktu daug

Tokiu irengiuniu reiktu daug kam :) saunu kad yra zmoniu kurie pasidalina tokia infromacija nepagaili savo laiko ir sviecia kitus
Pats toki galvoju pasistatyti ant savo atmos kieto kuro katilo,
senoj sistemoj turejau boilrei kuris butu galejes pasiteirauti tokiam tikslui, bet kvailas ismeciau i metalo lauza :D

Taip, labai tinka kieto kuro katilams

Mes jau padarėme kelis ekonomazerius kieto kuro katilams. Veikia užtikrintai.
Juos galima jungti prie atskiro boilerio, bet vienam boileriui šilumos bus per daug - vanduo užvirs. Geriausia ekonomaizerį jungti prie bendros sistemos. Daroma taip, kad į ekonpmaizerį patektų grįžtantis sistemos vanduo, o pašildytas eitų į katilą. Pašildžius įeinantį vandenį, pečius dega geriau, nes jame laikosi aukštesnė temperatūra. Sistemos galingumas labai padidėja be papildomų kuro sąnaudų.
Labai gerai į ekonomaizerį leisti iš akumuliacinės talpos grįžtantį vėsesnį sistemos vandenį. Kuo šaltesnis vanduo patenka į ekonomaizerį, tuo geriau atvėsinami dūmai, tuo daugiau iš jų paimama šilumos.

Reiks tuo butinai uzsiimti

Reiks tuo butinai uzsiimti tik vietoj Jusu naudojamu dvieju balionu galvoju panaudoti sena tarybini boileri ten viskas jau paruosta tik reikia kelias skyles padaryti papildomas :)
jeigu nepavyks tokio gauti reiks i lazyna lek ieskoti balionu

Norėčiau matyti

Turi galvoje tą indą inde?..
Būtų įdomu pažiūrėti. :)

Taip ji ir turiu galvoje :)

Taip ji ir turiu galvoje :) kaimynas berods turejo jei dar neismetes, jei lengviau pavyks gauti balionus tai is ju darysiu.

Pirmiau reikia suprasti konstrukciją

Man būtų įdomiau pažiūrėti, kaip tu darysi iš boilerio. Turėtų būti labai linksma.
Turiu bendro pobūdžio patarimą: prieš pradėdamas ką nors daryti, o tuo labiau - keisti ir "tobulinti" konstrukciją, pirmiau pasistenk ją suprasti. Kol kas, kaip matau, dar negali padaryti nieko.

Juk viskas ten tai pat kaip

Juk viskas ten tai pat kaip sujungus du balionus ir padarius vandens kontura is ju, tik virsus pats bus be vandens o tik metaline skarda,nes tas vandens konturas eina aplink ta stora vamzdi bet tik ne ant galu jo, o viduje to boilerio istatysiu apsidyta ugniai atsparu vamzdi, ar as ne taip konstrukcija suprantu?

Vis dėlto susipažink su konstrukcija

Man atrodo, tu ir ekonomaizerio konstrukcijos dar neperpratai. Kažkur prie kitų straipsnių yra schema.
Mintyse mėginau dėlioti, kaip tu įstatysi tą ugniai atsparų vamzdį. Kaip jį privirinsi prie vidinio indo? Tarkim, perpjausi išorinį indą, numausi, tada vamzdį privirinsi, Tada vėl dėsi išorinį, vėl virinsi... Daug beprasmiško darbo, bet teoriškai tai įmanoma. Lieka tik vienas klausimas: o kaip su vamzdžiu dūmams išeiti? Vėl tas pats?

Norejau pono Petro paklausti

Norejau pono Petro paklausti ar nieko tokio jeigu vietoj ugniai atsparaus vamzdzio ekonomaizeriui naudosiu ne ugniai atsparu vamzdi kurio sieneliu storis 6mm?
Kaip suprantu ugniai neatsparus greiciau gali isdegti nuo tokios aukstos temperaturos? Ar klystu? Bet kadangi jis bus naudojamas garaze kur bus kurinama tik karta i savaite ar reciau tai turetu ilgiau tarnauti nei kurenant istisa savaite?

Storas laikys ilgiau

Taip, ugniai atsparus yra atsparesnis, bet 6 milimetrų paprasto metalo taip greit nesudeginsi.

