DarGazo naminė verslovė - biodujos žiemą ir vasarą

Kategorijos: 

Pagaliau mudu su Vincu baigėm tvarkyti DarGazo sistemą. Dabar biodujų turėsim ne tik per vasaros karščius, kai jų atsiranda daugiausiai, bet ir per žiemos šalčius, kai dujos beveik nesigamina.

DarGazas - tai naminė biodujų verslovė, dujas gaminanti dviem generatoriais. Pirmasis, 2,5 kubinio metro tarpos, veikia nuo 2013 metų, bet jis pasirodė per mažas. Po metų į žemę įkasėme 25 kubų bačką, abu generatorius prijungėme prie to paties naminio dujotiekio. Visai kiti dujų kiekiai!

Bet štai problema - vasarą dujų per daug, nespėjam sudeginti, nemažai turim išleisti į orą, o žiemą jų trūksta. Vadinasi, vasarą reikia kaupti atsargas žiemai.

Mes tai supratom seniai, bet kol viską padarėme, praėjo beveik šešeri metai. Neužteko nusipirkti aukšto slėgio rezervuarą - reikėjo sukurti dar ir patogią sistemą, kuri ir kauptų dujas žiemai, ir tuo pat metu neaukštu slėgiu tiektų jas į namus, į viryklę.

Kaupimui nupirkome 2,5 kubo talpos suskystintų dujų rezervuarą. Jo darbinis slėgis - apie 40 atmosferų. Mums tiek nė nereikia - užtektų ir 20 atmosferų. 20X2,5=50 kubinių metrų. Žiemai tikrai užteks. Kad tik sukauptume tiek!

O kokiu kompresoriumi pasiekti tas 20 atmosferų? Pažįstami šaldytuvininkai patikino - paprastas buitinio šaldytuvo kompresorius drąsiai įspaus kad ir 25 atmosferas. Atrodė neįtikėtina, bet šiemet jau išmėginome. Dykai gavau senutėlį, iš viršaus labai surūdijusį sutręšusio šaldytuvo "Snaigė" kompresorių. Tas šaldytuvas gamintas 1967 ar 1968 metais - pati šeimininkė nebeprisiminė, kada jį tėvai pirko. Gal nė neveiks? Veikia! Per bandymus jis įspaudė 20 atmosferų. Štai tokius kompresorius kažkada gamino amžinatilsį Alytaus kompresorių gamykla!

Talpykla yra, kompresorius veikia, ko dar trūksta? Dar reikia tarpinės bačkos skirstytuvo, iš kurio dujos keliautų tai į rezervuarą, tai į naminį dujotiekį. Ir elektronikos reikia, kuri visą šitą sistemą valdytų. Pagaliau viskas yra, šiandien sistema jau išbandyta.

Kaip visa tai veikia?

Kaip matome nuotraukoje, visa dujų kaupimo sistema susideda iš trijų pagrindinių dalių - dujų generatoriaus, tarpinės bačkos skirstytuvo ir po žemeužkastos 2,5 kubo talpyklos. Yra ir ketvirtoji sistemos dalis, kurios nuotraukoje nematyti - tai mažesnysis, 2,5 kubo talpos dujų generatorius su išsiplėtimo indu po žeme. Jis visas užkastas po žeme, veikia ištisus metus ir dujas į namus varo savo natūraliai atsirandančiu slėgiu. Vadinasi, mažąjį dujų generatorių su išsiplėtimo indu galime naudoti už reduktorių, mažomis porcijomis leisdami į jį stipriai suslėgtas didžiojo rezervuaro atsargas.

Dabar iš eilės apie visas sistemas. Didysis dujų generatorius neturi išsiplėtimo indo su vandeniu - dujos čia kaupiamos po membrana. Kuo daugiau atsiranda dujų, tuo aukščiau pakyla membrana.

Virš membranos ant skersinio pritvirtintas Vinco gamybos atstumo matuoklis, veikiantis echolokatoriaus principu.

Atstumo matuoklis - tai kompresoriaus valdiklis. Kai atstumas nuo membranos iki matuoklio sumažėja iki 10 centimetrų, matuoklis įjungia kompresorių. Dujų sumažėja, membrana krenta žemyn, ir kai atstumas nuo jos iki matuoklio padidėja iki 20 centimetrų, kompresorius išjungiamas. Šis Vinco kūrinys jau išbandytas - jis sėkmingai veikia jau kelis metus.

