Kaip išivirti sveiko naminio muilo?

Kategorijos: 

Pusantros savaitės eksperimentų, šiek tiek informacijos iš interneto lobymų, dar šaukštas medaus - štai jums visa porcija gero, odą gaivinančio namimio pusdykio muilo. Ką išspaudžiau, viską sudėjau į vieną vietą.

Jeigu trobą šildote ugniakuru, ant kurio įmanoma užkaisti puodą su vandeniu, jūs irgi galite išsivirti pigaus naminio ir odai labai draugiško pelenų šarmo muilo su glicerinu. Turiu galvoje tikrai naminį, o ne tą muilą iš muilo, kurį žaisdami verda kiti mėgėjai. Dabar netgi atsirado mada pirkti švelnų vaikišką muilą, sutarkuoti, įdėti kvapnių eterinių aliejų, įvairių gydančių žolelių, užpilti vandeniu, pašildyti ir sulydyti į pagerintą muilą. Mano siūlomas muilas nuo pradžios iki galo yra naminis.

Pirmiausia reikėtų žinoti, kas yra muilas. Muilas - tai šarmu paveikti riebalai. Šiaip riebalai atstumia vandenį, bet paveikti šarmu jie ima traukti ir vandenį, ir kitus riebalus arba šiaip kokius nešvarumus. Taigi muilo molekulė pasidaro jungiančioji grandis tarp vandens ir nešvarumų - ji įkimba į nešvarumus ir į vandenį, o kai vanduo stipria srove plauna šalin, nutempia paskui save prisikabintus nešvarumus.

Taigi naminiam muilui reikia šarmo ir riebalų.

Fabrikuose naudojamas natrio (kietam muilui) arba kalio (skystam muilui) šarmas. Namuose muilo galima išsivirti pelenų šarmu. Pelenuose yra kalio šarmo, taigi naminis muilas bus skystas. Bet ir sveikesnis, nes jame liks glicerinas - "šalutinis" vertingas, odai labai draugiškas produktas, kurį fabrikai paprastai atskiria ir panaudoja kitoms reikmėms.

Pelenų šarmas padaromas, ant pelenų užpylus verdančio vandens. Tą užpilą plastmasiniame inde galima palikti stovėti kelioms dienoms, retsykiais jį pamaišant. Tačiau procesas bus žymiai greitesnis, jei pelenus nerūdijančio plieno ar emaliuotame puode kaitinsit ir vis pamaišysit. Aukštoje temperatūroje medžiagos tirpsta greičiau. Tačiau jokiu būdu nenaudokit aliuminio puodo! Šarmas jį greitai suės.

Kai pelenai nusistoja, atsargiai nupilame nupilame nuo paviršiaus vandenį ir dar perkošiame. Turime skaidrų šarmo tirpalą. Po karo, kai nebuvo už ką nusipirkti muilo, mūsų močiutės tokiu šarmu skalbdavo žlugtą. Tačiau šarmas sausina odą, stipresnis degina ją, ir skalbėjų rankelės būdavo ne tik baltos, bet ir žaizdotos. Atsiradęs muilas joms buvo tikras išgelbėjimas. Tačiau dabar, kai niekas nebeskalbiame rankomis, tiktai mašinomis, mes vėl galime susigrąžinti nemokamą pelenų šarmą. Gera stiklinė tokio šarmo į skalbimo mašiną puikiai išskalbs patį juodžiausią žlugtą. Skalbimo miltelių galime ir nepirkti. Skalbdami šarmu, skalbimo mašiną retsykiais turėsime praskalauti kokia nors, tarkime, acto rūgštimi, kad ta ištirpintų atsirandančias kieto vandens nuosėdas. Obuolių acto pasidaryti yra taip papt lengva, kaip ir pelenų šarmo.

Rankoms plauti pelenų šarmas netinka, todėl darome muilą. Mes paprasčiausiai pelenų šarme virinsim riebalus, ir tie virs muilu. Vanduo išgaruos, liks grietinėlės tirštumo masė. Tai bus skystas muilas su odai taip reikalingu glicerinu.

Pabandymui imkime gerą puoduką (apie 200 g) kiaulės taukų ir sudėkim į nerūdijančio plieno ar emaliuotą puodą. Kuo jis platesnis, tuo greičiau išgaruos vanduo. Kol šį kiekį taukų paversime muilu, reikės išgarinti apie tris litrus šarmo. Tačiau pelenų šarmas išeina nevienodo stiprumo, todėl iš anksto jo kiekį nustatyti būtų labai sunku. Geriau ant taukų pilti iškart ne visą šarmą, bet jo vis papildyti.