Dar klausimas ponui Petrui,

Dar klausimas ponui Petrui, gal kartais pamatavote kokia siluma iseina per kamina is ekonomaizerio, kazkur rasete apie kondensato susidaryma tai lyg uzsiminete apie ja bet berots sakete kad matavimo prietaisas sugedes tai pasikliovete jutimine informacija, gal jau susitaisete prietaisa ir galite pasakyti tiksliai?
Beje ar kamino vamzdis ekonomaizeriui turi buti didelis tarkim 12cm ar gali buti ir mazesni tarkim perpus mazesnis 6cm?

Reikia bandyti

Iš mano ekonomaizerio, kuris aušinamas vandeniu, dūmai išeina apie 70 laipsnių. Matavau pačių dūmų temperatūrą. Kondensatas susidaro tik pačioje pradžioje, kol šildymo sistema dar nebūna įšilusi. Bet jeigu malkos sausos, nebūna ir pradžioje.
Kuo storesnis vamzdis, tuo mažesnis dūmų stabdymas. Aš nedėčiau siauresnio, nei 13 centimetrų. Tokie būna standartiniai vamzdžiai prie krosnelių ir židinių.
Bet jei pakura maža, malkų iškart nenorėsi sudeginti daug, gal dūmai tilps ir į tuos 6 centimetrus? Kiemo viryklėje esu panašų kaminuką naudojęs - traukė.

Ekonomaizeris

Sveiki,labai sudomino burbulas,galvoju deti ant spizinio KCM peciaus,nes naujoviskas ,ekonomiskesnis,katilineje netelpa.Duju baliona gal gausiu,bet ka i vidu deti? O jei viska virinti paciam,tai kokio aukscio galetu būti? Yra apie 140 cm erdves.Ar mazesnio diametro, bet aukstesnis bus toks pat efektyvus?Kaminas 13m,trauka super

Taip, šitiems pečiams ekonomaizeriai labai tinka

Kelis ekonomaizerius esame padarę ir špyžiniams pečiams. Labai gerai efektas, nes tie pečiai išleidžia labai karštus dūmus. 140 cm erdės yra pakankamai. Jeigu reikia išsamesnės konsultacijos, skambink telefonu, numeris yra žemiau po kiekvienu straipsniu.

Valymas

Sveiki ponai, na įkišiu ir aš savo trigrašį. Dėl ekonomaizerio valymo klausimas... Kaip jį valot? Vidinį tai viskas aišku,kad galima su lanksčia žarna, o kur leidžias dūmai žemyn kaip? Kituose jūsų darytuose variantuose visai nematydavau valymo angos, o čia kitoks variantas žiūrau :)

Ekonomaizeriai valomi

Taip, ekonomaizeriai valomi. Atidarai valymo skylę, paimi lanksčią šlangą su pašiauštu troseliu viduj ir išvalai. Galima pasidaryti ir mandresnė prietaisą - tą troselį sukti elektriniu gręžtuvu. Ypač svarbu išvalyti suodžius viršuj, kur jie labiausiai limpa. Tai trunka kelias minutes. Aš savąjį valau maždaug kas dvi savaites.

Sveiki, susimeistravau ir as

Sveiki, susimeistravau ir as ekonomaizeri is dvieju duju balionu, is katilo iseina dumai apie ~ 150-200 C o is ekonomaizerio apie 80-90C priklausomai nuo traukos ir tt , tai manau visai neblogai.

Sveikinu

Taip, tikrai geras rezultatas.

Židinio kapsulė

Sveiki, Gerb. Petrai.
Sakykit prašau, žinidio kapsulė su vandens kontūru ir paprastas židinys išleidžia vėjais 200 laipsnių prikaitusius dūmus.
Kaip Jūsų manymu reiktų pasielgti protingiau(namukas 90kv.m. dviejų aukštų):
1. Ar pasistatyt kapsulę su ortakiais ir jam įmontuot vandens ekonomaizerį?
2. Ar pastatyt kapsulę su vandens kontūru, o ekonomaizerį naudoti kaip papildomą šilumą konvekcijai išgauti?

Esmė tokia, kad prišildyt reiktų boilerį ir 2-3 radiatorius antram aukšte, o pirmas aukšas suplanuotas taip kad visi kambariai greta.