Kompresorius įjungtas, bet dujų jis nepumpuoja tiesiai į talpyklą - jas varo į tarpinę bačką skirstytuvą. Tam reikalui mes panaudojome 50 litrų talpos automobilinę suskystintų dujų statinę. Ji turi įėjimą su atbuliniu vožtuvu, kuris išjungus kompresorių neleidžia dujų atgal, išėjimą su ventiliu, pro kurį dujos leidžiamos į talpyklą, elektromagnetinį vožtuvą ir apsauginį vožtuvą. Bijoti mums nėra ko - slėgdami dujas iki 20 atmosferų, į orą mes neišlėksime - apsauginis vožtuvas šito neleis.

Pusė darbo jau aišku - echolokatoriaus principu veikiantis valdiklis įjungia kompresorių, tas varo dujas į tarpinę bačką skirstytuvą, iš jos pro ventilį - į 2,5 kubo talpos talpyklą, kur  jas slėgs kad ir iki 20 atmosferų. O kaip dujos pateks į naminį dujotiekį ir į viryklę? Juk nevarysi jų ten 10 ar 20 atmosferų slėgiu.

Tarpinė bačka skirstytuvas turi elektromagnetinį vožtuvą. Tą vožtuvą valdo elektroninis slėgio valdiklis, kuris stebi slėgį mažajame DarGaze. Tai labai jautrus, atmosferos šimtąsias dalis skaičiuojantis japoniškas prietaisas. Vincas jį pirko internetinėje parduotuvėje ir pritaikė mūsų sistemai. Veikia jis taip -  kai mažojo DarGazo sistemoje slėgis nukrenta iki nustatytos ribos, valdiklis atidaro elektromagnetinį vožtuvą ir į mažiuką DarGazą įleidžia dujų. Leidžia jas iki nustatytos slėgio ribos, po to uždaro vožtuvą. Tos nustatytos ribos - tai 50 ir 40 centimetrų vandens stulpelio slėgis. Nuotraukoje matime, kad matuoklis rodo truputį didesnį, 85 centimetrų vandens stulpelio slėgį. Jis padidėjo dėl to, kad dujų pagamino ir mažiukas DarGazas. Esant tokiam slėgiui, elektromagnetinis vožtuvas niekaip nebus atidarytas, jis atsidarys tik tada, kai slėgis sumažės iki 40 centimetrų. Tokio slėgio visiškai pakanka dujoms parkeliauti į namus, jį natūraliai sukelia mažajame DarGaze atsirandančios dujos. Štai tokiu būdu mažiukas DarGazas dabar tarnauja mums ir už reduktorių.

Nuo šiandien biodujas ne tik kūrename - jas dar ir kaupiame žiemai. Kiek jau sukaupėme? Dar nė 2,5 kubo. Prieš pradėdami kaupti, į talpyklą pripylėme vandens. Nuo šiandien kaupiamos dujos talpyklos vandenį po truputį išstumia lauk. Dar jo neišstūmė viso, vadinasi, dar nė 2,5 kubo nėra. O kam tas vanduo? Mes nenorėjome dujų pūsti į tuščią talpyklą ir jas maišyti su oru. Oras ir vietą užims, be to, susimaišęs su metanu, tam tikromis aplinkybėmis gali būti ir pavojingas.

Dar sykį su Vincu viską patikrinome. Sistema sandari, veikia. Lauksime rezultato.

Komentarai

Labas Petrai. o drėgmė po

Labas Petrai. o drėgmė po vandens išstumimo nepakenks metalui? nepradės rudyt? ar rudijimui būtinas deguonis

Man užteks

Viduje likusi drėgmė?.. Ar jums neatrodo, kad šimtus kartų daugiau drėgmės gauna talpyklos išorė? Ir vandens, ir deguonies...

O talpyklos vidų labiausiai ėda biodujose likęs sieros vandenilis. Iš metalo drožlių esame padarę sieros vandenilio filtrą (jis čia neaprašytas), bet dalis tikriausiai lieka neišvalyta. Nieko nėra amžino, per laiką ir storasienė talpykla neišvengiamai surūdys, bet aš tikiuosi, kad mano amžiui užteks. Kiek dar gyvensiu? Na, gal 100 metų, bet tikrai ne ilgiau... :)

esu suzaveta Jusu isradingumu

esu suzaveta Jusu isradingumu....pagal Jus bandysiu pasidaryti distiliatoriu-vandeniui,ne sielai....