Virdami šarme, taukai ima putoti. Tai - pirmasis muilo požymis. Šarmu paveikti taukai turi gerai tirpti vandenyje, bet jeigu to nėra, jeigu riebalai - sau, vanduo - sau, vadinasi, šarmo mažai. Pilame dar. Jeigu namai šildomi kokia krosnele, užkaistą puodą galime palikti karštai per visą naktį. Rytą rasime tirštoką masę - vanduo jau bus išgaravęs. Jeigu masė vientisa, tai jau muilas. Dabar galime jį išmėginti.

Muilą galima daryti truputį kitokiu būdu. Šarmo be nieko kokius tris litrus virinti plačiame puode, kol liks visai mažai vandens. Kai beveik visas vanduo išgaravo ir liko superstiprus šarmas, pilame taukus, pamaišome, gerai pakaitiname ir paliekame per naktį karštai.

Žinoma, būtų geriausia turėti kad ir paprasčiausią ph matuoklį ir juo patikrinti muilo šarmingumą. Paprastai muilo ph būna nuo 10 iki 10,5. Kuo šarmingesnis muilas, tuo jis geriau plauna. Tačiau rankoms plauti, ypač - sausai odai, geriau pasidaryti riebesnio muilo. Jį labai paprasta patikrinti pirštais, be jokių prietaisų. Toks muilas, kad ir riebokas, turi gerai plauti nešvarumus. Tačiau jis nedegina įbrėžimų, nedžiovina odos, netgi ją drėkina ir riebina pasilikusiu glicerinu.

Dabar galite užsiimti tikrąja kūryba. Kol muilo masė šilta, joje galite ištirpinti kokį šaukštą medaus, dėl kvapo įpilti šiek tiek eterinių aliejų, o dėl sveikatos - įvairių žolelių, pumpurų nuoviro. Jeigu į savo muilą pilsite topolių pumpurų nuoviro, jis dar ir gydys žaizdeles. Toks muilas ne tik plaus - tai bus gydomasis muilas. Nereikės jokių kremų.

Gero ekologiško muilo 100 g gabaliukas kainuoja apie 10 litų, o jūsiškis nekainuos nė lito. Kilogramą kiaulės taukų, kuriuos ėmėm už pagrindą, galima nusipirkti už litą ar pusantro. Taigi skaičiuokite. Beje, muilą galima daryti ir iš augalinių aliejų. Kiti sako, kad toks muilas yra dar sveikesnis.

Komentarai

kaip atrodo

sveiki, ačiū straipsnį ir medžiagą vienoje vietoje. Domina tokie dalykai - kaip jis tas muilas atrodo jau ataušinus? supjausčius? Kokios jo kvapo savybės? kokios savybės plaunant? Putojimo kiekis? Drėgnumas/sausumas. Žodžiu visi tie dalykai, kas juntama gyvai laikant tą gaminį. Aišku - geriausia pasidaryti. Bet žinot, šiais laikais net ir su tikslia Jūsų pateikta instrukcija galima stipriai numuilinti pro šoną. Norėtųsi Jūsų pačių komentarų. Kiek to muilo užtenka? Ar jis gaunasi kartais ne "senolių" ar "bočių" tipo? ;) ačiū

Vertėtų perskaityti

Gedai, perskaityk straipsnį, Ten rašoma: gaminame skystą muilą. Kai tu skystą muilą pjaustysi gabaliukais?
Tikrai perskaityk. Ten rasi ir apie kvapus, ir apie tokio muilo savybę drėkinti odą.

Kur galetu gauti kilograma

Kur galetu gauti kilograma tauku uz lita, pusantro? as miescionis nerandu taip pigiai. gal pirkti lasinius ir tirpinti. Patarkite

Na sulydytu tai tikrai

Na sulydytu tai tikrai nesitikek :) o siaip tauku tai visuose mesos turguose ir pavilijonuose..

Lydomos taukinės

Reikia lydyti ne lašinius, bet taukines. Jų būna ir turguose, ir norfoje. Atrodo, dabar kaina pakilo iki pusantro lito. Vadinasi, 100 g muilo kainuos 15 centų (jeigu neturėsime papildomų išlaidų vandeniui iš pelenų šarmo išgarinti).

Naminis muilas

Laba diena , dėkoju už puikią , naminio muilo, gaminimo instrukciją.Turiu klausimą.Ar galima vietoje kiaulienos vidinių taukų naudoti ožkienos vidinius taukus.Ožkienos lydyti vidiniai taukai yra kietesni.
Iš anksto dėkoju

Taip, galima

Taip, galima dėti bet kokius riebalus, net augalinius. Kuo kietesni riebalai, tuo muilas kietesnis.