Dėkoju Petrai, Sveikatos Jums.

Viliui

Statyčiau kapsulę su vandens kontūru, o ant jos - ekonomaizerį su vandens kontūru ir viską sujungčiau į vieną sistemą - grįžtantis vanduo pirmiau užsuktų į ekonomaizerį, ten sušiltų ir jau pašilęs keliautų į židinį, mažiau aušindamas jį ir garantuodamas geresnį degimą. Tokiu būdu galima dūmus ataušini iki 80 laipsnių, kitaip sakant, iš židinio išspaust viską, kas įmanoma.

Ant kapsulės su vandens kontūru ekonomaizeris reikalingas, nes ir tokie židiniai išleidžia lauk labai karštus dūmus. Galima dėti ir paprastesnį ekonomaizerį, kuris šildo tik orą, bet šitų efektyvumas menkesnis.

Vandens šildytuvas, gal

Vandens šildytuvas, gal galima kaip nors ir vandens šildytuvą primontuoti prie šios krosnelės? Nes panašią turime sodo namelyje ir kai nuvažiuojam į jį trūkstą šilto vandens. Pirkti elektrinio šildytuvo nesinori. Gal išeitų kaip nors nuo krosnelės viską pajungti.

Elektra nereikalinga

Elekrinis šildytuvas šiuo atveju nereikalingas. Kam ta elektra, jeigu šildo krosnelė? Kaip šildytuvas jungiamas prie ekonomaizerio, čia aprašyta.

Dvigubai

Šiuo prietaisu aušinant dūmus, kuro sąnaudas galima sumažinti dvigubai.

Sveiki!

Sveiki!
Sakykit, jei židinys kūrenamas privėrus oro padavimo sklendę(pvz nakčiai, kad ilgiau kūrentųsi) - ar gali būti, kad suodžiams ekonomaizeryje sudegti neužteks deguonies ?
Tokiu atveju įtaisius papildomą deguonies padavimo vamzduką ekonomaizerio apačioje galėtų kompensuoti deguonies trūkumą?
Ir ar pagerintų ekonomaizerio darbą aprišimas su pamaišymo vožtuvu, kad iš pradžių šiltų tik jis, o jau pvz., kai pakils iki 60 laipsnių, šilumą pradėtų atiduoti į sistemą?ar čia tas neaktualu nes suodžiai sudega vamzdžio viduje?

Dėkoju

Ekonomaizeris veikia kitaip

Naudojant ekonomaizerį, aš visada patariu visai išimti tą viršutinę sklendę, kad ji netrukdytų liepsnai patekti į ekonomaizerį, ir šis galėtų veikti kaip reaktyvinis pečius. Veikia puikiausiai, sudega dūmai, nereikia jokių papildomų vamzdukų. Kūrendamas smilkinimo režimu gero degimo vis tiek neturėsi.

Matau, ekonomaizerį maišai su kieto kuro katilu, jei siūlai kažkokius maišytuvus. Ekonomaizeris veikia ne taip, kaip kieto kuro katilas ar židinys su vandens kontūru. Vandens kontūras tiesiogiai aušina liepsną, todėl prastėja degimas, nesudega visa anglis. Tai - didelis vandens kontūro trūkumas tuose pečiuose. Jis šiek tiek ištaisomas mažuoju vandens ratu ir išvengiant labai šalto vandens kontūre.

Ekonomaizeryje viskas kitaip - liepsna nesiliečia su vandens kontūru, ji kyla aukštyn vidiniu vamzdžiu, neprarasdama šilumos. Tik po to, kai pasibaigia degimas ir karštos dujos išeina iš vamzdžio, jos susiliečia su vandens kontūru, staiga ataušta, pasunkėja ir krenta žemyn. Kuo šaltesnis vanduo vandens kontūre, tuo geriau veikia ekonomaizeris - geresnė trauka. Mažasis vandens ratas nereikalingas ir tada, kai ekonomaizeris statomas ant židinio su vandens kontūru - mat į tą kontūrą iš ekonomaizerio ateina gerokai sušilęs vanduo. Problemos nelieka.

Tą vidinį vamzdį galima dar ir apšiltinti, bet iš savo praktikos žinau, kad ir nešiltintame dūmai sudega.